Notowania

ebc
09.03.2015 07:41

EBC rozpoczyna drukowanie euro. Skorzystają też Polacy

Zgodnie z zapowiedziami EBC, program skupu obligacji będzie trwał przynajmniej do 2016 roku lub do osiągnięcia inflacji na poziomie blisko 2 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Zgodnie z zapowiedzią prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego, od dziś bank rozpoczyna skup obligacji za 60 miliardów euro miesięcznie.

Analityk finansowy ING TFI Paweł Cymcyk uważa, że program wesprze wzrost gospodarczy w strefie euro. Nie wiadomo jednak, czy efekt będzie tak silny jak w Japonii i Stanach Zjednoczonych, gdzie podobne programy już przeprowadzono.

Analityk spodziewa się, że zauważalny wzrost tempa rozwoju gospodarczego w strefie euro zobaczymy w trzecim kwartale tego roku.

Ekspert prognozuje, że euro będzie traciło na wartości wobec najważniejszych światowych walut. Dodaje, że skorzystają na tym także Polacy planujący wakacje w krajach strefy euro, bo ta waluta stanieje wobec złotego.

Zobacz, jak kształtuje się kurs euro

Zgodnie z zapowiedziami EBC, program skupu obligacji będzie trwał przynajmniej do 2016 roku lub do osiągnięcia inflacji na poziomie blisko 2 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
EBC podjął decyzję. Co z QE? EBC podniósł dziś prognozę wzrostu gospodarczego w strefie euro.
Jutro najtrudniejsza rozmowa - z Niemcami Berlin jest największym kredytodawcą Grecji i zarazem najmniej chętnie mówi o restrukturyzacji greckiego długu.
Szwajcarzy ostro krytykują decyzję EBC Jak ocenia _ Neue Zuercher Zeitung _ cieszyć mogą się spekulanci, liczący na szybkie zyski, którzy otrzymają dodatkowe pieniądze na grę.
Tagi: ebc, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, gospodarka światowa, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz