Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Benefit Systems na wakacje rozszerza zakres usług, a karty Multisport oferuje nawet księżom

2
Podziel się:

O możliwości wykupienia kart sportowych przez kościoły, szkoły i instytucje administracji państwowej, a także ekspansji zagranicznej, inwestycjach i dywidendzie money.pl rozmawiał z Grzegorzem Mędzą, członkiem zarządu Benefit System.

Grzegorz Mędza, Benefit Systems
Grzegorz Mędza, Benefit Systems (Benefit Systems)

W ramach programu Multisport możesz iść nie tylko na siłownię czy basen. Wydawca karty rozszerzył zakres usług, m.in. o rowery miejskie i parki linowe. O możliwości wykupienia kart sportowych przez kościoły, szkoły i instytucje administracji państwowej, a także o ekspansji zagranicznej, inwestycjach i dywidendzie money.pl rozmawiał z Grzegorzem Mędzą, członkiem zarządu Benefit Systems.

Przemysław Ławrowski, money.pl: W maju informowaliście o tym, że rozmawiacie z firmą Nextbike Polska, by posiadacze kart MultiSport mogli korzystać z rowerów miejskich. Od kiedy i na jakich warunkach ta usługa będzie działać?

Grzegorz Mędza, członek zarządu Benefit Systems: Zakończyliśmy negocjacje w tej sprawie. Od 25 czerwca br. posiadacze kart MultiSport mogą korzystać, bez dodatkowych kosztów do godziny dziennie, z rowerów miejskich na terenie dwunastu miast. Niezależnie od tego, czy użytkownik wcześniej korzystał z oferty Nextbike Polska, by wypożyczyć rower w ramach programu, najpierw musi zarejestrować się na stronie multisportbike.pl. Oferta nie obowiązuje tylko w wakacje, jest stałą częścią puli usług oferowanych posiadaczom karty sportowej.

Jeżeli użytkownik przekroczy darmowy czas korzystania z roweru, to według jakich stawek będzie mu naliczana dodatkowa opłata?

Dodatkowa opłata będzie naliczana według stawek stosowanych w poszczególnych miastach. Rejestrując się na stronie multisportbike.pl użytkownik nie ponosi na starcie żadnych kosztów. Dopiero, gdy wypożyczy rower na dłużej niż 60 minut, konieczne będzie doładowanie konta, z którego zostanie ściągnięta opłata.

Wakacje to okres, w którym więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu zamiast na krytych basenach czy w siłowniach, które są najbardziej popularne wśród uczestników programu. Czy w przypadku użytkowników kart Multisport widać, że w trzecim kwartale korzystają oni mniej z karty sportowej?

Latem nasi użytkownicy częściej wybierają aktywności na świeżym powietrzu, dlatego by zaspokoić ich oczekiwania w tym okresie, przygotowaliśmy specjalną ofertę wakacyjną. W jej ramach można korzystać z wybranych basenów odkrytych i parków linowych, z siatkówki plażowej oraz z zajęć prowadzonych przez firmę specjalizującą się w treningach na świeżym powietrzu, a także z audiobooków, które stanowią atrakcyjny dodatek do wakacyjnych aktywności.

Oferta programu MultiSport kojarzona jest przede wszystkim z pracownikami dużych korporacji. Niedawno podpisaliście jednak nowy kontrakt z Pocztą Polską na kwotę prawie 19 mln złotych. Czy Waszymi klientami są również osoby pracujące w jednostkach publicznych, jak np. kadra pedagogiczna w szkołach?

Z Pocztą Polską współpracowaliśmy już wcześniej i najnowsza umowa jest kontynuacją naszej współpracy. W przypadku programu MultiSport każdy podmiot, który zamówi więcej niż pięć kart, może być naszym klientem. Mogą to być zarówno firmy przemysłowe, szkoły i uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe, instytucje administracji państwowej, a nawet kościoły. Wśród naszych klientów znajdują się podmioty, które można zaklasyfikować do wszystkich wymienionych grup.

Notowania akcji spółki Benefit System w tym roku

Program Multisport w ramach którego na koniec pierwszego kwartału funkcjonowało 677 tys. kart odpowiada aż za 85 procent waszych przychodów. Nie lepiej zatem skupić się na rozwoju tego biznesu, niż rozwijać inne produkty, jak program MyBenefit czy MultiBilet?

Karty sportowe są naszym podstawowym biznesem. Z nimi związana jest również nasza aktywność zagraniczna, którą prowadzimy w Czechach, Bułgarii i na Słowacji, a także ostatnie inwestycje w kluby fitness. Pozostałe produkty zasilają nasze platformy kafeteryjne MyBenefit i MultiKafeteria. Użytkownicy mogą na nich nabywać karty sportowe w ramach środków przekazanych przez pracodawcę. Programy kafeteryjne zapewniają większą dostępność naszego głównego biznesu oraz uzupełniają ofertę o aktywności związane z kulturą i turystyką.

