Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Exit tax może uderzyć w szarego Kowalskiego. Eksperci: Sejm przyjął bubel prawny

275
Podziel się:

Exit tax miał objąć aktywa powyżej 4 mln zł, ale po zmianach, jakie wprowadził Sejm, może uderzyć niemal w każdego, kto przenosi się za granicę. Eksperci podatkowi mówią o "bublu prawnym". Ustawa została już podpisana przez prezydenta.

Minister finansów Teresa Czerwińska i premier Mateusz Morawiecki
Minister finansów Teresa Czerwińska i premier Mateusz Morawiecki (Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Exit tax to całkiem nowy podatek od dochodów z niezrealizowanych zysków, który będą płacić ci, którzy przeprowadzają się za granicę.

Ministerstwo Finansów chciało walczyć z unikaniem podatków głównie przez duże firmy, ale jak wskazuje "Rzeczpospolita" przepisy są bardzo niejasne i podatek może objąć nawet niewielkie majątki.

Zobacz także: Wideo: rząd dokręca śrubę najbogatszym

Exit tax miał dotyczyć osób z udziałami w spółkach, papierami wartościowymi i podobnymi aktywami o wartości co najmniej 2 mln zł. Sejm podwyższył nawet ten pułap do 4 mln zł.

Zmieniono jednak też inne przepisy i - jak pisze gazeta - mogą teraz brzmieć wieloznacznie. Fiskus może nawet uznać, że pułap 4 mln zł w danym przypadku nie ma zastosowania, a podatek 19 proc. trzeba zapłacić nawet od 100 zł w funduszach inwestycyjnych.

- Przedmiotem opodatkowania ma być zmiana rezydencji podatkowej. Czytając ten przepis łącznie z tymi o "przenoszonych składnikach majątku", można dojść do wniosku, że ten czteromilionowy limit nie dotyczy prywatnych oszczędności w papierach wartościowych - mówi Grzegorz Ogórek, ekspert podatkowy w PwC.

- Być może ustawodawca nie chciał nakładać podatku na majątek w papierach wartościowych o wartości poniżej 4 mln zł, ale ostateczna wersja daje pole do dwuznacznej interpretacji - wtóruje mu Marek Gadacz, doradca podatkowy z Crido Taxand.

Inni eksperci wskazują też na kolejne niejasności. Na przykład w ustawie nie wspomniano, w jakim dniu następuje zmiana rezydencji podatkowej, dlatego nie wiadomo, kiedy osoba fizyczna powinna zapłacić podatek.

Ministerstwo Finansów uspokaja, że w przypadku exit tax i innych nowości podatkowych na 2019 rok "będą wydane objaśnienia".

Exit tax nie od dziś wzbudza wątpliwości ekspertów i sprzeciw przedsiębiorców, którzy twierdzą, że nowa danina utrudni inwestycje. Narzekają szczególnie te firmy, których model biznesowy zakłada działanie na skalę międzynarodową.

Krytycy nowego podatku mówią, że exit tax jest zagrożeniem dla unijnej zasady swobody przepływu osób.

"Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec wprowadzania nowych rozwiązań podatkowych, tak głęboko ingerujących w interesy podatników, w tak krótkim czasie, bez uwzględnienia uwag złożonych w toku konsultacji społecznych, a także bez dogłębnej analizy i dyskusji nad orzecznictwem TSUE odnoszącym się do koncepcji exit tax oraz jego wpływem na ostateczny kształt polskiej regulacji" - pisał Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(275)
sorki
4 lata temu
w tej sytuacji wątpię żeby ktoś wrócił z dorobkiem - państwo ma duże potrzeby
Cynik
4 lata temu
To żaden bubel prawny, to zamierzony cel. Tak zwana repolonizacja. Uwłaszczyć się na majątku narodowy i przejąć prywatny. Bogaty i tak wywiezie ile będzie chciał i nie zrobia mu nic. Ale niewolnik Kowalski zastanowi się jak mają mu zabrać 20%, a i tak zabiorą mu finalnie wszystko za 1 PLN jak nie wyjedzie.
Cynik
4 lata temu
Przestańcie mówić i pisać o bublach prawnych. To są celowe ich zamiary jak z innymi ustawami. Wielki i tak pojedzie z kasą w taki czy inny sposób, aa tylko biedny kowalski aby im nie uciekł z kraju dobrobytu ze swoim marnym dorobkiem starając się uratować co mu jeszcze zostało. To jest cały plan ich repolonizacji. Czyli zawłaszczenia jak największej ilości majątku narodowego i prywatnego. Przepisy typowo bolszewickie a nie buble. Zresztą ta ustawa jest niezgodna z prawem międzynarodowym, na czele z unijnym. Przegrają każdą sprawę w sądach unijnych. Mogą się burzyć wtedy, że każdy ma prawo uchwalać prawo jakie chce, że UE nie będzie się nam wtrącała, że ich wybrał suweren i tylko jego wolę realizują i tym podobne buńczuczne patriotyczne rzekomo dyrdymały dla patologii pincet+, ale jak będą mieli takich spraw ileś, to jak będziemy wyglądali jako państwo? koniec jest łatwo przewidywalny i wiadomy.
ja
4 lata temu
Wysokie podatki, coraz to nowe pomysły na nie, nowe regulacje (podatek bankowy, płaca minimalna, zakaz handlu w niedziele itp.) doprowadzą do upadku niejednej firmy i utraty pracy przez wiele osób. Studenci nie mogą sobie dorobić w weekendy. Zaczną kraść? Ludzie muszą zrozumieć, że wszystko zależy od nich samych. Nie od rządu czy wybranych polityków, bo oni nam niewiele pomogą. Słyszeliście o ksią.ż ce "Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac"? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
ja
4 lata temu
Wysokie podatki, coraz to nowe pomysły na nie, nowe regulacje (podatek bankowy, płaca minimalna, zakaz handlu w niedziele itp.) doprowadzą do upadku niejednej firmy i utraty pracy przez wiele osób. Studenci nie mogą sobie dorobić w weekendy. Zaczną kraść? Ludzie muszą zrozumieć, że wszystko zależy od nich samych. Nie od rządu czy wybranych polityków, bo oni nam niewiele pomogą. Słyszeliście o ksią.ż ce "Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac"? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę.
...
Następna strona