Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dotacje unijne. Prokuratura prowadzi sprawę milionowych wyłudzeń

0
Podziel się:

CBŚ zatrzymało pięć osób podejrzanych o ten proceder, a prokuratura postawiła im 74 zarzuty.

Dotacje unijne. Prokuratura prowadzi sprawę milionowych wyłudzeń
(Parlament Europejski)

Prawie 200 milionów złotych unijnej dotacji wyłudziły dwie spółki z Choczewa i Lęborka. CBŚ zatrzymało pięć osób podejrzanych o ten proceder, a prokuratura postawiła im 74 zarzuty.

Zdaniem śledczych szefowie firm zadeklarowali w dokumentach, że będą zajmować się produkcją rolną marchwi, cebuli i pietruszki. W rzeczywistości tak nie było, ale Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Gdyni wypłaciła im pieniądze na niezbędne maszyny i urządzenia - tłumaczy Mariusz Marciniak z prokuratury apelacyjnej w Gdańsku.

Podejrzani wnioskowali o refinansowanie kosztów budowy budynków, linii produkcyjnych i sprzętu, które jeszcze fizycznie nie istniały lub ich wartość rzeczywista była dużo niższa niż deklarowana.

Zarzuty w tej sprawie usłyszeli też trzej pracownicy ARMiR w Gdyni. Odpowiedzą za nierzetelne przeprowadzenie kontroli w obu spółkach - dodaje prokurator Marciniak. Postawiono im zarzuty fałszowania dokumentacji pokontrolnej. W dokumenty wpisywali informacje, które nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Dwaj z zatrzymanych próbowali wręczyć dyrektorowi agencji 6 milionów złotych łapówki, gdy ten zorientował się, że ma do czynienia z oszustami i wstrzymał wypłatę kolejnej transzy dotacji. Cała piątka odpowie też za wyłudzenia VAT-u z urzędu skarbowego, fałszowanie dokumentów i próbę wyłudzenia kredytu bankowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Rzeka pieniędzy dla rolników. Jest decyzja W tym roku na wieś popłynie 3,5 mld euro. Komisja Europejska dołoży kolejne dopłaty.
Dwa procent podatku dla rolników. Za co? Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozwalającą rolnikom na sprzedaż przetworów z własnego gospodarstwa.
Rząd dopłaci do ubezpieczeń. Nawet 65 proc. Budżet dofinansuje do 65 proc. składki ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich; a z ubezpieczenia będą mogli też skorzystać producenci owoców i warzyw - zakłada projekt nowelizacji przepisów, którym w środę zajmowała się sejmowa komisja rolnictwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)