Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Co się stanie kiedy upadną Włochy

0
Podziel się:

Prof. Dariusz Filar ujawnia czy Europa jest w stanie obronić Rzym przed plajtą.

Co się stanie kiedy upadną Włochy

Money.pl: Agencja Moody's obniżyła rating włoskich obligacji rządowych z Aa2 na A2. Co dalej?

*Prof. Dariusz Filar, ekonomista: *Moody's bardzo dokładnie podaje przyczyny, dla których to zrobił. Z jednej strony wskazuje na bardzo słaby wzrost gospodarczy Włoch, a z drugiej na to, że w takich warunkach działania zmierzające do stabilizacji finansów publicznych są utrudnione.

Co Włosi muszą więc zrobić, żeby zapewnić sobie stabilność?

Mam tak zwane dobre rady dla Włochów: zapanujcie nad sytuacją polityczną, podejmijcie bardziej zdecydowane kroki w kierunku stabilizowania kraju, szukajcie też rozwiązań w sferze realnej, które by zintensyfikowały wzrost.

Rząd Silvio Berlusconiego oświadczył, że cały czas intensywnie pracuje na rzecz uzdrowienia finansów.

Nie wykluczam, że rząd Włoch pracuje. Tylko nie może to być kwestia deklaracji, a pokazania projektów, przyjęcia ich przez parlament a po jakimś czasie udowodnienia, że przynosi to wyniki. Na razie Włochom nic takiego się nie udało. Cały czas są na tym pierwszym etapie, czyli etapie zapewniania, że pracują.

Agencje ratingowe, zwłaszcza po ich trudnych doświadczeniach z ostatnich lat, nie opierają się na deklaracjach, tylko na twardych danych.

Włochy mogą skończyć jak Grecja?

Obniżony rating Włoch

To jest kwestia tego, na ile wpłynie to na wycenę papierów włoskich i w ogóle na gotowość rynków do ich nabywania. Proszę zwrócić uwagę, były już trzy takie aukcje włoskich papierów, w czasie których mówiło się, że to już jest _ test prawdy _. Udawało się je sprzedać, ale relacja popytu do podaży była umiarkowana i ceny za każdym razem były gorsze.

Jeżeli ten proces będzie postępował, to Włosi będą musieli za obsługę długu płacić coraz więcej i z coraz większą trudnością pozyskiwać środki. To oczywiście stopniowo może prowadzić do sytuacji greckiej.

Istotą sytuacji Grecji jest to, że w jakimś momencie Grecy nie byli już w stanie pożyczać samodzielnie na rynkach finansowych. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ze swoimi pożyczkami i Unia Europejska musiały wyręczyć rynki. Włosi jeszcze w takiej sytuacji nie są, ale na razie ku temu zmierzają.

A Europa byłaby w stanie wspomagać także Włochów? Czy mogłoby paść zdanie _ to już za dużo _?

Trudno powiedzieć. Wydaje się, że na razie jest w Unii determinacja do tego, żeby bronić przede wszystkim strefę euro. Dlatego, że zakłócenia w pojedynczych krajach rzutują na sytuację wspólnej europejskiej waluty.

Na razie jest skłonność do takiej obrony. Trudno jednak przewidzieć skalę wyzwań, która mogłaby się pojawić, gdyby kolejne kraje traciły równowagę finansową.

Pojawiła się też taka informacja, że inne kraje Europy mogą mieć obniżony rating. W jakiej sytuacji jest Polska, przyjdzie czas i na nasz kraj?

Uważam, że Polska jest jednym z tych krajów, i nie jest to propaganda, które z punktu widzenia wiarygodności jako pożyczkobiorcy bronią się bardzo dobrze. Proszę popatrzeć na to, jak zachowuje się rentowność polskich obligacji skarbowych od 2007 roku. To jest właściwie pozioma linia z niewielkimi wahnięciami. Czyli w gruncie rzeczy my przez rynki jesteśmy wyceniani cały czas w sposób stabilny.

Natomiast to oczywiście nie oznacza, że nie mamy zadań do wykonania. Deficyt sektora finansów publicznych jest prawdopodobnie największym wyzwaniem, jakie będzie stało przed kolejnym rządem w kraju.

Więcej o kryzysie w strefie euro czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t157834.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecki;minister;nasza;sytuacja;jest;rozpaczliwa,31,0,925983.html) Grecki minister zrozpaczony: Jesteśmy sami, chcą wyjść z Unii! Michalis Chrisochoidis nie widzi światełka w tunelu. _ - Grecy bardzo boleśnie odczuwają obecną sytuację - _ mówi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t47093.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/strach;na;rynku;wszyscy;zaplacimy;podatki;kredyty;,28,0,870684.html) Frank po 3,4 zł. Włosi dobiją strefę euro? Frank szwajcarski rekordowo drogi. Indeksy giełd osuwają się w dół. Wszystko przez obawy o wypłacalność Włoch.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t84795.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wlochy;i;belgia;tez;zagrozone;kryzysem,139,0,853387.html) Włochy i Belgia też zagrożone kryzysem? -_ Plajta może uderzyć w Portugalię i Irlandię, a potem także w wysoko zadłużone Belgię i Włochy, jeszcze przed Hiszpanią _- ostrzega premier Luksemburga.
kryzys
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)