Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Cezariusz Lesisz dziś doradza premierowi w sprawach gospodarczych. W przeszłości był bankrutem

26
Podziel się

Lesisz, ogłoszony niedawno pełnomocnikiem premiera ds. rozwoju gospodarczego, to człowiek-enigma. Niewiele wiadomo na temat jego życiorysu. "Newsweekowi" udało się jednak ustalić, że jako przedsiębiorca radził sobie tak źle, że musiał zwijać biznes.

Od czerwca premier ma nowego doradcę ds. gospodarczych, który nie zawsze radził sobie ze swoim biznesem.
Od czerwca premier ma nowego doradcę ds. gospodarczych, który nie zawsze radził sobie ze swoim biznesem. (JACEK DOMINSKI/REPORTER/EAST NEWS)
bEgwhgHp

Lesisz, ogłoszony niedawno doradcą premiera ds. gospodarczych, to człowiek-enigma. Niewiele wiadomo na temat jego życiorysu. "Newsweekowi" udało się jednak ustalić, że jako przedsiębiorca radził sobie na tyle źle, że musiał zwijać biznes.

Na początku czerwca Cezariusz Lesisz zyskał nową funkcję u boku premiera Morawieckiego. Został pełnomocnikiem ds. rozwoju gospodarczego.

Nominacja nie była przypadkowa, bo Lesisz to znajomy ojca obecnego premiera, Kornela Morawieckiego, z czasów Solidarności Walczącej. U Morawieckiego seniora był szoferem. Potem został szefem gabinetu politycznego Mateusza w czasach, gdy ten był wicepremierem.

bEgwhgHr

Jak pisaliśmy, jego nazwisko widnieje też m.in. w radach nadzorczych Totalizatora Sportowego i Agencji Rozwoju Przemysłu. W pierwszej spółce jest nawet przewodniczącym rady. Jego żona Jadwiga zasiada zaś w radzie nadzorczej Orlenu.

Ale nie zawsze było tak kolorowo. Jak podaje "Newsweek", Lesisz po okresie działalności konspiracyjnej w PRL wyjechał do Stanów. Tam założył firmę budowlaną. Pod koniec lat dwutysięcznych firma zbankrutowała, a Lesisz miał ponad 60 tys. dolarów długów.

Zobacz także: Zobacz też: Misiewicz tłumaczy się z 50 tys. zł na paliwo

Potem wrócił do Polski, we Wrocławiu założył firmę zajmującą się budową drewnianych domów. Ale i ona według tygodnika sobie nie poradziła. Dziś jest w likwidacji.

bEgwhgHx

Te porażki nie przeszkodziły Mateuszowi Morawieckiemu powołać Lesisza na swojego doradcę ds. gospodarczych. Do zadań nowego pełnomocnika będzie należeć m.in. formułowanie propozycji służących efektywnej realizacji strategicznych projektów inwestycyjnych oraz przyjętych kierunków rozwoju, programów i strategii rządowych w sferze gospodarczej oraz nadzór nad wprowadzeniem najlepszych praktyk ładu korporacyjnego w zarządzaniu mieniem państwowym. Będzie także wsparciem w międzynarodowej współpracy gospodarczej.

Tygodnik próbował skontaktować się z Lesiszem i poprosić o komentarz. Nie odpowiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bEgwhgHS
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
KOMENTARZE
(26)
uczciwy do "b...
3 lata temu
Od Wałęsy kierowca też zrobił oszałamiającą karierą a na koniec jak "Bolek" się skończył to Wachowski go okradł i dał nogę....hahhahaa
FikiMiki
3 lata temu
Walczące Matołki,,,,,,,,,,,,,,,,,,, nie poznańskie
Lech
3 lata temu
podobno umie czytać!
bEgwhgHT
BMW
3 lata temu
Od szofera do premiera. Szofer Brudzińskiego też awansował !!!!!!!!!!!!!!!!
cfa
3 lata temu
Być może zna język, być może coś wie, i ma szerokie plecy, od kruka po wronę.
...
Następna strona