Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Energetyka w Polsce. Według premier, stać nas na wykorzystanie węgla

0
Podziel się:

Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że jej rząd konsekwentnie realizuje politykę wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Energetyka w Polsce. Według premier, stać nas na wykorzystanie węgla
(PAP/Maciej Kulczyński)
bEIXhzQR

- Polskę stać na wykorzystanie skarbu, jakim jest węgiel i jednocześnie na inwestowanie w nowe technologie, które obniżą zanieczyszczenie powietrza - powiedziała w poniedziałek w Bogatyni premier Ewa Kopacz, podczas inauguracji budowy bloku energetycznego w Elektrowni Turów.

Kopacz podkreśliła, że jej rząd konsekwentnie realizuje politykę wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski. Przypomniała, że do roku 2030, ze względu na wymagania ochrony środowiska i wiek, zostanie wygaszonych wiele instalacji o łącznej mocy 12 gigawatów.

Dodała, że w związku z tym jednocześnie realizowanych jest szereg inwestycji związanych z budową nowych bloków energetycznych. - Blok w Elektrowni Turów to bardzo ważna inwestycja, ponieważ jest oparta na kompleksie wydobywczo-energetycznym. Jej zakończenie spowoduje, że będziemy dostarczać do około 1,5 mln gospodarstw domowych tanią energię - mówiła Kopacz.

bEIXhzQT

Szefowa rządu przypomniała, że oprócz Elektrowni Turów, inwestycje prowadzone są również m.in. w Elektrowni Kozienice. - Budujemy także dwa bloki węglowe w Opolu, budujemy blok parowo-gazowy w Stalowej Woli. Spółki z udziałem Skarbu Państwa do roku 2030 zainwestują ponad 30 mld zł w budowę nowych bloków energetycznych - mówiła premier.

Kopacz przypomniała, że ustalenia szczytu klimatycznego oraz wymogi UE nakazują, by bloki energetyczne były innowacyjne. - Ten powstający w Elektrowni Turów będzie najnowocześniejszym w świecie, będzie emitował o 25 proc. mniej CO2 niż te działające w Polsce do tej pory - powiedziała.

Premier zaznaczyła, że jej intencją jest, aby bezpieczeństwo energetyczne Polski było oparte na węglu. - Stać nas na wykorzystanie skarbu, jakim jest węgiel i jednocześnie na inwestowanie w nowe technologie, które obniżą zanieczyszczenie powietrza - powiedziała.

Budowa nowego bloku energetycznego ma się zakończyć w połowie 2019. Koszt tej inwestycji to ponad 4 mld zł. Nowy blok będzie mieć moc 450 MW i i zastąpi trzy wycofane z eksploatacji bloki o łącznej mocy 618 MW.

bEIXhzQZ

Blok wybuduje konsorcjum firm Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH (MHPS) Europe, Budimex i Tecnicas Reunidas Energia. Ma być opalany przede wszystkim węglem brunatnym. Blok będzie miał sprawność ponad 45 proc. brutto, przy obecnej średniej krajowej rzędu 30-35 proc. Będzie spełniać wymagania związane z ochroną środowiska, wynikające z przepisów krajowych i dyrektyw unijnych.

Elektrownia Turów jest położona na styku granic Polski, Czech i Niemiec. Głównym paliwem wykorzystywanym przez siłownię jest węgiel brunatny. Elektrownia produkuje około 7 proc. energii elektrycznej w kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Firma z Bełchatowa inżynierem kontraktu budowy bloku w Elektrowni Turów Budowa nowego bloku rozpoczęła się miesiąc temu. Projekt o wartości 4 mld zł brutto realizuje konsorcjum firm: Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe, Budimex i Tecnicas Reunidas.
Zamykane kopalnie pofedrują tylko do końca roku Kopalnie, które trafią do Spółki Restrukturyzacji Kopalń będą wydobywać węgiel tylko do końca roku. To oznacza, że od 2016 r. na rynek trafi od 3 do 5 mln ton surowca mniej. Według informacji portalu WysokieNapiecie.pl, które potwierdziliśmy zarówno w Warszawie jak i Brukseli, między polskim rządem, a Komisją Europejską nie ma już większych sporów w ...
"Potrzebna reorganizacja rządu". Nowy resort? Zdaniem Janusza Piechocińskiego po wyborach powinno powstać nowe ministerstwo.
bEIXhzRu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)