Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekonomiści oczekują od rządu reform

0
Podziel się:

Ekonomiści wzywają rząd do jak najszybszego reformowania państwa.

Ekonomiści oczekują od rządu reform
(EAST NEWS)

Ekonomiści wzywają rząd do jak najszybszego reformowania państwa. Podczas debaty zorganizowanej przez Fundację Batorego profesor Leszek Balcerowicz podkreślał, że zaniechania reform są krzywdzące dla ludzi, gdyż rodzą wysokie bezrobocie strukturalne i kryzys finansów publicznych.

- _ Rozbudowywanie państwa socjalnego i podwyższanie podatków nigdy nie jest dobre dla gospodarki _ - zaznaczył profesor. Według niego, wzrost deficytu budżetowego w Polsce przy utrzymywaniu się niezłego tempa wzrostu PKB jest wynikiem zaniechań w polityce gospodarczej ostatnich 7 lat.

Leszek Balcerowicz podkreślał, że błędem było zrezygnowanie z planu oszczędnościowego Jerzego Hausnera i odwlekanie naprawy systemu emerytalnego. Profesor zaznaczył, że zapowiedziane w expose premiera Tuska wydłużenie wieku emerytalnego jest niezwykle istotne z punktu widzenia oszczędności dla państwa ale propozycji jest za mało. Podał przykład krajów, które były w lepszej sytuacji jak Polska a zlikwidowały zasiłki pogrzebowe czy renty dla wdów.

Sprawdź aktualne notowania dolar amerykański
Tymczasem - jak podkreśla szefowa PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz - rząd nie przedstawił jeszcze partnerom społecznym nawet wszystkich tych propozycji reform, o których mówił premier Donald Tusk w swoim expose.

- _ Wciąż czekamy na projekt dotyczący wydłużenia wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia _ - podkreśla Henryka Bochniarz. i dodaje, że jak na razie z całego pakietu zaproponowanych rozwiązań jest tylko projekt dotyczący podwyższenia składki rentowej po stronie pracodawców. -_ Samo podwyższenie składki rentowej z pewnością nie jest czynnikiem wzrostu _ - zaznaczyła Henryka Bochniarz.

Także szef Towarzystwa Ekonomistów Polskich i partner w PwC Ryszard Petru podkreśla, że wolałby, aby rząd realizował wszystkie reformy równocześnie. Podwyższenie wieku emerytalnego, także mundurowych, reforma KRUS-u powinny być już przeprowadzane. - _ Oby tylko nie skończyło się na tym, że podwyższamy głównie podatki a reformy odkładamy na później _ - dodaje Ryszard Petru.

Ekonomiści zwracają uwagę, że expose premiera z zapowiedziami reform wygłoszone zostało 18 listopada. Oczekiwali więc, że do tej pory wszystkie te zapowiedzi przynajmniej zaczną być realizowane. Są zaniepokojeni i obawiają się, że wiele z rozwiązań skończy się tylko na zapowiedziach.

Czytaj więcej opinii ekonomistów o sytuacji gospodarczej
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t180422.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ekonomisci;maja;liste;zadan;dla;nowego;rzadu,103,0,964967.html) Pokazują Tuskowi, co musi zrobić. Posłucha? Konsolidacja finansów publicznych, likwidacja przywilejów emerytalnych, zmiany w procesie stanowienia prawa oraz wzmocnienie sądownictwa gospodarczego - takie zadania dla nowego rządu wymieniają ekonomiści.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ekonomisci;ostrzegaja;jezeli;nic;nie;zrobimy;czeka;nas;krach,134,0,945542.html) Ekonomiści ostrzegają: czeka nas krach Ujawniają co czeka kraje Europy Środkowej i Wschodniej w tym Polskę. Chwalą Greków za cięcia, ale są pewni, że...
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)