Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie najniższe od ćwierć wieku. Rafalska dla money.pl: "Sytuacja jest komfortowa"

278
Podziel się:

Tak niskiego bezrobocia w sierpniu nie było od 1991 r. - zaznacza Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W porównaniu do ubiegłego roku bezrobocie zmniejszyło się o 1,3 pkt. proc.
W porównaniu do ubiegłego roku bezrobocie zmniejszyło się o 1,3 pkt. proc. (S/Polska Press)
bEJmyWut

Stopa bezrobocia utrzymała się na tym samym poziomie w stosunku do poprzedniego miesiąca i wyniosła w sierpniu 7,1 proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Mimo tego przedsiębiorcy narzekają na brak rąk do pracy. - Zasoby krajowe wciąż jednak są – zaznacza Elżbieta Rafalska w rozmowie z money.pl. - Trzeba po nie sięgnąć głębiej - dodaje.

- Sierpień jest drugim po lipcu miesiącem, w którym bezrobocie utrzymuje się na dotychczasowym poziomie – tak najnowsze dane komentuje szefowa resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej . - Choć liczba bezrobotnych osób zmniejszyła się – zaznacza w rozmowie z money.pl z Forum Ekonomicznego w Krynicy minister Rafalska.

bEJmyWuv

W porównaniu do ubiegłego roku bezrobocie zmniejszyło się o 1,3 pkt. proc. Tak niskiego bezrobocia w sierpniu nie było od 1991 r. - podajeMinisterstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak zapewnia minister Rafalska wciąż są osoby, które nie w pełni są wykorzystane na rynku pracy. - Pracodawcy narzekają, że na rynku brakuje pracownika. Bez Ukraińców ten niedobór byłby jeszcze boleśniej odczuwalny. Ale są zasoby również polskich rąk do pracy - zaznacza w rozmowie z money.pl.

Jak twierdzi, trzeba dać szansę tym, którzy do tej pory na rynku nie mogli się odnaleźć. - Pamiętajmy, że część kobiet sprawuje opiekę nad dziećmi, czy rodzicami, a chciałoby wrócić do pracy. Mamy liczną grupę biernych zawodowo, osoby nieaktywne na rynku pracy i te przewlekle bezrobotne oraz pracujące w niepełnym wymiarze. Myślę, że z krajowych zasobów możemy czerpać. Trzeba po nie sięgać trochę głębiej - zaznacza.

bEJmyWuB

Przekonuje również, że to najlepszy moment, aby podjąć pracę - Rosną wynagrodzenia. Dziś mamy komfortową sytuację, aby na rynek pracy powrócić - podkreśla.

Liczba bezrobotnych w końcu sierpnia 2017 roku wyniosła 1 137,3 tys. osób i w porównaniu do lipca br. spadła o 2,6 tys. osób. Spadek miał miejsce w 9 województwach, a najsilniej w: kujawsko-pomorskim (o 1,2 proc, czyli 1 tys. osób) oraz wielkopolskim (o 0,9 proc., czyli 0,6 tys. osób).

MRPiPS poinformowało również, że najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 4,1 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, a najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (12 proc.).

bEJmyWuC

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w sierpniu 2017 roku wyniosła 152,2 tys. i w porównaniu do lipca 2017 roku wzrosła o 15,3 tys. czyli o 11,2 proc.

bEJmyWuW
KOMENTARZE
(278)
zibiaz1
4 lata temu
Pani minister mówi żglpracodawcy muszą sięgnąć trochę glębiej do portfela. A ja przeglądam ostatnio oferty pracy i tam prawie wszyscy oferenci jakby się zmówili od 2000 - 2200 do 2500 brutto. A więcej to wyczytałem że praca tylko dla ukrainców oraz białorusinów oferują od 3000 - 3200 do 3500 i więcej brutto. Zgroza.
chore
4 lata temu
Na pewno, nie dotyczy spadek bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych. W tym roku wprowadzono program ,, stabilne zatrudnienie w administracji dla osób niepełnosprawnych", który ma ułatwiać aktywizacje zawodową osób niepełnosprawnych. Posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności, jestem mgr administracji i nic. Nawet na zwykłego referenta nie można się dostać, jak nie ma się odpowiednich koneksji. Dzwonie do PFRON do Warszawy, że chce skorzystać z tego programu, a oni że jak żadna instytucja państwowa nie wyrazi chęci zatrudnienia mnie, to nie można skorzystać z tego programu. A tyle szumu było, zachwytów a to wszystko pic na wodę !!!
Gość
4 lata temu
Pracodawcy nie szukają pracowników, szukają niewolników za minimalną :-)
bEJmyWuX
Fun
4 lata temu
Spokojnie, od października bezrobocie będzie wynosiło mniej niż 5% :)
ja
4 lata temu
Gdy mamy wartość dla pracodawcy (i klientów), w końcu nas ktoś zatrudni. A jeśli nie, a rzeczywiście ją mamy, to sami założymy firmę i zarobimy na siebie. Ludzie muszą zrozumieć, że niemal wszystko zależy od nich samych. Nie od rządu czy kraju, w którym żyją itp. Musimy po prostu patrzeć na siebie i brać się do roboty, uczyć się i rozwijać umiejętności, za które inni chcą płacić, a efekty przyjdą. Leżenie na kanapie i czekanie, aż ktoś coś dla nas zrobi, niewiele daje. Słyszeliście o ksią.ż ce "Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac"? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę..
...
Następna strona