Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zapaść w finansach TVP. Spółka w ubiegłym roku poniosła 180 mln straty

Zapaść w finansach TVP. Spółka w ubiegłym roku poniosła 180 mln straty

Fot. East News

Spadająca oglądalność, pogłębiająca się dziura abonamentowa i 180 mln strat – z takim bilansem TVP zamknęła ubiegły rok. Jednocześnie koszty działalności firmy wzrosły o 8,2 proc. Prezes Kurski doprowadził nie tylko do kadrowej rewolucji, ale także do rozpasania budżetowego.

Sprawozdanie finansowe dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, do którego dotarły Wirtualnemedia, pokazuje w jak złej kondycji finansowej jest spółka prowadzona przez Jacka Kurskiego. W 2016 roku telewizja poniosła 180 mln zł straty.

Wpływy z reklam spadły o 5,4 proc. w stosunku do roku poprzedniego i wyniosły zaledwie 872 mln zł. Wydawało się, że dziura abonamentowa już głębsza być nie może, ale jednak. Przychody z abonamentu zmniejszyły się o kolejne 9,6 proc. Udało się ściągnąć zaledwie 363,5 mln zł - podają Wirtualnemedia.

Jak już informowaliśmy w WP money, prezes Kurski pilnie szuka gotówki. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wniosek o kredytowanie trafił już do ministra finansów. Połowa z 800 mln zł ma zostać przeznaczona na inwestycje w sprzęt HD, modernizację oddziałów regionalnych, budowę dużej platformy internetowej oraz cyfrowy obieg materiałów – wynika z informacji DGP.

Informacje DGP o ewentualnym zadłużeniu TVP wydają się potwierdzać, że sytuacja finansowa państwowego nadawcy jest trudna. Jak pisaliśmy na pod koniec stycznia w WP money, TVP nie pomógł poprzedni kredyt w wysokości 300 mln zł, ani zaciągnięty rzekomo po cichu kredyt na 200 mln zł przez zarząd telewizji, o którym pisała "Gazeta Wyborcza".

Problemy TVP

Nie pomogły mistrzostwa świata ani droższy niż ubiegłoroczny Sylwester w Zakopanem. Na potwierdzenie sam prezes Kurski kasę TVP określił mianem "budżetu śmierci" podczas konferencji prasowej podsumowującej rok jego urzędowania.

- Jak przejmował stery w TVP, to miał w kasie 100 mln zł. Teraz ma 200 mln zł, ale na minusie – przypominał członek Rady Mediów Narodowych i były prezes telewizji publicznej Juliusz Braun w radiu TOK FM.

TVP pokłada wielkie nadzieje w przepisach, które mają uszczelnić pobór abonamentu. Nowelizacja ustawy abonamentowej, którą przeforsowuje Ministerstwo Kultury ma docelowo przynieść 1,36 mld zł rocznie - więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Nie chodzi tylko o dopływ gotówki, ale też zdolność kredytową. Pieniądze te, jak przekonuje DGP, mają przekonać Ministerstwo Finansów i Bank Gospodarstwa Krajowego, że spółka jest zdolna spłacić gigantyczny kredyt.

 

 

Ile zarabia prezes Kurski?

Zła sytuacja w TVP nie zmienia faktu, że prezes Jacek Kurski inkasuje więcej niż najważniejsze osoby w kraju. Po tym względem w tyle zostawia chociażby prezydenta Andrzeja Dudę i premier Beatę Szydło.

Jak informowaliśmy w WP money, prezes Telewizji Polskiej co miesiąc jeszcze w ubiegłym roku dostawał pensję wysokości 25,7 tys. brutto. Pod koniec stycznia dostał jednak podwyżkę - o czym pisaliśmy tutaj.

Źródło: WP Money

Warto dodać, że Jacek Kurski od 2005 r. praktycznie nie zarabiał mniej niż 10 tys. zł. W latach 2005-2009 był posłem (dostawał wspomniane 12 tys. zł). Od 2009 r. działał w Parlamencie Europejskim. Europoseł może w Brukseli liczyć na 6,2 tys. euro pensji i kolejne 6 tys. euro diety. Łącznie pensja sięga 12 tys. euro, czyli w przeliczeniu 60 tys. zł.

Finansowo gorsze czasy przyszły dopiero, gdy Kurski w 2015 r. trafił do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tam mógł liczyć na nieco poniżej 10 tys. zł brutto. W 2016 r. został prezesem i wrócił do pięciocyfrowych kwot.

Czytaj także
Polecane galerie
Ewa
2017-05-26 13:59
Zakodujcie to badziewie.Niech płacą ci którzy oglądają rezimowa telewizję.
oooooo
2017-04-12 13:58
Dlaczego Jacuś jeszcze nie jest u prokuratora na dywaniku? Za taką stratę zrobioną w kilka mieisęcy to powinien się gęsto tłumaczyć.
zdac
2017-04-12 09:43
Nie martwcie się internauci kasa będzie ,bo księża po kolędzie chodząc będą stawiać przy danych krzyżyk co oznacza (kto ma telewizorek) tylko ciekawe jaka będzie za to nagroda, bo w komunie donosili do SB ,a tza tę przysługę mogli bez cła przywozić towary w tym samochody. i wyjeżdzać bez problemu do państw ościennych ,gdy zwykły obywatel nie miał tego przywileju.
Pokaż wszystkie komentarze (279)