Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rosyjska kopalnia zamawia sprzęt w polskiej spółce. Famur ma kolejny duży kontrakt na wschodzie

Rosyjska kopalnia zamawia sprzęt w polskiej spółce. Famur ma kolejny duży kontrakt na wschodzie

Rosyjskie kopalnie coraz chętniej korzystają ze sprzętu Famuru Fot. Bogdanka S.A.
Rosyjskie kopalnie coraz chętniej korzystają ze sprzętu Famuru

Famur podpisał umowę z rosyjską Kopalnią Jubilejnaja na dostawę kompleksu ścianowego. Za zmechanizowane obudowy ścianowe i kombajn ścianowy dostanie 15,38 mln euro netto, czyli 64,07 mln zł. Rosja jest coraz bardziej znaczącym rynkiem zbytu dla Famuru.

"Termin dostawy maszyn i urządzeń przypada w terminie 200 dni od daty wpływu pierwszej przedpłaty w kwocie 5 755 295,00 euro tj. w wys. 31,7 proc. łącznej ceny kontraktu brutto" - podał Famur w komunikacie.

Wartość brutto kontraktu wynosi 18,14 mln euro. Famur podał, że Kopalnia Jubilejnaja mieści się w Kuźnieckim Zagłębiu Węglowym. Jej zasoby węgla kamiennego wynoszą 80 mln ton.

- Cieszę się, że 2018 rok otwieramy kolejnym kontraktem na rynku rosyjskim, jednym z kluczowych kierunków ekspansji zagranicznej grupy Famur. Od wielu lat zaopatrujemy zakłady wydobywcze w Rosji w innowacyjne, wydajne i bezpieczne rozwiązania. Rozszerzenie współpracy z kolejnym rosyjskim partnerem pozwoli nam zwiększyć zaangażowanie Famuru w kraju, gdzie posiadamy już ugruntowaną pozycję sprawdzonego dostawcy niezawodnego sprzętu oraz opinię zaufanego partnera biznesowego - powiedział Mirosław Bendzera, prezes Famuru.

Zobacz również: To jest bardzo dobry czas dla zamykania kopalń


 

Zabezpieczeniem właściwego wykonania umowy przez Famur jest poręczenie o wartości nie większej niż wartość przedpłat tj. 11,51 mln eur. W przypadku opóźnień dostaw polskiego sprzętu rosyjska kopalnia ma prawo do odpowiedniego opóźnienia zapłaty.

Famur przypomniał, że w 2017 roku spółka zrealizował kilka znaczących zamówień dla klientów z Rosji, m.in. na dostawę obudowy zmechanizowanej do kopalni im. S.M. Kirova o wartości 24 mln euro, a także kompleksu ścianowego do kopalni "Czertinskaja-Koksowaja", w ramach wartego 17,5 mln euro kontraktu realizowanego dla OOO "MMK - UGOL". Z kolei w listopadzie ub. roku OOO Famur podpisał umowę na kwotę ok. 73 mln zł, której zakres obejmuje dostawę kompleksu ścianowego do kopalni Uwalnaja, należącej do U Sibirskaja.

Dzięki tym zamówieniom akcje spółki w ostatnim roku nabrały rozpędu. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wzrosły o 45 proc.

Notowania akcji Famuru w ostatnim roku

 


kopalnie, rosja, famur, fmf
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
S jan
2018-01-07 18:02
Ciekawo jaki ten z demobilu czy ten co nie zdazyli odebrać
Znawca
2018-01-06 20:27
HAHA nie zawodny sprzed, ale się uśmiałem. HAHA. To co powiecie o ciągłych awariach w KWK Bolesław Śmiały ??
Wojciech
2018-01-06 05:17
Jakie brutto? Co to za bzdury? Przecież to eksport więc cała sprzedaż jest netto.
Pokaż wszystkie komentarze (23)