Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Opel na sprzedaż. Morawiecki rozmawiał o ewentualnym przejęciu z minister gospodarki Niemiec

17
Podziel się:

Wicepremier Mateusz Morawiecki rozmawiał w piątek z minister gospodarki i energii Niemiec Brigitte Zypries nt. ewentualnego przejęcia Opla przez koncern PSA - poinformował Stanisław Krakowski z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju.

Opel na sprzedaż. Morawiecki rozmawiał o ewentualnym przejęciu z minister gospodarki Niemiec
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Wicepremier Mateusz Morawiecki rozmawiał w piątek z minister gospodarki i energii Niemiec Brigitte Zypries na temat ewentualnego przejęcia Opla przez koncern PSA - poinformował Stanisław Krakowski z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju.

"Wspólnie ustalili, że w sprawie potencjalnego przejęcia firmy Opel przez koncern PSA strony polska i niemiecka na bieżąco będą wymieniać się informacjami. Będą również prowadzone konsultacje dotyczące przyszłości działających w Polsce i w Niemczech fabryk Opla, utrzymania miejsc pracy w tych zakładach i rozwoju produkcji" - czytamy w komunikacie.

Kilka dni temu francuski koncern PSA, który produkuje samochody marek Citroen i Peugeot, poinformował, że rozważa możliwość "potencjalnego kupna" firmy Opel. W dokumencie podkreślił, że rozważa "wiele strategicznych inicjatyw", które mają wzmocnić dotychczasową współpracę między nimi a General Motors. Pozyskanie Opla jest jedną z nich - zaznaczono. W ciągu kilku kolejnych dni pojawiło się więcej nieoficjalnych szczegółów. Między innymi informacja, że obaj motoryzacyjni giganci oszacowali wartość Opla na dwa miliardy dolarów.

Gliwicka fabryka Opla jest częścią General Motors Manufacturing Poland. W Gliwicach wytwarzane są modele Opel i Vauxhall Astra. W sumie w Polsce Opel zatrudnia 4,1 tys. pracowników.

PSA i GM są wspólnie zaangażowane w kilka projektów w Europie. W 2012 r. firmy ogłosiły zawarcie partnerstwa. Porozumienie dotyczyło współpracy przemysłowej w Europie, na mocy której GM wszedł w posiadanie 7 proc. akcji PSA. Jednak w 2013 r. GM ogłosiło, że sprzedaje te udziały. Według przedstawicieli koncernów porozumienie nie przyniosło oczekiwanych korzyści.

Ewentualne połączenie z Oplem spowodowałoby, że nowy podmiot stałby się największym po Volkswagenie producentem samochodów w Europie.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
Polak
7 lat temu
Peugeot mógłby jeszcze kupić Volkswagena. Przynajmniej byłby to koniec marki stworzonej przez Adolfa Hitlera.
dziurawa sieć
7 lat temu
Wszyscy wiedzieli,że pańszczyzna to zło i zniewolenie ale to Car ją zniósł.:))))
qdwasx
7 lat temu
francuz przejmuje nic nieznaczącą montownie oni tam nic nie produkują.
Zorro
7 lat temu
Morawiecki...zwykły pionek nic nie mogący
Daaro
7 lat temu
A powiedz co ci dalo po tylko podwyzki a pis choc na dzieci daje i to jest plus