Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Zatrzymania w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Była prezes z zarzutami

3
Podziel się:

To kolejne zatrzymania w sprawie wielomilionowych wyłudzeń. W rękach służb jest już 12 osób.

Grupa wyłudziła lub usiłowała wyłudzić nawet kilkadziesiąt milionów złotych dotacji.
Grupa wyłudziła lub usiłowała wyłudzić nawet kilkadziesiąt milionów złotych dotacji. (AGENCJA SE/East News)

Prokuratura zdecydowała się zatrzymać Teresę K., byłą prezes PSSE oraz 3 inne osoby. To kolejne zatrzymania w sprawie wielomilionowych wyłudzeń. W rękach służb jest już 12 osób.

Byłej prezes Teresie K. i wiceprezesowi Józefowi B. prokurator przedstawił zarzut wyrządzenia Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej ”szkody majątkowej w wielkich rozmiarach” w wysokości ponad 3,5 mln zł – dowiedział się w prokuraturze "Dziennik Bałtycki".

Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oświadczył, że obecnie "żadna z zatrzymanych osób nie jest zatrudniona ani nie współpracuje z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną Sp. z o.o., a prowadzone postępowanie karne toczy się również na skutek zawiadomienia o przestępstwie zgłoszonego przez Zarząd PSSE jeszcze w 2016 r".

Zatrzymanie i zarzuty dla byłej prezes i trzech innych osób, to ciąg dalszy wtorkowych działań delegatury CBA w Gdańsku i Prokuratury Regionalnej w Gdańsku - o których pisaliśmy w money.pl. Jak informowało Centralne Biuro Antykorupcyjne, agenci zatrzymali wówczas 8 osób.

Zobacz także: Zobacz też: Podatek dla najbogatszych. "Inwestycje będą spadać":

Wśród nich był Wojciech K. - przedstawiciel spółki z siedzibą na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, nominalny prezes tej spółki, dwoje naukowców z politechniki oraz inne osoby działające w ramach lub w porozumieniu z członkami zorganizowanej grupy przestępczej.

Teraz liczba zatrzymanych w sprawie sięga już 12 osób. Jak twierdzi CBA, grupa działała na przestrzeni czterech lat tj. między 2008 r a 2016 r. Na celu miała popełnianie szeregu przestępstw m.in oszustw wielkiej wartości na szkodę Skarbu Państwa i budżetu Unii Europejskiej.

Ustalenia CBA wskazują, że grupa wyłudziła lub usiłowała wyłudzić nawet kilkadziesiąt milionów złotych dotacji poprzez składanie wniosków o dofinansowanie fikcyjnych projektów w NCBR, PARP i w Ministerstwie Rozwoju.

Syn byłej prezes PSSE - Wojciech K, był znany służbom już wcześniej i były mu już stawiane zarzuty. dotyczyły one m.in. oszustwa – poinformował Piotr Kaczorek z CBA.

Jak ustalili śledczy, podrobione i poświadczające nieprawdę dokumenty o istotnym znaczeniu dla uzyskania milionowych dotacji były wystawione rzekomo przez jedną ze spółek z siedzibą w tzw. raju podatkowym – w amerykańskim Delaware.

Według ustaleń ta zagraniczna spółka była powiązana z Wojciechem K. Dodatkowo funkcjonariusze CBA udaremnili tą próbę nielegalnego pozyskania blisko 5 mln zł dotacji dla spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wydarzenie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Stanisław
5 lata temu
Raj podatkowy Delaware to spółki LLC, które wyłączając odpowiedzialność wspólników w spłacaniu zobowiązań spółki indywidualnym majątkiem jednocześnie nie płacą podatku dochodowego od dochodu spółki. Płacą tylko podatek indywidualny w swojej rezydencji podatkowej o ile te dochody zgłoszą w formularzu PIT. Nie mają prawie żadnych obowiązków sprawozdawczych i opłat lokalnych poza roczną opłatą administracyjną od spółek. Muszą też mieć w stanie Delaware pełnomocnika i przechowywać tam dokumenty spółki.
Afan
5 lata temu
Czy Grzesiek Głazik z Białogóry też pójdzie w końcu siedzieć ???
wolny38
5 lata temu
A peło chciało 3 lata temu uwalić Mariusza Kaminskiego. Nie udalo sie i teraz kolesie maja od PISu program Cela+.