Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Energa wygrała z PKP Energetyka. PKP Intercity zmienił dostawcę prądu

Energa wygrała z PKP Energetyka. PKP Intercity zmienił dostawcę prądu

Fot. Maciej Kulczyński/ PAP

Zaraz po wakacjach obiekty PKP Intercity dostaną energię od innego dostawcy. Po raz pierwszy prąd nie będzie pochodził z PKP Energetyka. Konkurencyjne warunki zaoferowała gdańska Energa.

Energa Obrót zawarła z PKP Intercity umowę na dostawę energii elektrycznej. Kontrakt będzie na dwa lata począwszy od września a wolumen sprzedanej energii wynosi 12 275 MWh. Prąd dostarczany będzie w 115 punktów poboru w całej Polsce.

W historii kolejowej spółki jest to pierwsza zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Dotychczasowym dostawcą było PKP Energetyka. Jak podaje PKP Intercity, wartość umowy to około 20 mln zł.

Zobacz również: Unieważnienie prywatyzacji PKP Energetyka niekorzystnie płynie na wizerunek Polski

 

 

- Zwycięstwo w tak dużym przetargu to ważny krok w pozyskiwaniu kontrahentów z branży kolejowej. PKP Intercity to kolejna spółka z Grupy PKP w portfelu naszych klientów, obok PKP PLK SA oraz PKP SA - powiedział Artur Dembny, dyrektor departamentu sprzedaży instytucji publicznych w Energa Obrót.

Ostatnia publicznie dostępna umowa na dostawy energii dla PKP IC z marca 2013 roku opiewała na kwotę ponad 640 milionów złotych netto za dwa lata, lecz obejmowała nie tylko zasilanie obiektów, ale i pociągów (energia trakcyjna) - podał Rynek Kolejowy.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosiła na koniec 2016 roku ok. 1,3 GW.

energetyka, transport, energa, pkp intercity, eng
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
xxl
2018-05-22 11:38
Hmm... dobrze, że mnie z podstawówki wylali przed jej zakończeniem, więc nie jestem zdziwiony, gdy mylę się dodawaniu dwóch liczb...
Jednak, jeśli podzielimy 20 mln zł przez 12200 MWh to wyjdzie nam, że 1 MWh kosztuje jakieś 1640 zł !!!
To jest chyba 7 RAZY drożej niż normalna cena rynkowa prądu.
Czy pan Obajtek podzieli się z nami informacją, w jaki sposób wygrał ten przetarg?
Odbiorca prądu
2018-05-17 21:33
Energa to mega rachunki oraz mega bałagan. Moja 4-osobowa rodzina płaciła co najmniej 2-krotnie mniej za prąd niż obecnie płacę po wymianie liczników będąc tylko z żoną, bo dzieci są już poza domem. Jestem też właścicielem 2 mieszkań i po reformie informatycznej w spółce Energa przestały przychodzić do mnie rachunki za prąd na mój adres domowy. Comiesięczne telefony na infolinię nic nie dały i do dnia dzisiejszego (ponad 2 lata) płacę rachunki tylko dlatego, że listonoszka intuicyjnie przynosi mi faktury. Mógłbym korzystać z faktur przesyłanych drogą internetową, ale spółka Energa nie jest tym zainteresowana (brak z ich strony zachęty do tego typu rozliczeń). Z wieloletniego doświadczenia z tą firmą napiszę tylko: współczuję takiego partnera w biznesie!!! Być może Energa zaoferowała korzystną cenę dla PKP, ponieważ kroi odbiorców indywidualnych jak się da!
Jan
2018-05-10 08:55
Wszystkie te firmy energetyczne to jedna wielka banda złodziei
Pokaż wszystkie komentarze (19)