Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bra
07.03.2017 12:42

Braster szuka pieniędzy na ekspansję zagraniczną. Będzie emisja nowych akcji

Braster, producent urządzenia do wczesnego wykrywania patologii piersi, w szczególności raka piersi, chce w drugim kwartale przeprowadzić emisję nowych akcji, z której planuje pozyskać około 60-70 mln zł. Środki te umożliwią spółce ekspansję na zagranicznych rynkach w latach 2017-2018 oraz sfinalizowanie przejęć innych spółek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mat. prasowe Braster)

Braster, producent urządzenia do wczesnego wykrywania patologii piersi, w szczególności raka piersi, chce w drugim kwartale przeprowadzić emisję nowych akcji, z której planuje pozyskać około 60-70 mln zł. Środki te umożliwią spółce ekspansję na zagranicznych rynkach w latach 2017-2018 oraz sfinalizowanie przejęć innych spółek.

Braster planuje emisję 3 mln nowych akcji bez prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. - Nasz scenariusz bazowy to 60-70 mln zł środków z emisji. To nam umożliwi debiut na 14 rynkach i zabezpieczy środki na sprzedaż, w tym kapitał obrotowy. To są środki, które też chcemy wydać na inne rzeczy - akwizycje. Mamy też do sfinansowania umowę zakupu nieruchomości, na której stoi nasz zakład produkcyjny w Szeligach - powiedział prezes Marcin Halicki podczas konferencji prasowej.

Szacowane nakłady wejścia na małe rynki to 0,6-4 mln zł, zaś na rynki średnie, lub duże to odpowiednio: 8 mln zł i 20 mln zł - podał Halicki.

Prezes poinformował, że spółka jest w trakcie negocjacji w sprawie przejęć innych spółek. Zamierza na ten cel wydać 16,8 mln zł.

- Mamy potencjalne projekty M&A, które są obecnie w negocjacji. Zamierzamy na nie przeznaczyć kwotę 16,8 mln zł. Na dziś mówimy o szeroko pojętej telemedycynie. Efekty prac nad przejęciem powinny być niedługo widoczne. W drugim kwartale powinniśmy poinformować o nich komunikatem - dodał prezes.

Halicki poinformował, że informację o dokonaniu akwizycji spółka zamierza przekazać jeszcze przed planowaną emisją akcji.

- Prospekt jest obecnie przygotowywany. Instytucje, które pojawią się na walnym zgromadzeniu będą mieć proporcjonalne prawo poboru. Zakładamy, że emisja będzie w II kwartale. Oprócz emisji publicznej będzie uchwała o kapitale docelowym. Jeśli pojawią się kolejne, nowe projekty, to z tego kapitału będzie można szybko środki przeznaczyć na ich finansowanie. Planowana emisja zabezpiecza nam finansowanie tych trzech celów - powiedział prezes.

Dodał, że jest zainteresowany akwizycją zarówno producentów urządzeń telemedycznych, firm świadczących usługi telemedyczne, jak i tych, które oferują usługi i produkty e-health.

Kilkanaście rynków do zdobycia

Braster poinformował dziś w zaktualizowanej strategii na lata 2017-2021, że w najbliższych dwóch latach skoncentruje się na silnym wejściu na rynki zagraniczne.

Spółka chce w tym roku zadebiutować na jedenastu rynkach poza Polską m.in. w: Danii, Holandii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Irlandii na przełomie pierwszego i drugiego kwartału, zaś w drugim półroczu w: Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Chinach, Indiach, w regionie GCC oraz Azji. Na kolejne trzy - Niemcy, Japonia, Korea Południowa wejdzie w 2018 r.

- Kierunki ekspansji w tym roku to tak naprawdę cały świat. To nie oznacza, że w tym roku w tych krajach rozpoczniemy sprzedaż. Debiut na rynku za każdym razem oznacza coś konkretnego - rozpoczęcie sprzedaży, znalezienie partnera dystrybucyjnego lub rozpoczęcie pilotażu w danym kraju. Jesteśmy na różnych etapach zaangażowania rozmów, niektóre negocjacje trwają bardzo długo, ale część jest już bardzo bliska sfinalizowania - powiedział prezes.

Braster oczekuje, że rozwój sprzedaży na rynkach zagranicznych, które mają znacznie wyższy potencjał komercyjny niż Polska, przełoży się średnioroczny wzrost przychodów o 230 proc. w latach 2017-2021.

Halicki powiedział, że Braster chciałby rozpocząć projekt pilotażowy w którymś z krajów europejskich - Holandii lub Irlandii i przetestować swoje systemy logistyki i wsparcia, a jesienią br. na jednym z nich rozpocząć sprzedaż. Obecnie spółka pracuje nad selekcją partnerów dystrybucyjnych.

Do 2021 roku Braster planuje zadebiutować na rynkach gwarantujących dostęp do ponad 21 mln osób ze ściśle określonej grupy docelowej. Do tego czasu sprzedaż zagraniczna odpowiadać ma za ponad 90% sprzedaży ogółem.

Spółka planuje jednocześnie wykorzystać swój know-how w świadczeniu usług w ramach platformy telemedycznej. Spółka przewiduje rozwój działalności w zakresie konsultacji i usług medycznych online. Braster oczekuje, że do platformy przyłączą się producenci innych urządzeń telemedycznych.

- My możemy stać się integratorem różnych pomysłów telemedycznych. One będą dostępne na globalnej platformie telemedycznej Brastera. Mamy dużą wiedzę. Jesteśmy zainteresowani przejęciami, ale nie zawsze musimy stawać się właścicielem. Możemy oferować usługi na zasadzie komercyjnej - podkreślił Halicki.

Dwa tysiące sprzedanych urządzeń

Braster wprowadził system Braster Tester do sprzedaży na rynku polskim w październiku 2016 r. W ciągu pierwszych 2,5 miesięcy obecności na rynku sprzedanych zostało blisko 2000 urządzeń oraz prawie 500 usług w formie abonamentu.

Halicki poinformował, że z badania rynków zagranicznych wynika, że Braster może sprzedawać swoje urządzenie wraz z abonamentem za cenę znacznie wyższą niż zaproponowana w Polsce. Spółka zakłada ujednolicenie cen w Polsce z rynkami zagranicznymi pod koniec tego roku lub na początku 2018 r.

Giełda podchodzi pozytywnie do planów spółki. Akcje wzrosły w ciągu ostatniego roku o 33 proc., a tylko w tym roku o prawie 6 proc.

Notowania akcji Brastera

Braster jako jedyna firma na świecie posiada sprawdzoną technologię produkcji matryc ciekłokrystalicznych, w oparciu o którą opracowała prototyp urządzenia Brater Tester - innowacyjnego medycznego testera termograficznego służącego do wczesnego wykrywania patologii piersi, w szczególności raka piersi. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od czerwca 2015 r.

Tagi: bra, braster, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-03-2017

edek111zacznijcie żreć jedzenie bez chemii to nie będziecie mieć raka, jakie to proste. Przestaniecie kupować w Lidlu, Biedronce od razu wyzdrowiejecie.

07-03-2017

lupaHmm.... , artykuł tylko na temat pieniędzy, ile można zarobić kasy na tym urządzeniu, a ludzie, jak umierają na raka, tak będą umierać. Czym tu się … Czytaj całość

07-03-2017

RealistaZapewne wszystko przejmą Niemcy Izrael lub USA i wszyscy nagle zapomną że to jest Polski wynalazek ..jak dziesiątki poprzednich .....

Rozwiń komentarze (24)