Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Expose Ewy Kopacz. Zobacz wszystkie obietnice pani premier [WIDEO]

Expose Ewy Kopacz. Zobacz wszystkie obietnice pani premier

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Zwiększenie wydatków na polską obronność do równowartości 2 procent PKB, potrzeba pracy nad przygotowaniem polskiej gospodarki do wejścia do strefy euro, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski, rewolucja na kolei i w służbie zdrowia, a także zmiany w ordynacji podatkowej i prawie o działalności gospodarczej - to najważniejsze cele, które stawia przed sobą premier. W Sejmie zakończyło się expose nowej premier. [Tutaj poznaj opinie ekspertów o tym, kiedy powinniśmy przyjąć euro].

[Aktualizacja godzina 11:16]

- Biorę pełną odpowiedzialność za nowy rząd. Jestem gotowa na debatę i krytykę, nie pozwolę żadnemu z moich ministrów uciekać przed debatą. Polska należy w równym stopniu do tych, którzy głosują na rząd, jak i na opozycję. Nie możemy nie zauważyć, że wielu Polaków jest niezadowolonych z tego, co się dzieje. Nie jesteśmy tu dla siebie, ale dla Polaków - powiedziała Ewa Kopacz rozpoczynając przemowę. Jako najważniejsze zadanie swojego rządu podała zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród polskich rodzin i zwiększenie zaufania do polityków.

Ewa Kopacz zobowiązała ministra finansów do przedstawienia na początku 2015 roku projektu nowej ordynacji podatkowej, zaś ministra gospodarki - do przedłożenia projektu nowego prawa działalności gospodarczej.

- Przygotowujemy ustawę antykryzysową, dzięki której firmy, które straciły na rosyjskim embargu będą mogły skorzystać z dopłat do wynagrodzeń, szkoleń pracowników bądź otrzymają refundację składek na ZUS - dodała Kopacz.

Premier wypowiedziała się na temat planów wprowadzenia w Polsce euro, ale nie podała w tej sprawie żadnych konkretów. - Zarówno Polska, jak i inne kraje strefy euro, mają do odrobienia pracę domową. Musimy spełnić wszystkie kryteria w kwestiach gospodarczych, a strefa euro wprowadzić narzędzia, które ochronią ją przed kolejnym kryzysem - stwierdziła.

Premier zaznaczyła, że rząd będzie wspierać polską energetykę i polski węgiel tak, by był on konkurencyjny na europejskim rynku. - Mój rząd dokona wszelkich starań, by zapewnić Polsce i Polakom bezpieczeństwo. Zwiększymy wydatki obronne od 2016 roku do dwóch procent PKB - zapowiedziała premier.

- Musimy wspólnie zadbać o szacunek i bezpieczeństwo Polski w Europie i na świecie. Zadaniem mojego rządu będzie zabieganie o jedność i nie dopuszczenie do osamotnienia Polski w wyniku stawiania sobie nierealistycznych celów. Celem mojego rządu będzie prowadzenie pragmatycznej polityki w stosunku do tego, co dzieje się na Ukrainie. Wspieramy proeuropejski kierunek Ukrainy, ale nie podejmiemy pewnych decyzji za nich - powiedziała Kopacz. - Do końca października szef MSZ przedstawi informację o polskiej polityce zagranicznej - dodała.

Premier wypowiedziała się też na temat konieczności wspierania budowy europejskiej unii energetycznej. W kwestii polityki prorodzinnej, Kopacz mówiła między innymi o urlopach rodzicielskich. Urlopy takie mają być dostępne dla wszystkich rodziców niezależnie od tego, na jakich umowach pracują. Zapowiedziała też walkę ze śmieciowym jedzeniem w polskich szkołach i zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa fizycznego.

