Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Donald Trump żąda pieniędzy na mur. Konflikt narasta

237
Podziel się

Donald Trump nie zamierza ustępować – żąda blisko 6 mld dolarów na mur dzielący USA i Meksyk. Prezydent we wtorek podkreślił, że rząd federalny nie zacznie pracy dopóki nie znajdą się pieniądze na budowę. W USA trwa właśnie "shutdown" (z ang. wyłączenie).

Budowa muru dzielącego USA i Meksyk to główna obietnica wyborcza Donalda Trumpa
Budowa muru dzielącego USA i Meksyk to główna obietnica wyborcza Donalda Trumpa (Sputnik/EAST NEWS)
bDUzOhOt

Z piątku na sobotę część amerykańskiego rządu federalnego przestała działać. Powód? Brak porozumienia budżetowego. Republikanie i Demokraci we wzajemnej walce chcą ugrać jak najwięcej dla swojej strony w kwestii wydatków budżetowych. Efekt jest jeden - od pewnego czasu co roku nad USA wisi groźba zawieszenia rządu federalnego. I tak właśnie się stało.

Głównym powodem, dla którego Demokraci nie chcieli głosować nad prowizorium budżetowym, które zapewnia finansowanie rządu federalnego do 8 lutego, jest mur na granicy z Meksykiem. To priorytetowa obietnica prezydenta Donalda Trumpa. Wymagał on, żeby w budżecie znalazły się zapisy gwarantujące blisko 5 mld dolarów na budowę muru. Zgody pomiędzy stronami politycznego sporu na takie wydatki nie było.

Co oznacza wyłączenie rządu? Pracownicy federalni w organach wykonawczych, ustawodawczych i sądowniczych korzystają z bezpłatnego urlopu, a do pracy przychodzą wyłącznie ci, których praca jest niezbędna ze względu na zachowanie trwałości różnych systemów (więc pracować będą urzędnicy odpowiedzialni za wypłatę zasiłków i pomocy socjalnej) lub konieczni ze względów bezpieczeństwa państwa (policja, służba zdrowia) czy samorządu lokalnego. Działalności nie zawiesi poczta ani kontrolerzy ruchu lotniczego.

bDUzOhOv

Donald Trump we wtorek powtórzył swoje żądania: rząd federalny nie zacznie pracy dopóki w budżecie nie pojawią się pieniądze na mur na granicy z Meksykiem. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Demokraci w obu izbach Kongresu nie zgadzają się na taką sumę a cały projekt uważają za kosztowny i nieskuteczny. Żadna ze stron nie zamierza ustąpić.

To nie pierwszy raz, gdy rząd federalny w USA zawiesza działalność. Po 1977 r. zdarzyło się to już 18 razy. Najdłuższy shutdown - w 1996 r. - trwał 21 dni. Ostatni przykład "zamknięcia rządu federalnego" miał miejsce 1 października 2013 r. (to był pierwszy dzień roku budżetowego 2014).

Trwający niewiele ponad 2 tygodnie shutdown w 2013 r. nie odcisnął się w wyraźny sposób na wynikach amerykańskiej gospodarki. Wprawdzie PKB w czwartym kwartale nieco się zmniejszył, ale to dlatego, że pozbawieni wynagrodzenia pracownicy budżetówki wydawali mniej pieniędzy. Urząd ds. Zarządzania i Budżetu wyliczył, że spadek produktywności w tym okresie kosztował podatników 2 miliardy dolarów. Same parki narodowe straciły około 500 milionów dolarów przychodu, ponieważ one również zamknęły bramy podczas 16-dniowego wyłączenia.

bDUzOhOB
bDUzOhOW
KOMENTARZE
(237)
antyklerykał
2 lata temu
to się katofaszyści USA za łby wzięli, tak trzymać !!!!!!!!!!!!
ProwiZornik
2 lata temu
Pfff... Kraj który wydaje prawie 700 miliardów dolarów na wojsko rocznie, nie ma na budowę muru na granicy... nie ma kasy na finansowanie NASA... nie ma kasy na inwestycje w bardziej ekologiczne technologie (skandal, bo zamiast 100 milionów dolarów jakiś szefuncio zarobiłby 95... niedopuszczalne, bo z czego on będzie żył)... Polityka to szambo. Gdyby ludzie wiedzieli o choćby 5% przekrętów, już dawno wszyscy politycy wisieliby na latarniach.
Polka
2 lata temu
Przecież mówił w trakcie kampanii że to Meksyk zapłaci za budowę muru. Więc dlaczego żąda pieniędzy w budżecie?
bDUzOhOX
Łowca trolli
2 lata temu
Przecież ten liszaj z watą cukrową na łbie obiecywał w kampanii że za mur zapłaci Meksyk
Jack
2 lata temu
Niech Trump pogada z Dudą. Zgodzi się na postawienie im muru za 2 mld.
...
Następna strona