Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Bezrobocie w Polsce. Ministerstwo Rafalskiej podało dane

Bezrobocie w Polsce. Ministerstwo Rafalskiej podało dane

Stopa bezrobocia wyniosła w lipcu tego roku 5,9 proc. Fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER
Stopa bezrobocia wyniosła w lipcu tego roku 5,9 proc.

Stopa bezrobocia wyniosła w lipcu tego roku 5,9 proc. To o 1,1 punktu procentowego mniej niż w tym samym miesiącu rok temu - szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, powołując się na dane z urzędów pracy.

Liczba osób bezrobotnych w porównaniu z czerwcem spadła w lipcu br. o 6,4 tys. osób. Według szacunków resortu stopa bezrobocia utrzymała się na rekordowo niskim poziomie - 5,9 proc. - czytamy w poniedziałkowym komunikacie ministerstwa.

- Kolejny miesiąc z bezrobociem poniżej granicy sześciu procent to powód do ogromnej radości, ale też zmiany myślenia o rynku pracy i jego problemach - powiedziała minister Elżbieta Rafalska, cytowana w komunikacie.

Czytaj też: Tylko kilka krajów z niższym bezrobociem od Polski. Nowe dane Eurostatu

- Musimy skupić się teraz na zapewnieniu pracowników w branżach, w których są znaczące deficyty, oraz na zachęcaniu Polaków, którzy wyjechali do pracy za granicę, aby wrócili do Polski. Mamy coraz lepsze warunki dla pracowników, rosną wynagrodzenia - stwierdziła.

Zobacz też: "Białorusini coraz chętniej przyjeżdżają szukać pracy w Polsce"

Liczba bezrobotnych w lipcu 2018 roku wyniosła 961,5 tys. osób i w porównaniu z czerwcem spadła o 6,4 tys. osób (o 0,7 pkt proc.), podano także. Najsilniejszy spadek miał miejsce w województwach zachodniopomorskim, śląskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim.

Liczba bezrobotnych w lipcu br. była o 178,5 tys. osób niższa niż przed rokiem (spadek o 15,7 proc.). Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy wyniosła 129 tys. - podał resort.

Czytaj też: Bezrobocie w Polsce za 2 lata ma spaść do 3,3 procent. Nowe prognozy NBP

W tegorocznej ustawie budżetowej rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie na koniec 2018 r. 6,4 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Andy
2018-08-08 19:31
czy ta kobieta ma równo pod sufitem???? Badać stopę bezrobocia w okresie wakacyjnym, gdzie tysiące dotychczas bezrobotnych pracuje sezonowo w szarej strefie !!!!!! Wykopać tą bezmyślną babe na wysypisko śmieci !!!!
hurko
2018-08-07 22:44
nie moge patrzec na te rudą babe normalnie niedobrze sie robi
ZK590
2018-08-07 14:32
Bezrobocie niedługo spadnie do zera a ZUS coraz to z większym deficytem. GDZIE ci pracownicy, którzy płacą składki emerytalno-rentowe i podatki ?
Pokaż wszystkie komentarze (17)