Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Atom w Iranie. Parlament zabrania inspektorom MAEA dostępu

0
Podziel się:

Podczas obrad parlamentu niektórzy deputowani skandowali "śmierć Ameryce".

Atom w Iranie. Parlament zabrania inspektorom MAEA dostępu
(Nanking2012/CC BY-SA 3.0/en.wikipedia.org)

Parlament Iranu przegłosował w niedzielę projekt ustawy zabraniającej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) dostępu do irańskich obiektów wojskowych, a także do naukowców. Podczas obrad niektórzy deputowani skandowali "śmierć Ameryce".

Aby projekt nabrał mocy ustawowej musi go jeszcze ratyfikować Rada Strażników Rewolucji. Jeśli tak się stanie, ustawa może skomplikować prowadzone w Wiedniu rozmowy sześciu mocarstw - USA, Rosji, Francji, W. Brytanii, Chin i Niemiec - z Iranem w sprawie programu nuklearnego tego kraju.

Strony wyznaczyły na 30 czerwca termin zawarcia ostatecznego porozumienia, w ramach którego Iran ograniczy swój program nuklearny w zamian za zniesienie sankcji międzynarodowych.

W przegłosowanym w niedzielę projekcie, za którym opowiedziało się 199 z obecnych na sali 213 deputowanych, zawarto żądanie całkowitego zniesienia wszystkich sankcji w ramach ostatecznego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

Negocjatorzy irańscy wskazują, że zgodzili się już umożliwić inspektorom ONZ "uregulowany dostęp" do obiektów wojskowych, w warunkach ścisłej kontroli. Zgoda ta obejmuje umożliwienie inspektorom pobierania próbek w pobliżu obiektów wojskowych - wskazuje agencja Associated Press.

Władze Iranu, w tym najwyższy przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei, zdecydowanie sprzeciwiają się jednak dostępowi inspektorów do irańskich naukowców. Rząd w Teheranie twierdzi, że byłoby to naruszeniem godności i suwerenności Iranu.

Kraje zachodnie podejrzewają Iran o chęć wyprodukowania broni atomowej, natomiast władze irańskie twierdzą, że ich program nuklearny ma charakter wyłącznie pokojowy.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest porozumienie. Teheran nie zrobi bomby Iran zgodził się, że nie będzie wytwarzał ani przetrzymywał materiałów, z których można skonstruować broń masowego rażenia.
Negocjacje z Iranem. Dziś mija termin Według doniesień nastroje w szwajcarskiej Lozannie, gdzie odbywają się rozmowy, są pozytywne. Optymizm wyrazili dyplomaci z Rosji i Chin.
Ashton liczy na postęp w rozmowach z Iranem Różnice stanowisk między sześcioma światowymi mocarstwami a Iranem w rokowaniach na temat jego programu atomowego są znaczne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)