Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dług Ukrainy wobec Rosji. Miedwiediew: możemy poprosić Kijów o wcześniejszy zwrot

0
Podziel się:

Premier Federacji Rosyjskiej przekazał, że decyzja w sprawie spłaty pożyczki może zapaść w najbliższym czasie.

Dług Ukrainy wobec Rosji. Miedwiediew: możemy poprosić Kijów o wcześniejszy zwrot
(kremlin.ru)
bEIPjbNh

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył dziś, że jego kraj ma podstawy, by zażądać od władz w Kijowie wcześniej spłaty przyznanej Ukrainie w grudniu 2013 roku pożyczki w wysokości 3 mld dolarów.

Miedwiediew oznajmił, że Rosja nie chce bankructwa Ukrainy, jednak - jak to ujął - długi należy spłacać. Premier Federacji Rosyjskiej przekazał, że decyzja w tej sprawie może zapaść _ w najbliższym czasie _.

Miedwiediew mówił o tym z trybuny rozpoczętego dziś w Moskwie dorocznego Forum Gajdara, międzynarodowej konferencji przedstawicieli świata gospodarki i polityki, poświęconej pamięci zmarłego w grudniu 2009 roku Jegora Gajdara, wybitnego ekonomisty i polityka, architekta reform wolnorynkowych w Rosji w latach 90. XX wieku.

bEIPjbNj

_ Powiem otwarcie: nie chcemy bankructwa Ukrainy, skomplikowania i tak już katastrofalnej sytuacji ukraińskiej gospodarki. Przeciwnie - potrzebny jest nam żywy partner. Jednak długi należy spłacać - państwowe, handlowe i bankowe. Dlatego w najbliższym czasie trzeba będzie podjąć decyzję w tej sprawie _ - oświadczył.

Premier Rosji przypomniał, że jednym z warunków udzielenia pożyczki był wymóg, aby dług publiczny Ukrainy nie przekroczył 60 proc. PKB. _ Dzisiaj warunek ten został przez pożyczkobiorcę złamany. Bez względu na to, co mówią przywódcy Ukrainy, mamy podstawy, by żądać wcześniejszego zwrotu pożyczki, tj. wypełnienia zobowiązań wynikających z umowy _ - powiedział.

Miedwiediew podkreślił, że w budżecie Ukrainy na 2015 rok nie przewidziano środków na uregulowanie zobowiązań finansowych wobec Rosji, choć - jak zauważył - spłacenie długów wobec innych wierzycieli władze w Kijowie zaplanowały. _ Chciałbym zwrócić na to uwagę tak ukraińskim przywódcom, jak i Ministerstwu Finansów Rosji _ - oznajmił.

W sobotę rosyjski minister finansów Anton Siłuanow oświadczył, że Ukraina naruszyła warunki pożyczki z grudnia 2013 roku, ale nie ma jeszcze decyzji, czy w związku z tym Moskwa zażąda od Kijowa wcześniejszej spłaty. Wcześniej państwowa agencja RIA-Nowosti, powołując się na anonimowe źródło w rządzie Rosji, poinformowała, że jest _ wysoce prawdopodobne _, iż Moskwa wystąpi o wcześniejsze uregulowanie długu.

bEIPjbNp

W listopadzie 2014 roku prezydent FR Władimir Putin w wypowiedzi dla niemieckich mediów utrzymywał, że Rosja nie ma zamiaru żądać od Ukrainy wcześniejszej spłaty długu, ponieważ - jak wyjaśnił - pociągnęłoby to za sobą finansowe załamanie tego kraju.

W ramach szerszej pomocy Moskwy dla poprzednich władz w Kijowie w grudniu 2013 roku, na dwa miesiące przed obaleniem i ucieczką ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, Rosja nabyła ukraińskie euroobligacje na sumę 3 mld USD.

W ubiegłym miesiącu agencja ratingowa Moody's szacowała, że ukraiński dług publiczny w 2014 roku wzrósł do 72 proc. PKB, a w 2015 roku zwiększy się do 83 proc.

Występując podczas Forum Gajdara szef rządu FR oświadczył również, że Moskwa chce normalizacji stosunków z Unią Europejską. Zauważył, że Rosja wysoko ocenia relacje, jakie na przestrzeni dziesięcioleci utrzymywała z UE. _ Jest to wciąż nasz główny partner handlowy _ - podkreślił. Miedwiediew wyraził nadzieję, że _ w najbliższym czasie uda się znormalizować te relacje _. _ W każdym razie my tego pragniemy _ - powiedział.

bEIPjbNq

Odnosząc się do obecnej zapaści rubla, Miedwiediew zadeklarowł, że Rosja nie będzie _ przejadać _ swoich rezerw walutowych. _ Wiele gra przeciwko rublowi - wyjątkowo niskie ceny ropy naftowej i sankcje. Występują silne wahania kursu. Cierpią z tego powodu przedsiębiorstwa, banki i ludzie. Obecna polityka banku centralnego (który ograniczył swoje interwencje na rynku walutowym) jest jednak słuszna. Nie będziemy przejadać rezerw walutowych. Mamy wystarczająco wiele innych instrumentów ekonomicznych, aby zapewnić stabilność rubla _ - wskazał.

Premier zapewnił, że Rosja wywiąże się ze wszystkich międzynarodowych zobowiązań, w tym finansowych. Oznajmił także, iż rząd nie będzie czekać aż ceny ropy naftowej znów zaczną rosnąć. _ W obecnych warunkach trzeba obniżać koszty i poprawiać jakość projektów _ - oświadczył, dodając, iż Rosja _ będzie się uczyła żyć przy niskich cenach na nośniki energii _.

Miedwiediew zaznaczył, że rząd nie zamierza wprowadzać żadnych ograniczeń walutowych. Obiecał też pomoc odciętym od zagranicznych rynków kapitałowych w wyniku zachodnich sankcji firmom w regulowaniu zadłużenia.

bEIPjbNK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)