Notowania

Elektrownia atomowa w Polsce. Decyzja do końca roku

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że decyzja w sprawie ewentualnej budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce może zapaść przed końcem tego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News/JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Na konferencji w Warszawie minister powiedział, że ma nadzieję na dotrzymanie terminu. Wcześniej informowano, że data decyzji będzie podana po 2020 roku.

Krzysztof Tchórzewski wyjaśnił, skąd przyspieszenie podjęcia tej decyzji. Wynika to z konieczności dookreślenia "miksu energetycznego", związanego z dostosowaniem się Polski do wymogów emisyjnych w kolejnych latach i oczekiwań Komisji Europejskiej.

Pytany o model finansowania tego przedsięwzięcia minister odpowiedział, że "trudno o tym mówić, jak się nie podjęło decyzji, czy to będzie".

O polskim atomie mówi się już od kilku lat. Pierwsze decyzje zapadły w 2014 roku, gdy powstała tzw. "mapa drogowa" autorstwa poprzedniego rządu.

Obecny skupia się raczej na węglu, niż na energii jądrowej, a uruchomienie pierwszych bloków odsuwa w czasie. - Obawiam się, że 10 lat to bardzo optymistyczna wizja. Bardziej realny jest termin 2030 r. Myślę, że dopiero za 15 lat uruchomimy pierwszy blok – mówił w ubiegłym roku w money.plprof. Andrzej Strupczewski ekspert Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Budowa elektrowni atomowej pochłania średnio około 12 mld euro, w Polsce będzie kosztować ona od 40 mld do 60 mld zł. Kwestia sfinansowania takiej inwestycji wciąż pozostaje nierozstrzygnięta.

Od listopadowej wizyty prezydenta Dudy w Szanghaju, coraz głośniej mówi się o zaangażowaniu Chin w polski atom. Chiński premier Li Keqiang wspominał wówczas o współpracy jądrowej między Chinami i krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

Tagi: elektrownia atomowa w polsce, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-05-2017

artystaNie ma zgody na atomówkę, są inne sposoby na uzyskanie prądu.

19-05-2017

HelenaUparli się na śmieciowy węgiel jak osły na suchary. Dawno kopalnie powinny być zlikwidowane a kasa załadowana w postęp nowych technologi i młodzież. … Czytaj całość

20-05-2017

Fulerste 60 miliardów wystarczyło by na zaspokojenie potrzeb 6 milionów rodzi inwestując np w mini elektrownie wiatrowe lub fotowoltaiczne i było by na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (114)