Notowania

zwolenienia
30.10.2015 04:34

Dobra wiadomość z firm. Wygasa fala grupowych zwolnień

W dużych firmach kończą się restrukturyzacje, które nakręcały kryzysową spiralę zwolnień - donosi "Rzeczpospolita".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Włodzimierz Wasyluk/Reporter)

Najnowsze dane z urzędów pracy potwierdzają, że stopniowo zanika fala grupowych zwolnień, które przetoczyły się przez polską gospodarkę w ostatnich latach. Ubywa też firm, które zgłaszają plany dużych redukcji zatrudnienia, a te, które to robią, ograniczają ich skalę.

Według najnowszych danych resortu pracy do końca września 458 pracodawców (o 121 mniej niż w 2014) zadeklarowało redukcje 18,2 tys. pracowników, o 37 proc. mniej niż rok wcześniej. Ubywa też faktycznie zrealizowanych zwolnień.

- To kolejny sygnał poprawy sytuacji na polskim rynku pracy - podkreśla Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku zwolnień grupowych będzie nawet mniej niż w 2007 r., czyli w szczycie ostatniego "rynku pracownika".

Jak ocenia prof. Maria Drozdowicz-Bieć z SGH, okres dużych restrukturyzacji pomału się kończy. "Ich spadek oznacza, że pracodawcy działają bardziej racjonalnie, tym bardziej że widoczne ostatnio pogorszenie marż sprawia, że wolą unikać drogich rozwiązań" - dodaje ekonomistka.

Tagi: zwolenienia, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz