Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przejęcie Eko Holdingu przez Eurocash pod znakiem zapytania. UOKiK ma zastrzeżenia

2
Podziel się:

Jak wyjaśniono, w trakcie prowadzonego postępowania UOKiK stwierdził silne powiązania Eurocash z siecią Delikatesy Centrum, dlatego sklepy tej marki zostały uwzględnione przy ocenie siły rynkowej Eurocash.

Przejęcie Eko Holdingu przez Eurocash pod znakiem zapytania. UOKiK ma zastrzeżenia
(Jacek Frączyk)

Istotne ograniczenie konkurencji na trzech lokalnych rynkach - taki według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może być skutek przejęcia przez Eurocash spółki Eko Holding, do której należy ponad 250 supermarketów. UOKiK wydał we wtorek zastrzeżenia do ogłoszonej na wiosnę transakcji.

Aktualizacja 13:52

"Ze zgromadzonego materiału wynika, że koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na trzech lokalnych rynkach detalicznej sprzedaży AKCU w promieniu do kilometra od sklepów Eko Holding w: Chróścicach (woj. opolskie), Gniewczynie Łańcuckiej (woj. podkarpackie) i Zarzeczu (woj. podkarpackie)" - pisze UOKiK w komunikacie.

Jak wyjaśniono, w trakcie prowadzonego postępowania UOKiK stwierdził silne powiązania Eurocash z siecią Delikatesy Centrum, dlatego sklepy tej marki zostały uwzględnione przy ocenie siły rynkowej Eurocash.

UOKiK przedstawia przedsiębiorcom zastrzeżenia wobec planowanej transakcji, jeśli uzna, że istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji w wyniku dokonania koncentracji. Urząd zaznacza, że zgłoszone zastrzeżenia nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania w sprawie przejęcia Eko Holding przez Eurocash.

Umowa pomiędzy Eurocash a Pelican Ventures dotycząca zakupu 100 proc. udziałów w Eko Holding oraz pośrednio 100 proc. udziałów w spółkach Ledi i Jim została podpisana w marcu tego roku. Transakcja nie była ostateczna, ponieważ warunkiem jej finalizacji jest zgoda UOKiK na koncentrację.

W komunikacie z 18 marca, Eurocash deklarował, że transakcja jest kluczem do odzyskania trwałej rentowności przez przynoszącą straty sieć Eko, a także umożliwi zachowania ponad 3,7 tys. miejsc pracy. Plany firmy zakładają zarządzanie siecią Eko w partnerstwie z franczyzobiorcami z regionów działania tej sieci.

Dla Eurocash przejęcie Eko Holding, do której należą 253 supermarkety pod markami Eko i Ledi, głównie w południowo-zachodniej Polsce, ma oznaczać "wzmocnienie obecności i możliwości logistycznych grupy w tej części kraju". Do Eurocash należą następujące sieci franczyzowe i partnerskie: ABC Sklepy po sąsiedzku, Delikatesy Centrum, Groszek, Euro Sklep, Gama, Lewiatan a także Drogerie Koliber.

Eurocash skomentował informacje podane przez UOKiK zaznaczając, że zastrzeżenia do trzech z blisko 250 placówek prowadzonych przez EKO, to "bardzo dobra informacja, wskazująca na możliwość relatywnie szybkiego zamknięcia transakcji". - Udział tych trzech sklepów w sprzedaży sieci EKO nie jest znaczący, więc ich potencjalne wykluczenie z transakcji nie powinno wpłynąć w negatywny sposób na parametry ekonomiczne całej akwizycji. Tego typu zastrzeżenia są normalną procedurą UOKiK i jesteśmy w bieżącym kontakcie z Urzędem, aby finalizować proces wydania zgody UOKiK - poinformował Jan Domański, rzecznik prasowy Eurocash.

oprac. Jacek Bereźnicki

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
PaS
7 lat temu
Zapomnieli napisać że Eurocash jest spółką córką jeronimo.martins czytaj Biedronka. Nie napisali też że Eurocash powiązany jest z siecią Stokrotka.Gdzie się nie obejrzysz to Portugalczyk.Żabke też chcieli kupić.zaraz się udławią tym skupowaniem.
ja
7 lat temu
ok, tak ma być !!!!!