- Przez ostatnie lata poświęcaliśmy za mało uwagi szkolnictwu zawodowemu. Jeszcze w tym roku minister edukacji rozpocznie program odbudowy szkolnictwa zawodowego wspólnie z przedsiębiorcami. Zaproponujemy też staże w urzędach administracji państwowej dla studentów. Ma im to dać więcej praktycznej wiedzy. Od 2016 roku najzdolniejsi będą mieli finansowane studia zagraniczne, ale potem przez 5 lat będą musieli pracować w kraju - obiecała.- Rząd obiecuje, że dotrzyma słowa danego przez gabinet Donalda Tuska w kwestii rewaloryzacji emerytur i rent - dodała Kopacz.

Premier poruszyła też kwestię naprawy służby zdrowia. - W 2015 roku najważniejszym celem dla ministra zdrowia będzie wdrożenie pakietu kolejkowego i onkologicznego. Potrzebni są dodatkowi specjaliści. Mamy na to rozwiązanie i dodatkowe środki - zapowiedziała premier tłumacząc, że rozwiąże ten problem finansując z budżetu państwa pracę młodych lekarzy - rezydentów.

- Ponad 160 km dróg ekspresowych oddamy do użytku w tym roku. Do końca 2015 roku zostanie oddanych do użytku 250 kilometrów dróg ekspresowych - zapowiedziała Ewa Kopacz. - W latach 2014-2020 zbudujemy w Polsce 1770 km autostrad i dróg ekspresowych, 35 obwodnic za blisko 93 mld zł - dodała.

Kopacz wypowiedziała się też na temat rewolucji na kolei. - Na koniec grudnia z Katowic do Warszawy pojedziemy 2 godziny 30 minut - obiecała.

Pani premier zapowiedziała nawet rewolucję w komunikacji miejskiej i w kulturze, obiecując darmowe bilety autobusowe i do teatru. - Apeluję do Jarosława Kaczyńskiego: panie prezesie, zdejmijmy z Polski klątwę nienawiści - powiedziała na początku przemówienia Kopacz. Z kolei na zakończenie stwierdziła: Nie proszę o 100 dni spokoju. Ale o 100 dni współpracy,szczególnie opozycję.

Po przemówieniu Kopacz zaplanowano przerwę, aby dać klubom czas na ustosunkowanie się do wystąpienia szefa rządu. Debata nad programem działania Rady Ministrów rozpocznie się o godz. 14; każdy klub będzie miał do dyspozycji 15 minut. Wystąpienia mają zakończyć się o godz. 19; następnie do godz. 19.30 potrwają głosowania, w tym nad wnioskiem premier o udzielenie wotum zaufania rządowi.

Zobacz transmisję na żywo z wystąpień posłów:


źródło: sejm.gov.pl

Pod Sejmem zebrali się górnicy, którzy protestują przeciwko trudnej sytuacji w polskim górnictwie. Dwa tysiące górników wysłucha przemówienia Ewy Kopacz i, jak zapewniają, dziś będzie spokojnie. Ale następnym razem nie - dodają.

Na następnej stronie czytaj opinie ekspertów, kiedy Polska powinna przyjąć euro

Poprzednia strona
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
2014-10-02 20:31
Podzieliła skórę na niedźwiedziu.
jeffka
89.228.147.* 2014-10-01 21:10
Obietnice jeszcze raz obietnice...odpowiedzialnosc ministrow,bardzo bym chciala kompetentnych ludzi na stanowiskach minium 3 jezyki i odpowiednie wyksztlcenie,a nie tylko polityczne.Pelna odpowiedzialnosc i konsekwencja tak jak w normalnej pracy.Nie przezucan ie na wyzsze stanowisko jak to mialo obecne lata.Jestem historykiem,a ''nie udalo mi sie'',bo jestem polakiem,a nie 'szuja''
madiak 12
82.145.222.* 2014-10-01 19:11
witam,p.kopacz naobiecywala i co spełni się to czy tak jak tusk naobiecywala i uciekł by w brukseli namieszac? ..
a gdzie młodzi,gdzie praca dla nich w małych miastach,na wsiach,gdzie pomoc dla nich,gdzie jest się osoba bezrobotna i nic nie pomagają a taki pan pijak czy bezdomny zawsze coś dostanie..a ja osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku mam wielkie O ....i za co mam żyć?!!!!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Zobacz więcej komentarzy (41)