Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Banki zakręciły Briju kurek z pieniędzmi

Pekao wypowiedziało Briju umowę limitu kredytowego, mBank wstrzymał współpracę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Briju)
Przemysław Piotrowski, prezes Briju

Pekao wypowiedziało Briju umowę o limit kredytowy, a mBank wstrzymał możliwość korzystania przez spółkę z kredytu w rachunku bieżącym, limitu na gwarancje bankowe oraz limitu na transakcje pochodne - podało Briju w komunikacie. Pekao ocenia, że sytuacja finansowa Briju pogorszyła się, co może zagrozić terminowym spłatom należności. W zeszłym tygodniu mieliśmy do czynienia z prawdziwym rollercoasterem na akcjach spółki.
Przedmiotem zawartej w sierpniu 2016 roku przez Briju umowy było udzielenie przez bank Pekao limitu kredytu wielocelowego w kwocie 15,7 mln zł, z okresem obowiązywania do 4 sierpnia 2017 roku. Z łącznej kwoty limitu 15 mln zł było wykorzystywane jako kredyt w rachunku bieżącym, a 0,7 mln zł mogło być wykorzystywane w formie gwarancji bankowych.

Umowa limitu kredytowego wielocelowego została wypowiedziana z zachowaniem 30-dniowego okresu wypowiedzenia.

W ocenie Pekao, "kredytobiorca nie dotrzymał warunku udzielenia limitu, przyznanego w umowie, polegającego na posiadaniu przez kredytobiorcę wiarygodności kredytowej w całym okresie obowiązywania umowy".

Zdaniem Pekao, "pogorszyła się sytuacja finansowa lub gospodarcza kredytobiorcy mogąca zagrozić zdolności spłaty przez kredytobiorcę należności banku wynikających z umowy w przewidzianych w niej terminach".

Bank poinformował, że ocena o pogorszeniu się sytuacji finansowej spółki oparta jest o treść raportu z 7 marca. Briju podało w owym raporcie, że szacunkowe skonsolidowane przychody ze sprzedaży osiągnięte w styczniu 2017 roku przez grupę wyniosły 12,5 mln zł i były niższe rdr o 74,4 proc.

Briju otrzymała również drogą elektroniczną pismo z mBanku z informacją, że bank wstrzymał możliwość korzystania przez spółkę z kredytu w rachunku bieżącym, limitu na gwarancje bankowe oraz limitu na transakcje pochodne.

mBank wezwał spółkę do złożenia wyjaśnień oraz poinformował, że po przeanalizowaniu otrzymanych informacji podejmie decyzje o warunkach dalszego udostępnienia wymienionych produktów bankowych.

Briju sobie poradzi?

"Wypowiedzenie umowy przez Bank Pekao S.A. oraz wstrzymanie przez mBank S.A. możliwości korzystania przez spółkę z produktów kredytowych nie spowoduje na dzień dzisiejszy dla spółki i grupy kapitałowej Briju znaczących negatywnych skutków finansowych, z uwagi na fakt, że przy obecnym poziomie obrotów wykorzystanie posiadanych limitów kredytowych w rachunkach bieżących jest na bardzo niskim poziomie" - podała spółka w komunikacie.

"Uwzględniając dalszą perspektywę działania, spółka podejmie starania celem pozyskania nowego źródła finansowania działalności" - dodała.

Prawdziwe szaleństwo na akcjach spółki Briju. Gwałtowny skok po ostrej przecenie

W zeszłym tygodniu można było zaobserwować duże wahania na akcjach spółki. Wystarczyły trzy dni, by kurs notowanego na warszawskiej giełdzie producenta biżuterii Briju zjechał o około 70 proc. Tak panicznie inwestorzy zareagowali m.in. na fatalne wieści o przychodach ze sprzedaży za styczeń, które spadły o trzy czwarte wobec tego samego miesiąca ubiegłego roku. Piątek 10 marca przyniósł odbicie kursu akcji poznańskiej spółki, która starała uspokoić inwestorów przekazanym komunikatem. Więcej czytajtutaj.

Tagi: briju, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-03-2017

pajoroCzekam na wpisy, ze prezydent nie zaplacil za wc, ze nie usmiechal sie do..., ze nie wpadlo mu do glowy, ze trzeba kochac przeciwnikow i ze pojechal … Czytaj całość

13-03-2017

Anonimusto co powoli zblizamy się do bankructwa??? action przetarło drogę...

13-03-2017

malawłaśnie zobaczyliśmy jak można WYKOŃCZYĆ firmę w trzy dni, i oni chcą aby zagraniczni inwestorzy mieli zaufanie do państwa

Rozwiń komentarze (7)