Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Mateusz Ratajczak
|

Donald Trump żąda pieniędzy na mur. Konflikt narasta

237
Podziel się

Donald Trump nie zamierza ustępować – żąda blisko 6 mld dolarów na mur dzielący USA i Meksyk. Prezydent we wtorek podkreślił, że rząd federalny nie zacznie pracy dopóki nie znajdą się pieniądze na budowę. W USA trwa właśnie "shutdown" (z ang. wyłączenie).

Budowa muru dzielącego USA i Meksyk to główna obietnica wyborcza Donalda Trumpa
Budowa muru dzielącego USA i Meksyk to główna obietnica wyborcza Donalda Trumpa (Sputnik/EAST NEWS)
bDfPlABh

Z piątku na sobotę część amerykańskiego rządu federalnego przestała działać. Powód? Brak porozumienia budżetowego. Republikanie i Demokraci we wzajemnej walce chcą ugrać jak najwięcej dla swojej strony w kwestii wydatków budżetowych. Efekt jest jeden - od pewnego czasu co roku nad USA wisi groźba zawieszenia rządu federalnego. I tak właśnie się stało.

Głównym powodem, dla którego Demokraci nie chcieli głosować nad prowizorium budżetowym, które zapewnia finansowanie rządu federalnego do 8 lutego, jest mur na granicy z Meksykiem. To priorytetowa obietnica prezydenta Donalda Trumpa. Wymagał on, żeby w budżecie znalazły się zapisy gwarantujące blisko 5 mld dolarów na budowę muru. Zgody pomiędzy stronami politycznego sporu na takie wydatki nie było.

Co oznacza wyłączenie rządu? Pracownicy federalni w organach wykonawczych, ustawodawczych i sądowniczych korzystają z bezpłatnego urlopu, a do pracy przychodzą wyłącznie ci, których praca jest niezbędna ze względu na zachowanie trwałości różnych systemów (więc pracować będą urzędnicy odpowiedzialni za wypłatę zasiłków i pomocy socjalnej) lub konieczni ze względów bezpieczeństwa państwa (policja, służba zdrowia) czy samorządu lokalnego. Działalności nie zawiesi poczta ani kontrolerzy ruchu lotniczego.

bDfPlABj

Donald Trump we wtorek powtórzył swoje żądania: rząd federalny nie zacznie pracy dopóki w budżecie nie pojawią się pieniądze na mur na granicy z Meksykiem. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Demokraci w obu izbach Kongresu nie zgadzają się na taką sumę a cały projekt uważają za kosztowny i nieskuteczny. Żadna ze stron nie zamierza ustąpić.

To nie pierwszy raz, gdy rząd federalny w USA zawiesza działalność. Po 1977 r. zdarzyło się to już 18 razy. Najdłuższy shutdown - w 1996 r. - trwał 21 dni. Ostatni przykład "zamknięcia rządu federalnego" miał miejsce 1 października 2013 r. (to był pierwszy dzień roku budżetowego 2014).

Trwający niewiele ponad 2 tygodnie shutdown w 2013 r. nie odcisnął się w wyraźny sposób na wynikach amerykańskiej gospodarki. Wprawdzie PKB w czwartym kwartale nieco się zmniejszył, ale to dlatego, że pozbawieni wynagrodzenia pracownicy budżetówki wydawali mniej pieniędzy. Urząd ds. Zarządzania i Budżetu wyliczył, że spadek produktywności w tym okresie kosztował podatników 2 miliardy dolarów. Same parki narodowe straciły około 500 milionów dolarów przychodu, ponieważ one również zamknęły bramy podczas 16-dniowego wyłączenia.

bDfPlABp
bDfPlABK
KOMENTARZE
(237)
antyklerykał
2 lata temu
to się katofaszyści USA za łby wzięli, tak trzymać !!!!!!!!!!!!
ProwiZornik
2 lata temu
Pfff... Kraj który wydaje prawie 700 miliardów dolarów na wojsko rocznie, nie ma na budowę muru na granicy... nie ma kasy na finansowanie NASA... nie ma kasy na inwestycje w bardziej ekologiczne technologie (skandal, bo zamiast 100 milionów dolarów jakiś szefuncio zarobiłby 95... niedopuszczalne, bo z czego on będzie żył)... Polityka to szambo. Gdyby ludzie wiedzieli o choćby 5% przekrętów, już dawno wszyscy politycy wisieliby na latarniach.
Polka
2 lata temu
Przecież mówił w trakcie kampanii że to Meksyk zapłaci za budowę muru. Więc dlaczego żąda pieniędzy w budżecie?
bDfPlABL
Łowca trolli
2 lata temu
Przecież ten liszaj z watą cukrową na łbie obiecywał w kampanii że za mur zapłaci Meksyk
Jack
2 lata temu
Niech Trump pogada z Dudą. Zgodzi się na postawienie im muru za 2 mld.
Najnowsze komentarze (237)
Ta jasne
2 lata temu
W armii służy mnóstwo Meksykanów, a w pracy wykonują najgorszą robotę
Manhattan Tra...
2 lata temu
Szansa na muuuuur,ratatatata.
Krzysiek
2 lata temu
I like this guy.
poldek
2 lata temu
Będą przepuszczać wyłącznie wyjątkowo zdrowych! Przecież ich PKB rośnie wyłącznie dzięki nielegalnym emigrantom, którzy nie otrzymują żadnych świadczeń socjalnych. Amerykanie zawsze szukają okazji! A to darmowego mięsa armatniego lub zdrowego robotnika!!! Każdego po wykorzystaniu kopie się w tyłek!!! Bezczelny i prostacki sposób na budowanie swojej potęgi !!!!!
Juzek
2 lata temu
I ma chłop rację. A nie tak jak UE która każdego z pontonu ratuje i daje pieniądze wypracowane przez swoich obywateli. Poza tym co to jest 6 mld?? Jeden samolot F-35 dla wojska kosztuje 100 baniek. Jedna rakieta Tomahawk kosztuje około 1 milion dolarów?? Koszt tego muru może jest i wysoki ale pozwoli oszczędzić kasę na patrolach, drogim nadzorowaniu granicy i na problemie z nielegalnymi uchodźcami.
oli
2 lata temu
Z tego co pamiętam za mur mieli zapłacić meksykanie
Jurek
2 lata temu
Mur będą budować Meksykanie za pieniądze USA. Fantastyczna sprawa. Już się cieszą z legalnej pracy
A ile wydaje ...
2 lata temu
....
bDfPlABD
xx
2 lata temu
z tak głupimi hasłami powinien wstąpić do pisu.
Ekonomista
2 lata temu
Ale to przecież Meksyk miał sam zapłacić za mur! Także chyba nie szuka pieniędzy tam gdzie trzeba!
gosc
2 lata temu
I taki oto pusty chlopek roztropek psim swedem zostal prezydentemUSA ,jakim cudem to wprost nie do wiary bo chociaz mial 2 i pol miliona glosow mnie to glosy elektorskie zawazyly smieszne ale prawdzie dwa i pol milona mniej i glab wygral
Znam to
2 lata temu
Kup pan cegłę.
Nick
2 lata temu
Usa to bankrut muszą wciąż podnosić limit zadłużenia tak jest co rok .. zawieszenie funkcjonowania instytucji federalnych to praktycznie ogłoszenie bankructwa kraju , oczywiscie za parę dni wszystko wróci do normy pytanie tylko na jak długo?
C4
2 lata temu
A nie taniej by było - wzorem Korei Pn - zrobić zaminowany pas ziemi ?
...
Następna strona