Notowania

inwestycje
02.08.2018 15:14

Azjatycki gigant chce otworzyć fabrykę w Europie. Polskie miasto kandydatem

Toruń może stać się zagłębiem elektromobilności w Polsce. Miasto jest jednym z kandydatów w wyścigu o budowę fabryki e-busów przez azjatyckiego inwestora.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)
Zdaniem informatora Rzeczpospolitej projekt jest wart miliard dolarów.

Toruń może stać się zagłębiem elektromobilności w Polsce. Miasto jest jednym z kandydatów w wyścigu o budowę fabryki e-busów przez azjatycką firmę. Inwestycję na terenie miasta rozważa gigant branży motoryzacyjnej z Korei Południowej.

Władze Torunia miały już wyznaczyć dwie działki pod potencjalną fabrykę i jej zaplecze o łącznej powierzchni ponad 400 hektarów. Według informacji dziennika Rzeczpospolita, poza niskoemisyjnymi autobusami, w Toruniu mogłyby być produkowane także baterie do aut elektrycznych.

Ani toruński magistrat, ani Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, nie potwierdza tych doniesień, bo umowa na budowę nie została jeszcze podpisana. Na razie Toruń może być jedną z kilku europejskich lokalizacji typowanych przez koreańską firmę.

ZOBACZ: * *Wzruszony powstaniec Majewski dziękuje za obecność na skwerze. "Tyle osób pamięta"

Jeśli fabryka powstanie w Toruniu, zyskać może cała gospodarka. Takie inwestycje w branży motoryzacyjnej najczęściej pociągają za sobą kolejne, tworząc nowe miejsca pracy. A jest o co walczyć. Zdaniem informatora Rzeczpospolitej projekt jest wart miliard dolarów, czyli ponad trzy i pół miliarda złotych.

Inne próby skończone niepowodzeniem

Gazeta podaje listę wcześniejszych prób pozyskania inwestycji o charakterze motoryzacyjnym w Polsce, wśród nich fabrykę Jaguara i Land Rovera, które ostatecznie zostały ulokowane w słowackiej Nitrze.

"Rzeczpospolita" pisze, że według obiegowej opinii na niską konkurencyjność polskiego rynku wpływa niewystarczające wsparcie dla planowanych projektów, jak również stosunkowo niska chłonność krajowego rynku samochodów osobowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: inwestycje, toruń, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-08-2018

GośćToruń powinien tak działać, żeby inwestycja nie została stracona. Taka okazja zdarza się raz na wiele wiele lat

02-08-2018

DawidToruń już miał jeden niewypał w postaci fabryki SHARPA, w tym wypadku byłoby tak samo.

02-08-2018

TomaszUstawka!!!! Toruń dlaczego?????????Bo rydzykkkkkkk sprzeda im swoje działki ale wał....

Rozwiń komentarze (14)