Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie w Polsce. To najlepszy marcowy wynik od 25 lat

0
Podziel się:

GUS podał najnowsze dane dotyczące polskiej gospodarki.

Bezrobocie w Polsce. To najlepszy marcowy wynik od 25 lat
(Jaskolka/REPORTER / East News)

Według najnowszego raportu Głównego Urzędu Statycznego, odsetek osób bez pracy w marcu wyniósł 10 procent. Tak dobrego wyniku w marcu nie odnotowano od 25 lat. Dane są zgodne z wcześniejszymi prognozami resortu pracy.

Miesiąc wcześniej oraz w styczniu, bezrobocie w Polsce wyniosło 10,3 procent. Z kolei w tym samym okresie w 2015 roku stopa bezrobocia miała wartość 11,5 procent. Liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy w marcu osiągnęła wartość 1600,5 tys. osób, w stosunku do 1652,7 tys. osób w lutym. Z kolei liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych sięgnęła 185,7 tys. w stosunku do 190,7 tys. miesiąc wcześniej.

Stopa bezrobocia w Polsce w latach 2014-2016

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, liczba osób bez pracy najbardziej spadła w województwie lubuskim (-5,5 procent), zachodniopomorskim (-5,2 procent) oraz pomorskim (-3,6 procent).

"Poprawę widać też w liczbie zgłaszanych do urzędów pracy przez pracodawców wolnych miejsc pracy. W marcu było ich więcej o 6,5 proc. niż w lutym (138,6 tys. zgłoszonych miejsc)" - czytamy w komunikacie MRPiPS.

W kolejnych miesiącach sytuacja na rynku pracy powinna się nadal poprawiać. W opinii Andrzeja Kubisiaka z firmy Work Service, marzec będzie ostatnim miesiącem z dwucyfrowym poziomem bezrobocia. Ruszają prace sezonowe, a najbardziej odczuje to sektor budowlany. Anna Częścik z Grupy Pracuj tłumaczy, że coraz więcej propozycji pracy pojawia się w budownictwie i przemyśle, a to bardzo dobrze wróży rynkowi zatrudnienia.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)