Na kolejnej stronie dowiesz się, w jakich krajach oprócz Polski oferowana jest karta Mulitsport oraz jaką część zysku spółka zamierza przeznaczać na dywidendę

Działalność kafeteryjna spółki jest rentowna, czego nie można powiedzieć o biznesie zagranicznym. W pierwszym kwartale tego roku w segmencie ”Zagranica” Benefit Systems stracił prawie milion złotych brutto. Z czego to wynika?

W pierwszych trzech miesiącach roku nasze przychody osiągnięte za granicą wzrosły o 94 procent w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Koszty inwestycji, które ponieśliśmy w tych krajach, jeszcze nie pozwalają nam wyjść „na plus”. Kierujemy się jednak doświadczeniami z Polski, dlatego zainwestowaliśmy w działy sprzedaży, które pozwolą nam zwiększyć skalę działalności za granicą.

Na rynku czeskim Benefit Systems działa od 2011 roku, czyli o cztery lata dłużej niż na pozostałych rynkach zagranicznych. Czy w związku z tym skala Waszej działalności w Czechach jest większa?

Na 33 tysiące kart sportowych, którymi posługują się nasi klienci zagraniczni, 29 tysięcy dotyczy rynku czeskiego.

Czy planujecie wejście na kolejne rynki?

Analizujemy możliwości wejścia do innych krajów. Na razie konkretów w tej sprawie nie mogę podać.

Według analizy przeprowadzonej przez spółkę, najbardziej pożądanym przez pracowników świadczeniem dodatkowym jest specjalistyczna opieka medyczna – oczekuje jej 51 procent respondentów. Na drugim miejscu znalazł się nieodpłatny dostęp do siłowni i klubów fitness, za którym opowiedziało się 28 procent badanych. Czy w związku z tym spółka brała pod uwagę rozpoczęcie działalności w segmencie prywatnej opieki medycznej?

Mamy świadomość, jakie są potrzeby naszych klientów, jednakże planów związanych z medycyną Benefit Systems obecnie nie ma.

Niedawno informowaliście o przejęciu kolejnych klubów fitness. Kupiliście udziały m.in. w sieci Calypso Fitness, Zdrofit, Fitness Club S4 oraz Tiger. Dzięki tym transakcjom macie już 95 obiektów. Czy w planach jest kupowanie kolejnych?

Dzięki ostatnim przejęciom mamy 4-procentowy udział w ogólnej liczbie klubów fitness w Polsce. Analizujemy kolejne działania, zwiększające nasze zaangażowanie w tym obszarze, ponieważ jest to część naszej strategii. Każda z sześciu sieci klubów, w których mamy udziały, planuje nowe otwarcia, a po nabyciu 1 lipca przez jedną z nich - Fabrykę Formy - sieci FitFabric, przekroczyliśmy liczbę 100 klubów.

Czy w związku z tym, że planujecie powiększać sieć posiadanych klubów fitness, rozwiążecie dotychczasowe umowy z obiektami spoza Waszej sieci?

Obecnie liczba obiektów objętych ofertą wynosi około cztery tysiące, co oznacza, że mamy ponad 3200 partnerów na terenie całej Polski. Oprócz klubów fitness, w ramach kart MultiSport oferujemy m.in.: dostęp do basenów, szkół tańca, ścianek wspinaczkowych czy szkół sztuk walki. Naszym celem jest zapewnienie różnorodności, a ponieważ liczba użytkowników kart MultiSport rośnie, spodziewamy się zwiększenia liczby partnerów.

Zgodnie z przyjętą Polityką Dystrybucji Zysków do Akcjonariuszy na lata 2016-2019, co najmniej 50 procent zysku netto jednostki dominującej będzie przeznaczane na skup akcji własnych. Nie lepiej byłoby zostawić te pieniądze w spółce, tak aby ten kapitał mógł być przeznaczony na finansowanie inwestycji?

Taka polityka spółki nie przeszkadza w realizacji planów inwestycyjnych. Benefit Systems ma dostęp do atrakcyjnego finansowania poprzez instrumenty dłużne. Pod koniec czerwca przeprowadziliśmy emisję obligacji o wartości 70 mln złotych. Ich oprocentowanie zależy od 6-miesięcznej stawki WIBOR powiększonej o 1,5-procentową marżę. Odsetki są płacone w okresach półrocznych, a termin wykupu obligacji przypada na 30 czerwca 2019 roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Ksiądz prakty...
8 lat temu
czy obok crossfit, TBC, BPU, jogi i innych będą również zajęcia zlizywania bitej śmietany z kolan?
buhaha
8 lat temu
Ksiadz tez czlowiek, szesciopak moze chciec miec :D