Notowania

kraj
06-09-2017 (10:58)

Bezrobocie najniższe od ćwierć wieku. Rafalska dla money.pl: "Sytuacja jest komfortowa"

Tak niskiego bezrobocia w sierpniu nie było od 1991 r. - zaznacza Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(S/Polska Press)
W porównaniu do ubiegłego roku bezrobocie zmniejszyło się o 1,3 pkt. proc.

Stopa bezrobocia utrzymała się na tym samym poziomie w stosunku do poprzedniego miesiąca i wyniosła w sierpniu 7,1 proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Mimo tego przedsiębiorcy narzekają na brak rąk do pracy. - Zasoby krajowe wciąż jednak są – zaznacza Elżbieta Rafalska w rozmowie z money.pl. - Trzeba po nie sięgnąć głębiej - dodaje.

- Sierpień jest drugim po lipcu miesiącem, w którym bezrobocie utrzymuje się na dotychczasowym poziomie – tak najnowsze dane komentuje szefowa resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej . - Choć liczba bezrobotnych osób zmniejszyła się – zaznacza w rozmowie z money.pl z Forum Ekonomicznego w Krynicy minister Rafalska.

W porównaniu do ubiegłego roku bezrobocie zmniejszyło się o 1,3 pkt. proc. Tak niskiego bezrobocia w sierpniu nie było od 1991 r. - podajeMinisterstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak zapewnia minister Rafalska wciąż są osoby, które nie w pełni są wykorzystane na rynku pracy. - Pracodawcy narzekają, że na rynku brakuje pracownika. Bez Ukraińców ten niedobór byłby jeszcze boleśniej odczuwalny. Ale są zasoby również polskich rąk do pracy - zaznacza w rozmowie z money.pl.

Jak twierdzi, trzeba dać szansę tym, którzy do tej pory na rynku nie mogli się odnaleźć. - Pamiętajmy, że część kobiet sprawuje opiekę nad dziećmi, czy rodzicami, a chciałoby wrócić do pracy. Mamy liczną grupę biernych zawodowo, osoby nieaktywne na rynku pracy i te przewlekle bezrobotne oraz pracujące w niepełnym wymiarze. Myślę, że z krajowych zasobów możemy czerpać. Trzeba po nie sięgać trochę głębiej - zaznacza.

Przekonuje również, że to najlepszy moment, aby podjąć pracę - Rosną wynagrodzenia. Dziś mamy komfortową sytuację, aby na rynek pracy powrócić - podkreśla.

Liczba bezrobotnych w końcu sierpnia 2017 roku wyniosła 1 137,3 tys. osób i w porównaniu do lipca br. spadła o 2,6 tys. osób. Spadek miał miejsce w 9 województwach, a najsilniej w: kujawsko-pomorskim (o 1,2 proc, czyli 1 tys. osób) oraz wielkopolskim (o 0,9 proc., czyli 0,6 tys. osób).

MRPiPS poinformowało również, że najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 4,1 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, a najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (12 proc.).

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w sierpniu 2017 roku wyniosła 152,2 tys. i w porównaniu do lipca 2017 roku wzrosła o 15,3 tys. czyli o 11,2 proc.

Tagi: kraj, bezrobocie, stopa bezrobocia, rafalska, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-09-2017

WkurzonyTo prawda brakuje ludzi do pracy za 1450-2200zl do lapy ktorzy by to zarobic po 200-230h tyrania musieli by zaliczyc.....dajcie godnie zarobic w 160h … Czytaj całość

06-09-2017

MarekTak. Pracy jest naprawdę dużo ale.... za 1300 PLN Bua ha ha ha

06-09-2017

OBSERWATORRWprowadzany obecnie nowy system szkolenia zawodowego jest dobrym , sprawdzonym sposobem ,, pozyskiwania " dobrze kwalifikowanych kadr dla wielu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (278)

Wybrane dla Ciebie