Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budownictwo w Polsce. Rekordowe wyniki deweloperów

0
Podziel się:

Od stycznia do maja tego roku deweloperzy rozpoczęli budowę 34 tysięcy mieszkań. Poprzedni rekord padł w 2008 roku.

Budownictwo w Polsce. Rekordowe wyniki deweloperów
(Bartosz Wawryszuk)

Trwa historyczna hossa na rynku budownictwa mieszkaniowego. Z raportu Lion's Banku wynika, że od początku roku deweloperzy prowadzą rekordową liczbę inwestycji. Od stycznia do maja tego roku rozpoczęli oni budowę 34 tysięcy mieszkań. Poprzedni rekord padł w 2008 roku. Wtedy w ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku rozpoczęto budowę 30 tysięcy lokali.

Współautor raportu Bartosz Turek wyjaśnia, że to zasługa rekordowego popytu, z którym mamy w tej chwili do czynienia. Ekspert uważa jednak, że deweloperzy są zbytnimi optymistami. Jego zdaniem. wiele wskazuje na to, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy popyt na nowe lokale znacząco spadnie.

Jedną z przyczyn może być spodziewana w niedługim czasie podwyżka stóp procentowych. Kilka miesięcy temu eksperci przewidywali, że dojdzie do niej na przełomie 2016 i 2017 roku. Jednak teraz Bartosz Turek jest przekonany, że pierwsza podwyżka czeka nas jeszcze w tym roku. Oznacza to wzrost kosztów kredytu oraz wzrost oprocentowania lokat bankowych. Te dwa czynniki mogą doprowadzić do spadku zainteresowania rynkiem nieruchomości.

Innym czynnikiem, który może doprowadzić do rychłego spadku popytu, jest wejście w życie nowelizacji programu Mieszkanie dla młodych. Wynika z niej, że w ramach mdm-u będzie możliwy zakup lokalu także na rynku wtórnym, a nie tylko pierwotnym.

To wszystko może doprowadzić do tego, że deweloperzy zostaną z nadwyżką gotowych mieszkań.

Czytaj więcej w Money.pl
Centra handlowe - Polska nie odbiega od UE Polski rynek handlowy cechuje się coraz większą dojrzałością i już dziś plasujemy się na poziomie średniej europejskiej pod względem nasycenia powierzchnią centrów handlowych.
Deweloperzy oddali 10 tys. nowych mieszkań Maj był dobrym miesiącem pod względem liczby oddanych mieszkań.
Będzie scalenie akcji Polimeksu-Mostostal Zbliżamy się do zrealizowania jednego z naszych priorytetowych celów, czyli powrotu spółki do notowań ciągłych.
budownictwo
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)