Notowania

wiadomości
13.12.2016 13:11

Przejęcie Eko Holdingu przez Eurocash pod znakiem zapytania. UOKiK ma zastrzeżenia

Jak wyjaśniono, w trakcie prowadzonego postępowania UOKiK stwierdził silne powiązania Eurocash z siecią Delikatesy Centrum, dlatego sklepy tej marki zostały uwzględnione przy ocenie siły rynkowej Eurocash.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Frączyk)

Istotne ograniczenie konkurencji na trzech lokalnych rynkach - taki według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może być skutek przejęcia przez Eurocash spółki Eko Holding, do której należy ponad 250 supermarketów. UOKiK wydał we wtorek zastrzeżenia do ogłoszonej na wiosnę transakcji.

Aktualizacja 13:52

"Ze zgromadzonego materiału wynika, że koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na trzech lokalnych rynkach detalicznej sprzedaży AKCU w promieniu do kilometra od sklepów Eko Holding w: Chróścicach (woj. opolskie), Gniewczynie Łańcuckiej (woj. podkarpackie) i Zarzeczu (woj. podkarpackie)" - pisze UOKiK w komunikacie.

Jak wyjaśniono, w trakcie prowadzonego postępowania UOKiK stwierdził silne powiązania Eurocash z siecią Delikatesy Centrum, dlatego sklepy tej marki zostały uwzględnione przy ocenie siły rynkowej Eurocash.

UOKiK przedstawia przedsiębiorcom zastrzeżenia wobec planowanej transakcji, jeśli uzna, że istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji w wyniku dokonania koncentracji. Urząd zaznacza, że zgłoszone zastrzeżenia nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania w sprawie przejęcia Eko Holding przez Eurocash.

Umowa pomiędzy Eurocash a Pelican Ventures dotycząca zakupu 100 proc. udziałów w Eko Holding oraz pośrednio 100 proc. udziałów w spółkach Ledi i Jim została podpisana w marcu tego roku. Transakcja nie była ostateczna, ponieważ warunkiem jej finalizacji jest zgoda UOKiK na koncentrację.

W komunikacie z 18 marca, Eurocash deklarował, że transakcja jest kluczem do odzyskania trwałej rentowności przez przynoszącą straty sieć Eko, a także umożliwi zachowania ponad 3,7 tys. miejsc pracy. Plany firmy zakładają zarządzanie siecią Eko w partnerstwie z franczyzobiorcami z regionów działania tej sieci.

Dla Eurocash przejęcie Eko Holding, do której należą 253 supermarkety pod markami Eko i Ledi, głównie w południowo-zachodniej Polsce, ma oznaczać "wzmocnienie obecności i możliwości logistycznych grupy w tej części kraju". Do Eurocash należą następujące sieci franczyzowe i partnerskie: ABC Sklepy po sąsiedzku, Delikatesy Centrum, Groszek, Euro Sklep, Gama, Lewiatan a także Drogerie Koliber.

Eurocash skomentował informacje podane przez UOKiK zaznaczając, że zastrzeżenia do trzech z blisko 250 placówek prowadzonych przez EKO, to "bardzo dobra informacja, wskazująca na możliwość relatywnie szybkiego zamknięcia transakcji". - Udział tych trzech sklepów w sprzedaży sieci EKO nie jest znaczący, więc ich potencjalne wykluczenie z transakcji nie powinno wpłynąć w negatywny sposób na parametry ekonomiczne całej akwizycji. Tego typu zastrzeżenia są normalną procedurą UOKiK i jesteśmy w bieżącym kontakcie z Urzędem, aby finalizować proces wydania zgody UOKiK - poinformował Jan Domański, rzecznik prasowy Eurocash.

oprac. Jacek Bereźnicki

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-12-2016

PaSZapomnieli napisać że Eurocash jest spółką córką jeronimo.martins czytaj Biedronka. Nie napisali też że Eurocash powiązany jest z siecią … Czytaj całość

13-12-2016

jaok, tak ma być !!!!!

Rozwiń komentarze (2)