Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Banki zakręciły Briju kurek z pieniędzmi

7
Podziel się

Pekao wypowiedziało Briju umowę limitu kredytowego, mBank wstrzymał współpracę.

Przemysław Piotrowski, prezes Briju
Przemysław Piotrowski, prezes Briju (Briju)
bEgMwHsl

Pekao wypowiedziało Briju umowę o limit kredytowy, a mBank wstrzymał możliwość korzystania przez spółkę z kredytu w rachunku bieżącym, limitu na gwarancje bankowe oraz limitu na transakcje pochodne - podało Briju w komunikacie. Pekao ocenia, że sytuacja finansowa Briju pogorszyła się, co może zagrozić terminowym spłatom należności. W zeszłym tygodniu mieliśmy do czynienia z prawdziwym rollercoasterem na akcjach spółki.
Przedmiotem zawartej w sierpniu 2016 roku przez Briju umowy było udzielenie przez bank Pekao limitu kredytu wielocelowego w kwocie 15,7 mln zł, z okresem obowiązywania do 4 sierpnia 2017 roku. Z łącznej kwoty limitu 15 mln zł było wykorzystywane jako kredyt w rachunku bieżącym, a 0,7 mln zł mogło być wykorzystywane w formie gwarancji bankowych.

Umowa limitu kredytowego wielocelowego została wypowiedziana z zachowaniem 30-dniowego okresu wypowiedzenia.

W ocenie Pekao, "kredytobiorca nie dotrzymał warunku udzielenia limitu, przyznanego w umowie, polegającego na posiadaniu przez kredytobiorcę wiarygodności kredytowej w całym okresie obowiązywania umowy".

bEgMwHsn

Zdaniem Pekao, "pogorszyła się sytuacja finansowa lub gospodarcza kredytobiorcy mogąca zagrozić zdolności spłaty przez kredytobiorcę należności banku wynikających z umowy w przewidzianych w niej terminach".

Bank poinformował, że ocena o pogorszeniu się sytuacji finansowej spółki oparta jest o treść raportu z 7 marca. Briju podało w owym raporcie, że szacunkowe skonsolidowane przychody ze sprzedaży osiągnięte w styczniu 2017 roku przez grupę wyniosły 12,5 mln zł i były niższe rdr o 74,4 proc.

Briju otrzymała również drogą elektroniczną pismo z mBanku z informacją, że bank wstrzymał możliwość korzystania przez spółkę z kredytu w rachunku bieżącym, limitu na gwarancje bankowe oraz limitu na transakcje pochodne.

mBank wezwał spółkę do złożenia wyjaśnień oraz poinformował, że po przeanalizowaniu otrzymanych informacji podejmie decyzje o warunkach dalszego udostępnienia wymienionych produktów bankowych.

bEgMwHst

Briju sobie poradzi?

"Wypowiedzenie umowy przez Bank Pekao S.A. oraz wstrzymanie przez mBank S.A. możliwości korzystania przez spółkę z produktów kredytowych nie spowoduje na dzień dzisiejszy dla spółki i grupy kapitałowej Briju znaczących negatywnych skutków finansowych, z uwagi na fakt, że przy obecnym poziomie obrotów wykorzystanie posiadanych limitów kredytowych w rachunkach bieżących jest na bardzo niskim poziomie" - podała spółka w komunikacie.

"Uwzględniając dalszą perspektywę działania, spółka podejmie starania celem pozyskania nowego źródła finansowania działalności" - dodała.

Prawdziwe szaleństwo na akcjach spółki Briju. Gwałtowny skok po ostrej przecenie

W zeszłym tygodniu można było zaobserwować duże wahania na akcjach spółki. Wystarczyły trzy dni, by kurs notowanego na warszawskiej giełdzie producenta biżuterii Briju zjechał o około 70 proc. Tak panicznie inwestorzy zareagowali m.in. na fatalne wieści o przychodach ze sprzedaży za styczeń, które spadły o trzy czwarte wobec tego samego miesiąca ubiegłego roku. Piątek 10 marca przyniósł odbicie kursu akcji poznańskiej spółki, która starała uspokoić inwestorów przekazanym komunikatem. Więcej czytajtutaj.

bEgMwHsO
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
z branzy
4 lata temu
A może chodzi porostu o to że od 1 stycznia 2017 jest odwrócony VAT na granulat srebra, niektóre wyroby platyny i złota. Więc Brju straciło swoich dostawców (słupów)?
Mariusz
4 lata temu
624 423 tyle ma Pekao akcji tej firmy to jest prawie 8% .Teraz akcje spadną do minimum Pekao kupi akcje za grosze i przyzna nową line kredytową.Po obecnym kursie akcje są warte prawie 9 milionów a jeszcze kilka dni temu było 19 milionów .Bank musi odrobić te 10 milionów, mało tego fundusz ING ma tyle samo akcji to znaczy 8% też są w plecy 10 milionów ,czy myślicie że linia kredytowa na 15 milionów jest tego warta ???
zyd z Polski
4 lata temu
Mieszanka niemiecko cyprska szwajcarsko warszawska przeswietla polakow
bEgMwHsP
jelo
4 lata temu
To wlasnie robi sie z firmami, spolkami gieldowymi za pisu. Wszystko niszcza i obracaja w popiol.
mala
4 lata temu
właśnie zobaczyliśmy jak można WYKOŃCZYĆ firmę w trzy dni, i oni chcą aby zagraniczni inwestorzy mieli zaufanie do państwa