Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Emerytura bez podatku? Marzenie seniorów, katastrofa dla budżetu

70
Podziel się:

Emerytura bez podatków i składek? Marzenie każdego seniora. Taki pomysł na reformę ma Polskie Stronnictwo Ludowe. Rządzący z PiS już raz wyrzucili pomysł do kosza, ale "ludowców" to nie zniechęca. W Sejmie czeka już obywatelski projekt ustawy, podpisany przez 140 tys. osób. Sprawdzamy, o ile wyższe byłyby takie emerytury.

Wojna o emerytów i rencistów przybiera na sile tuż przed wyborami. Każda partia ma ofertę dla seniorów
Wojna o emerytów i rencistów przybiera na sile tuż przed wyborami. Każda partia ma ofertę dla seniorów (MAREK MALISZEWSKI/REPORTER)

Zamiast 854 zł, okrągły 1000 zł. Zamiast 2065 zł, dodatkowe 435 zł więcej do wydania w ciągu miesiąca. Tak mogłyby wyglądać emerytury i renty w Polsce, gdyby nie podatki i składki. Polskie Stronnictwo Ludowe chce to zmienić. Emerytura brutto ma się stać po prostu netto.

Efekt? Emerytury wyższe o blisko 20 proc., czyli miesięcznie kilkaset złotych więcej do wydania. - Seniorzy zapłacili już swoje podatki, pracując ciężko przez czterdzieści, pięćdziesiąt lat w różnego rodzaju systemach. To wszystko nie zostało w żaden sposób wyrównane. Zwolnijmy seniorów z płacenia podatków - przekonuje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. W Sejmie 5 grudnia rozstrzygną się losy obywatelskiego projektu, który jest kalką pomysłu PSL. Dlaczego kalką? Już raz Sejm - głosami PiS - emeryturze bez podatków powiedział "nie", więc ludowcy przynieśli kartony z obywatelskimi podpisami.

Ale to nie jest jedyny pomysł dla seniorów, który ma opozycja. PO z kolei proponuje zwolnienie z podatku dochodowego PIT, ale tylko dla osób, które zdecydują się na dalszą pracę. W tej chwili od emerytury pobierana co miesiąc jest składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz podatek dochodowy. Podstawowa składka podatku dochodowego to 18 proc., składka zdrowotna wynosi 9 proc. podstawy. I ten pomysł już raz przepadł w sejmowych głosowaniach.

Opozycja będzie z projektami jednak wracać. Im bliżej wyborów, tym będzie o nich głośniej. W money.pl sprawdziliśmy, która opcja dla seniorów jest najkorzystniejsza.

W przypadku propozycji Platformy Obywatelskiej emerytura w wysokości 1000 zł brutto wynosiłaby 910 zł netto. To zysk 56 zł w ciągu miesiąca. Rocznie w portfelu byłoby więc o 672 zł więcej. To równowartość 67 kilogramów schabu bez kości lub blisko 150 bochenków chleba.

Z kolei miesięczne świadczenie 1500 zł brutto mogłoby być o 107 zł większe, gdyby rozwiązanie Platformy zostało przyjęte. W ciągu roku byłoby to ponad 1,2 tys. zł więcej do wydania. Za te pieniądze można kupić na przykład 229 litrów oleju napędowego.

Przy emeryturze i rencie w wysokości 2 tys. zł brutto zysk miesięczny to już 159 zł. Zamiast wypłaty 1661 zł netto, emeryt i rencista dostanie 1820 zł. Warto jednak podkreślić, że taka zmiana dotknęłaby tylko pracujących emerytów.

Bank rozbija PSL

Polskie Stronnictwo Ludowe nie uzależnia korzyści od aktywności zawodowej. W efekcie - emeryci i renciści po prostu dostaną więcej i nie muszą pracować. W tym wypadku osoby z najmniejszymi wypłatami od ZUS (1000 zł brutto) zyskałyby w ciągu roku nawet 1,7 tys. zł. Emeryci z świadczeniem 2 tys. zł w ciągu roku dostaliby zastrzyk finansowy w postaci dodatkowych 4 tys. zł. Co miesiąc mieliby do wydania o 339 zł więcej.

Masz 3 tys. zł emerytury brutto? Po zmianie PSL zysk wyniósłby 531 zł w ciągu miesiąca. Masz 4 tys. zł emerytury? Zysk to 734 zł w ciągu miesiąca.

Tylko pieniędzy brak

Platforma Obywatelska zarzeka się, że jej pomysł jest najtańszy - maksymalnie ma kosztować 1 mld zł. I to kwota dla całego pakietu zmian, który ma zachęcać osoby starsze do pracy zarobkowej. Nie powinno to jednak dziwić. W tej chwili PO proponuje, by przepisy dotyczyły tylko części emerytów. W ten sposób obcina koszty.

Zdecydowanie droższy z perspektywy budżetowej jest pomysł PSL.

Ludowcy szacują, że będzie to kilkadziesiąt miliardów złotych. PSL wyliczył, że na samym podatku dochodowym budżet straci 15 mld zł. Kolejne 13 mld zł straci z tytułu składki na ubezpieczenie społeczne. To sprawia, że program kosztowałby łącznie 28 mld zł, czyli więcej niż rok programu Rodzina "500+". Takie koszty zakładają z kolei, że zmiany dotkną po prostu wszystkich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(70)
Alex
4 lata temu
bardzo dobry pomysł Kosiniaka należy go sfinansować dopłatami dla rolników, oni i tak mają duży majątek i wiecej im nie trzeba,
ddddddddddddd
4 lata temu
podniosa składke na słuzbe zdrowia i ten najbiedniejszy emeryt znów nic nie zyska zyskaja tylko emeryci politycy bo to oni maja wysokie emerytury
isztwan
5 lata temu
Kociniak a co robiles przez 8 dlugich lat gdy PSL wspolrzadzilo Polska no pytam sie co?
AndrzejEmeryt
5 lata temu
Napiszcie, co PO+PSL zrobili dla emerytów przez 8 lat współwładania Polska? Jeśli coś podnosili, to nie emerytury ale wiek emerytalny, na szczęście dzięki PiS (obiecał i zrobił) wróciło do poprzedniego stanu.
Laura
5 lata temu
Jak mnie denerwują te Wasze durne żądania! To w takim razie ja też nie chcę płacić podatku od pensji, a szczególnie robić na Wasze emerytury. A co? Dlaczego tylko emeryci? Wszyscy niech nie płacą.
...
Następna strona