Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie w Polsce najniższe od czterech lat

0
Podziel się:

Dane są lepsze od oczekiwań analityków i wyniku za poprzedni miesiąc.

Bezrobocie w Polsce najniższe od czterech lat
(Krystian Dobuszyński/Reporter)

Stopa bezrobocia w Polsce spadła do 11,5 procent we wrześniu, podał Główny Urząd Statystyczny. Dane są nieznacznie lepsze od oczekiwań analityków.

W poprzednim miesiącu stopa bezrobocia wyniosła 11,7 proc. Ekonomiści oczekiwali, że we wrześniu wskaźnik wyniesie 11,6 proc. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na koniec września wyniosła 1.821,9 tys. osób.

Bezrobocie w Polsce od 2010 roku

Odsetek bezrobotnych leci w dół konsekwentnie od początku roku, dzięki czemu znalazł się na poziomie najniższym od czterech lat. Dane charakteryzują się jednak roczną cyklicznością, a mianowicie po spadkach w pierwszych trzech kwartałach, w ostatnim zaczynają rosnąć. Innymi słowy, w kolejnych miesiącach oczekiwane są niestety wzrosty.

Rząd w przyjętym niedawno projekcie budżetu założył, że stopa bezrobocia na koniec tego roku wyniesie 12,5 procent. Dużo lepszy będzie przyszły rok, na koniec którego wskaźnik ma spaść do 11,8 proc.

Bezrobotnych przybywa

Z danych GUS na koniec września 2014 roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 242,8 tys. osób, o 59,9 tys. więcej niż w sierpniu i o 9,7 tys. mniej niż we wrześniu 2013 roku - podał GUS.

Według stanu na koniec września pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 116,8 tys. ofert pracy (przed miesiącem 94,1 tys., przed rokiem 73,5 tys.). W końcu omawianego miesiąca urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 86,5 tys. osób.

Z danych na koniec września wynika, że 249 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 22,3 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 5,0 tys. osób. Przed rokiem było to odpowiednio: 349 zakładów, 37,5 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 8,5 tys. osób.

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-wrzesień wzrosła o 2,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2013 roku przy większym o 0,9 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 3,5 proc.- podał GUS w komunikacie.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)