Notowania

wiadomości
08.10.2018 11:56

Ekonomiczny Nobel przyznany. William Nordhaus i Paul Romer laureatami

William Nordhaus i Paul Romer zostali laureatami tegorocznej nagrody im. Alfreda Nobla z ekonomii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Twitter)
Szkic Williama Nordhausa (z lewej) i Paula Romera (z prawej), udostępniony na twitterowym koncie dotyczącym nagród Nobla

William D. Nordhaus z z Uniwersytetu Yale i Paul M. Romer z Uniwersytetu Nowojorskiego dostali tegoroczną nagrodę im. Alfreda Nobla z ekonomii.

Romer był do niedawna głównym ekonomistą Banku Światowego. Pracował nad endogeniczną teorią wzrostu gospodarczego, która sugeruje, że motorem rozwoju jest postęp technologiczny, na niego zaś wpływ ma m.in. polityka gospodarcza.

Nordhaus specjalizuje się w ekonomii środowiskowej. Opracował m.in. model pozwalający na ocenę kosztów i korzyści różnych metod ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

BREAKING NEWS: ?The Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel 2018 to William D. Nordhaus and Paul M. Romer. [ #NobelPrize ]( https://twitter.com/hashtag/NobelPrize?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw ) [ pic.twitter.com/xUs6iSyI7h ]( https://t.co/xUs6iSyI7h )
-- The Nobel Prize (@NobelPrize) [ 8 października 2018 ]( https://twitter.com/NobelPrize/status/1049235842777206784?ref_src=twsrc%5Etfw )

Wcześniej media spekulowały, że być może ekonomiczny Nobel trafi do kobiety. Byłaby to dopiero druga sytuacja w historii tej przyznawanej od 1968 roku nagrody. Na giełdzie nazwisk była m.in. Susan Athey, która zajmuje się badaniem ekonomii internetu i reklamy.

Warto wspomnieć, że przyznana w poniedziałek nagroda, choć potocznie nazywana Noblem z ekonomii, nie do końca nim jest. Alfred Nobel nie ustanowił bowiem w swoim testamencie nagrody z tej dziedziny. Gratyfikacja finansowa dla wybitnych ekonomistów nie jest wypłacana z tego samego funduszu, co pozostałe, "prawdziwe" Noble. Funduje ją Szwedzki Bank Narodowy, a jej pełna oficjalna nazwa to Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-10-2018

WacekSuper , ale ekstra wkład dla ludzkości. Odetchnąłem z ulgą od jutra wszyscy ludzie dzięki nim będą bogatsi. Zastanawiam się którzy i o ile ?

08-10-2018

BogusławNagrodę powinien dostać Hrabia Bul Nadzieia Komorowski herbu' Sztachetą w łep' za myśl "zmień pracę ,weż kredyt.'

08-10-2018

WacekNa marginesie Nasz Mati powinien dostać nagrodę z dziedziny hydrauliki lub wodociągów za uszczelnienie Watu. Oczywiście od wojska.

Rozwiń komentarze (22)