Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Euro w Polsce. Minister finansów komentuje

0
Podziel się:

Dzisiaj swoją walutę pożegnają Litwini. Mateusz Szczurek wypowiedział się czy i kiedy powinniśmy pójść w ich ślady.

Euro w Polsce. Minister finansów komentuje
(Stanisław Kowalczuk / East News)

Mateusz Szczurek uważa, że Polska nie jest jeszcze gotowa na wejście do strefy euro. Jutro wspólną walutę przyjmie Litwa, która spełniła wszystkie kryteria z Maastricht. Minister powiedział, że przyjęcie euro Litwie się opłaca, a w przypadku Polski nie jest to wcale takie ewidentne.

- _ Ewidentnie bilans korzyści i kosztów przyjęcia wspólnej waluty jest zupełnie inny dla takiego kraju jak Litwa - która nawiasem mówiąc ma stały kurs od ponad dekady - niż dla takiego kraju zróżnicowanego, dużego jak Polska _ - powiedział w radiowej Jedynce.

Minister Szczurek podkreślił, że jego resort koordynuje prace nad ścieżką dojścia Polski do strefy euro. _ - Dyskusja na temat przyjęciem euro w Polsce powinna trwać _ - dodał. - _ To nie chodzi o to, żeby o tym nie mówić i udawać, że wyzwania nie ma. Muszą być spełnione warunki o których wspomniała pani premier, czyli ustabilizowanie sytuacji w strefie euro i trwałe przygotowanie Polski do jej członkostwa. _

Litwa, która przystąpiła do Unii Europejskiej w maju 2004 r., będzie 19. państwem wspólnej waluty. Mają ją już pozostałe dwa kraje bałtyckie: Łotwa (od 1 stycznia 2014 roku) i Estonia (od 1 stycznia 2011 roku).

Jedynie 53 procent Litwinów pozytywnie ocenia fakt wprowadzenia europejskiej waluty. Eksperci uważają, że jest to skutek między innymi błędów w kampanii informacyjnej. Wśród przeciwników euro wyraźnie widać mniejszości narodowe. Oprócz Rosjan jedną z najbardziej niechętnych grup wobec euro są zwolennicy Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. W tej grupie jest jedynie 20 procent zwolenników euro wobec 60 procent przeciwników.

Władze w Wilnie przekonują, że do wprowadzenia wspólnej waluty są przygotowane i wykorzystały świeże doświadczenia rządów w Tallinie i Rydze. Oficjalny kurs ustalony w połowie roku przez radę Unii Europejskiej wynosi 3,45 lita za jedno euro. Od sierpnia wszystkie ceny w sklepach są już podawane w dwóch walutach.

Zgodnie z przyjętą zasadą, monety euro we wszystkich krajach UE mają wspólny rewers i narodowy awers. Litewska monet euro ma wybity wizerunek _ Pogoni _ - uzbrojonego rycerza na koniu, który jest godłem kraju. Tutejsza mennica przygotowuje 370 milionów sztuk monet.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)