Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Białoruskie stacje paliw mogą powstać w Polsce

0
Podziel się

Największy białoruski eksporter produktów naftowych, firma BNK, rozważa możliwość rozpoczęcia sprzedaży paliw poprzez sieć własnych stacji paliwowych w Polsce - podaje polska ambasada w Mińsku. Do tego kroku miał skłonić Białorusinów dynamiczny wzrost sprzedaży hurtowej paliw przez ich firmę Beloil Polska.

Białoruskie stacje paliw mogą powstać w Polsce
(ADRIAN SLAZOK/REPORTER)
bEiezKKt

BNK to największy białoruski eksporter produktów naftowych. Głównym udziałowcem firmy jest Belorusneft, który posiadają 52 proc. akcji spółki. Po 24 proc. udziałów posiadają rafinerie Naftan, oraz Mozyr.

Głównym zadaniem spółek zależnych BNK jest pozyskiwanie nowych rynków zbytu w sąsiednich państwach. Sprzedaż paliwa samochodowego na pobliskich rynkach przynosi większe zyski w porównaniu do morskiego eksportu tego surowca. To sprawia, że sprzedaż paliw w tych właśnie krajach staje się głównym celem BNK.

W pierwszym półroczu 2015 roku, łotewska spółka zależna BNK - firma SIA Transbaltic Oil zwiększyła 2,2-krotnie sprzedaż produktów naftowych. Z kolei Beloil Polska zwiększyła taką sprzedaż 1,7-krotnie.

bEiezKKv

Dlatego dla BNK ważne staje się bezpośrednie wejście na rynki sąsiednich krajów, poprzez detaliczną ich sprzedaż.

Spółka BNK posiada już doświadczenie sprzedaży detalicznej na rynkach Rosji i Ukrainy. W 2015 roku w Obwodzie Smoleńskim, białoruski Beloil otworzył dwie stacje benzynowe, na Ukrainie jedną.

bEiezKKW
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)