Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rynek mieszkaniowy
24.10.2011 11:46

Ceny mieszkań. Gdzie tanieją najbardziej?

Średnio o 177 zł spadła od początku cena ofertowa metra kwadratowego mieszkania rynku wtórnym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(urbanlegend/CC/Flickr)

*Średnio o 177 zł spadła od początku cena ofertowa metra kwadratowego mieszkania rynku wtórnym - wynika z analizy serwisu Oferty.net przeprowadzonej na ofertach sprzedaży z 18 polskich miast. *

Największy spadek w ciągu minionych ośmiu miesięcy zanotował Sopot. We wrześniu metr kwadratowy mieszkania oferowanego w tym nadmorskim kurorcie był aż o 585 zł tańszy niż w styczniu.

Sporo, bo aż o 276 zł niższa jest obecnie średnia cena ofertowa mieszkania w sąsiadującej z Sopotem Gdyni, zaś tylko o 53 zł w Gdańsku. O ponad 200 zł staniał mkw. mieszkania w Krakowie (263 zł), Bydgoszczy (235 zł), Poznaniu (232 zł), Warszawie (207 zł) i Łodzi (203 zł).

Najmniej w stosunku do stycznia spadły średnie ceny ofertowe w Gorzowie Wielkopolskim (11 zł), Olsztynie (26 zł) i Rzeszowie (42 zł).

Dysproporcje cen mieszkań w polskich miastach

Ma ponad cztery razy więcej mieszkańców i prawie cztery razy niższe ceny mieszkań - tak wygląda porównanie Bytomia z Sopotem - dwóch spośród 56 miast ujętych w Mieszkaniowym rankingu cenowym Oferty.net.

Liczący ponad 180 000 mieszkańców Bytom - duży ośrodek przemysłowy w aglomeracji śląskiej - jest liderem wśród miast z najniższymi cenami mieszkań. Średnia stawka za mkw. kształtuje się tam na poziomie 2466 zł, czyli o połowę mniej niż w Rzeszowie (4861 zł/mkw.) i prawie czterokrotnie mniej niż wynosi średnia stawka ofertowa w zamieszkiwanym przez ok. 38 000 mieszkańców Sopocie (9554 zł/mkw.).

To porównanie jest jaskrawym przykładem ogromnych dysproporcji cen mieszkań, z jakimi mamy do czynienia w Polsce. W wielu miastach, które w czasach minionego ustroju prężnie się rozwijały, dając zatrudnienie zarówno mieszkańcom, jak i przyjezdnym, obecnie zapanował marazm.

KALKULATOR WALUTOWY

Co będzie przedmiotem sprzedaży?
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (bez założonej Księgi Wieczystej)
Nieruchomość gruntowa / nieruchomość lokalowa
Cena transakcyjna:
Prowizja agencji nieruchomości: %
Wniosek do wydziału Ksiąg Wieczystych oraz wypisy aktu notarialnego - około: PLN

Fabryki i zakłady poupadały, a znalezienie pracy graniczy z cudem. Tym, którzy ją mają często trudno jest związać koniec z końcem; problem stanowi regulowanie bieżących opłat za prąd, wodę, gaz, a co dopiero mówić o zakupie nowego czy większego mieszkania.

Na sile przybiera też zgubny dla miast exodus mieszkańców - powszechne stają się wyjazdy _ za chlebem _ do większych ośrodków lub zagranicę.

Młode pokolenie też upatruje szans na lepsze życie w większych miastach, do których wyjeżdża na studia, a po ich zakończeniu nie wraca w rodzinne strony. Postępujące wyludnienie ogranicza popyt i prowadzi do spadków cen mieszkań. W ponad połowie badanych przez Oferty.net miast średnia stawka ofertowa na rynku wtórnym nie przekracza 4000 zł za mkw., co z punktu widzenia Warszawy wydaje się być atrakcyjnie niską ceną.

Oprócz przytoczonego na wstępie przykładu Bytomia, za mniej niż 3000 zł za mkw., a więc o połowę taniej niż we Wrocławiu (6537 zł) czy choćby w Kołobrzegu (6044 zł), oferowane są mieszkania m.in. w Grudziądzu (2510 zł), Wałbrzychu (2579 zł) czy Przemyślu (2931 zł). W każdym z tych miast przed transformacją ustrojową można była znaleźć pracę za godziwa płacę. Teraz często się słyszy, że są to miasta emerytów, rencistów i samotnych żon, których mężowie wyjechali, by zarabiać na utrzymanie rodziny.

O ponad połowę tańsze niż w Warszawie (8826 zł) są mieszkania w Koszalinie (4024 zł), stolicy Górnego Śląska - Katowicach (4005 zł) czy Płocku (3807 zł).

Uwagę obserwatorów rynku zwracają wysokie ceny mieszkań w popularnych kurortach. Średnia stawka ofertowa w uzdrowiskowej Krynicy Górskiej (5200 zł) jest wyższa niż ceny w stolicach niektórych województw - Opolu (4288 zł), Szczecinie (4574 zł) czy Olsztynie (4634 zł). Właściciel mieszkania w Międzyzdrojach, sprzedając je za średnią cenę wynoszącą w tym kurorcie 8667 zł/mkw., mógłby kupić ponad dwa razy większy lokal w Elblągu (3709 zł), Bydgoszczy (3926 zł) czy w Łodzi (4160 zł).

_ - Wbrew przekonaniom wielu osób najwyższą średnią ceną mieszkań w Polsce nie może się poszczycić Warszawa _- mówi Marcin Drogomirecki z serwisu Oferty.net. Choć stolica jest największym w kraju rynkiem pracy i oferuje najlepsze zarobki, to jednak wyższe stawki są domeną najpopularniejszych kurortów. Za metr kwadratowy mieszkania w Zakopanem zbywcy oczekują średnio 9370 zł; w położonym w przeciwległym punkcie Polski Sopocie - 9554 zł.

Rekordzistką w Mieszkaniowym rankingu cenowym Oferty.net jest jednak położona na Półwyspie Helskim, pełna luksusowych apartamentów dzielnica Jastarni - Jurata. Średnia cena ofertowa mieszkania, a częściej nawet apartamentu, kształtuje się w niej na poziomie aż 16 422 zł/mkw.

Czytaj więcej o rynku mieszkaniowym
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t129491.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mieszkania;sprzedaja;sie;coraz;wolniej,237,0,937197.html) Sprzedajesz mieszkanie? Może być kłopot Rynek nieruchomości spowalnia. Aby zawrzeć transakcję we wrześniu trzeba było ogłosić chęć sprzedaży mieszkania w połowie roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t91281.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rynek;nieruchomosci;w;stanie;przedzawalowym,76,0,934220.html) Ten rynek zamiera. Zapaść potrwa lata Pośrednicy: Stan kryzysowy może potrwać nawet do 2014 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t20613.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/spadaja;ceny;mieszkan;zobacz;gdzie;najbardziej,168,0,931496.html) Spadają ceny mieszkań. Zobacz, gdzie W ciągu poprzedniego miesiąca oferty są tańsze średnio o 1 procent - podają Szybko.pl, Metrohouse i Expander.
Tagi: rynek mieszkaniowy, mieszkania, wiadomości, poradniki i raporty, wiadmomości, kraj, gospodarka, raporty, gospodarka polska, nieruchomości
Źródło:
Open Finance
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz