Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Mateusz Ratajczak
|

Autosan spóźnił się specjalnie na przetarg? Sensacyjne doniesienia mediów

706
Podziel się

Autosan stracił szanse na kontrakt, bo spóźnił się z dokumentami o 20 minut. Firma zrobiła to... specjalnie. Dlaczego? Spółka zdawała sobie sprawę, że i tak nie ma szans na wygraną w przetargu, bo specjalizuje się w zupełnie innych pojazdach. Przygotowała dokumenty i zapowiadała chęć walki o kontrakt, by zadowolić Ministerstwo Obrony Narodowej. Fortel się nie udał, bo afera wypłynęła na światło dzienne.

Premier Beata Szydło zażądała wyjaśnień w sprawie Autosana. Sytuację sprawdzi Henryk Kowalczyk
Premier Beata Szydło zażądała wyjaśnień w sprawie Autosana. Sytuację sprawdzi Henryk Kowalczyk (wojciech zatwarnicki/reporter)
bDorrxwB

Autosan stracił szanse na kontrakt, bo spóźnił się z dokumentami o 20 minut. Jak wynika z informacji "Gazety Wyborczej", firma zrobiła to... specjalnie. Dlaczego? Spółka zdawała sobie sprawę, że i tak nie ma szans na wygraną w przetargu, bo specjalizuje się w zupełnie innych pojazdach. Przygotowała dokumenty i zapowiadała chęć walki o kontrakt, by zadowolić Ministerstwo Obrony Narodowej. Fortel się nie udał, bo afera wypłynęła na światło dzienne.

Autosan, który został uratowany przed upadkiem przez włączenie do PGZ, chciał wystartować w przetargu dla polskiej armii, ale... spóźnił się z dokumentami o 20 minut. Osoby odpowiedzialne za dokumentację w żaden sposób nie odwoływały się od decyzji. Efekt? Jedyny oferent - niemiecki MAN - nie miał problemu z wygraniem przetargu.

Polska Grupa Zbrojeniowa i Autosan tłumaczyły się już z kosztownej wpadki. Całą winę zrzuca na barki jednego z pracowników. Firma domagać się będzie od niego odszkodowania. PGZ wprost sugeruje też, że w tej sprawie mogło dojść do korupcji. Jeżeli wykaże to śledztwo odpowiednich służb, firma będzie żądać ponownego przetargu dla armii.

bDorrxwD

Wygląda jednak na to, że tłumaczenia spółek to jedynie... mydlenie oczu. "Gazeta Wyborcza" rzuca nowe światło na tę wpadkę. Informator gazety sugeruje wprost, że Autosan spóźnił się z dokumentami świadomie. Dlaczego? Bo firma doskonale wiedziała, że nie ma najmniejszych szans na zdobycie kontraktu. Chciała jednak markować spełnienie żądań wiceministra Bartosza Kownackiego z MON.

Zobacz także: Zobacz także: Jak szefowie PGZ tłumaczą się z kosztownej wpadki?

- Od początku było wiadomo, że Autosan nie jest w stanie wykonać zamówienia MON. Dlatego specjalnie spóźnili się z ofertą - mówi "Wyborczej" wprost jeden z pracowników Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dlaczego? Autosan produkuje głównie autobusy miejskie. A wojsko chciało wysokopodłogowe autobusy turystyczne. Zresztą Autosan sam przyznał to w swoim komunikacie, a przynajmniej jego pierwszej wersji. Później fragment o produkcji zupełnie innych pojazdów zniknął. Pokazała to Marta Gordziewicz, dziennikarka TVN w mediach społecznościowych.

bDorrxwJ

Dlaczego Autosan miał postawić na "ściemę"? Z informacji "Gazety Wyborczej" wynika, że jesienią ubiegłego roku w Polskiej Grupie Zbrojeniowej awanturę miał zrobić Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej. Nalegał, by firma wystartowała w przetargu. Miał dzwonić do wiceprezesa zarządu Grupy.

Nie jest tajemnicą, że Autosan od dłuższego czasu ma kłopoty finansowe. Firma wciąż zbiera kontrakty i próbuje odbić się od dna. Informatorzy gazety sugerują, że wygrana w przetargu i kłopoty z dostarczeniem autobusów byłyby dla firmy po prostu zabójcze. Dlaczego? Musiałaby wydać pieniądze chociażby na technologie. A tych nie ma w firmie zbyt wiele.

Już wczoraj radio RMF FM zauważyło, że wiceminister w tłumaczeniu sytuacji w Autosanie minął się z prawdą. Na początku podkreślał, że dyrektor odpowiadający za przetarg zatrudniony był za poprzedniej ekipy. Okazało się jednak, że było inaczej. W firmie pojawił się już po "dobrej zmianie".

bDorrxwK

Gazeta zwraca uwagę, że to wcale nie jest jedyny taki przypadek. Podobnie ma wyglądać sprawa z produkcją dronów dla wojska. MON nalega, by zajęła się tym Polska Grupa Zbrojeniowa. W firmie powstał nawet oddział - "centrum kompetencyjne" produkcji dronów, ale to tylko tabliczka na drzwiach.

bDorrxxe
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(706)
ubek
3 lata temu
Pewnie mało kto wie, ale wg wielu źródeł za komuny w pewnym okresie AUTOSAN był największym producentem autobusów w europie i jednym z największych na świecie. A teraz niby nie jest w stanie wyprodukować autobusu turystycznego - przykre. P.S. W Lubinie jeździ kilkanaście eleganckich nówek AUTOSANÓW w PolMiedzTrans (KGHM) - duże wysokopodłogowe (w tym A1212C). Wyprodukowane góra 2-3 lata temu. Było o tym głośno bo Autosan już miał upaść i nagle PolMiedzTrans i Mercus zamówiły kilkanaście sztuk. Jakoś się wtedy pozbierali i zrobili, a teraz już nie potrafią??? Jak to świadczy o producencie z taką historią i dorobkiem??? Wygląda na to, że dobra zmiana dopadnie wszystko...
Lam
3 lata temu
BREDNIE !!! Jeżeli tak było to po co w ogóle startowali? Nie wiem co za PiSowski aparatczyk to wymyśla, ale pogrąża się jeszcze bardziej !!
Maciar
3 lata temu
Stanisław Lem przewraca się w grobie. Fantastyka sensacyjno polityczno przemysłowa!
bDorrxxf
witek
3 lata temu
Czekamy na cd "interesów" między rządem PiS a firmami opanowanymi przez tę postsowiecką partię i dotowanymi z kasy podatników. Np przetarg na zaawansowane pociski dla oddziałów procników z WOT z nakazem wystartowania dla górnictwa z ofertą łupków z hałd.
złodziejska z...
3 lata temu
takie związkowe i komunistyczne grajdoły jak autosan trzeba zaorac a nie pompować w nie pieniadze podatników.ale PISbolszewicy złupią uczciewie pracujacych polaków do końca żeby dac nierobom związkowym, klerowi i swojej nomenklaturze partyjnej usadowionej w Spółkach Skarbu Państwa
...
Następna strona