Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE
Średnie pensje rosną w skali roku; ale dwa ostatnie miesiące to spadki

Mateusz Morawiecki wciska pedał gazu elektromobilności. Rząd przyjmie ustawę

Mateusz Morawiecki wciska pedał gazu elektromobilności. Rząd przyjmie ustawę

Mateusz Morawiecki promuje elektromobilność od półtora roku Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Mateusz Morawiecki promuje elektromobilność od półtora roku

Mateusz Morawiecki z fotela premiera przyspiesza prace nad swoimi sztandarowymi projektami. Na ostatnim tegorocznym posiedzeniu rządu przyjęty powinien zostać projekt ustawy, która ma zachęcić Polaków do zakupu aut elektrycznych.

Jednym z czterech projektów ustaw, które trafią pod obrady rządu na ostatnim tegorocznym posiedzeniu, jest ten poświęcony "elektromobilności i paliwom alternatywnym". Choć wnioskodawcą jest Ministerstwo Energii, to nikt nie ma wątpliwości, że stoi za nim sam premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz też, jak światowe koncerny stawiają na elektromobilność:


 

Miliardy na zachętę

Niespełna rok po objęciu pierwszego stanowiska w rządzie, gdy kierowała nim jeszcze Beata Szydło, zapowiadał, że do 2025 r. po polskich ulicach będzie jeździł milion elektrycznych samochodów. Żeby zachęcić Polaków do zakupów i zbliżyć się do realizacji celu, jak przypomina czwartkowa "Gazeta Wyborcza", z budżetu wydanie zostanie 18,6 mld zł.

Znika akcyza

Środki pokryją m.in. zwolnienie z akcyzy samochodów elektrycznych i hybrydowych, choć te drugie tylko do końca 2020 r. Ryzykownym byłoby założenie, że znacząco zmieni to podejście do aut elektrycznych. Jeden z najpopularniejszych, a zarazem najtańszych, "elektryków", Nissan Leaf stanieje o około 4 tysiące złotych. Obecnie kosztuje około 130 tys. zł. Tyle samo, ile średniej klasy limuzyna, której zasięg na jednym tankowaniu jest cztero-, a nawet pięciokrotnie większy.

Znaczną część środków budżetowych pochłonie także zwiększenie do 30 tys. euro limitu odpisu amortyzacyjnego dla przedsiębiorców, którzy kupią samochód napędzany silnikiem elektrycznym.

Milion aut w 8 lat

O skali wyzwania, jakim jest milion aut elektrycznych za osiem lat, świadczy fakt, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku zarejestrowano ich... 300. Wskaźnik poprawi nieco wymiana flot samochodów administracji rządowej i samorządowej. Od 2025 r. co trzeci samorządowy służbowy pojazd ma być napędzany silnikiem elektrycznym. W administracji państwowej ma być to co drugi.

Rząd planuje także poprawić infrastrukturę stacji ładowania aut elektrycznych. W całej Polsce ma powstać 75 punktów sieci Greenway, gdzie w ciągu 30 minut auto zostanie naładowane "do pełna".

Projekt elektromobilności wsparł także prezydent Andrzej Duda, o czym pisaliśmy w money.pl.

morawiecki, samochody elektryczne, auta elektryczne, elektromobilność
Czytaj także
Polecane galerie
za
2018-01-09 05:39
30 zl za wjazd do miasta zarobia znowu kase,,
r4
2018-01-09 05:38
jak to bedziesz naladowywac baterie podlaczy sie do odkurzacza
e3
2018-01-09 05:36
za cicho chadzaja, wiatraki beda je zagluszac,,
Pokaż wszystkie komentarze (389)