Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rodzinne przedsiębiorstwa muszą rozliczać się według niekorzystnych zasad

Rodzinne przedsiębiorstwa muszą rozliczać się według niekorzystnych zasad

Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/ EASTNEWS

Dziecko, które przejmuje firmę po rodzicach, nie może rozliczyć jej w kosztach i płaci wyższy podatek. Przepis obowiązuje od stycznia i choć rząd obiecywał jego zmianę, to projekt utknął w Sejmie.

Skarbówka wydaje już interpretacje, w których zakazuje rozliczania w podatkowych kosztach darowanego i odziedziczonego majątku - pisze "Rzeczpospolita".

Dziennik opisuje przykład przedsiębiorcy prowadzącego hotel, który dostał dwa lata temu od ojca. Nowy właściciel kontynuował amortyzację, zaliczając odpisy do kosztów podatkowych. Powoływał się tu m.in. na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, z którego wynika, że nie można zmieniać reguł gry w jej trakcie, by nie naruszyć zaufania obywatela do państwa.

Interpretacja skarbówki jest jednak jednoznaczna: w takim przypadku od tego roku nie można rozliczać kosztów.

Zobacz także: Konstytucja Biznesu podpisana. Skarbówka łaskawszym okiem spojrzy na firmy


 

Wprowadzenie zakazu rozliczania w kosztach majątku otrzymanego w spadku lub darowiźnie, który obowiązuje od początku roku, resort finansów uzasadniał koniecznością ograniczenia optymalizacji podatkowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Jamicz
2018-04-15 08:09
Skoro przejąć jest trudno, to może łatwiej będzie odkupić za symboliczną złotówkę. Tak przecież były "sprzedawane" polskie cementownie, cukrownie, elektrownie, banki...
Cze
2018-04-15 08:02

Interpretacja skarbówki jest jednak jednoznaczna: w takim przypadku od tego roku nie można rozliczać kosztów

tj. od momentu przejęcia nieruchomości. To oczywiste -- nowy właściciel nie poniósł kosztów zakupu/wytworzenia środków trwałych, to nie może ich amortyzować.
Nikan
2018-04-14 22:44
Program Pieniądze i Stołki znowu obiecanki aby tylko wygrać wybory i znowu można nabijać kieszenie przez 4 lata. Część tych obietnic już.była prezes i szydlo ma sklerozę?
Pokaż wszystkie komentarze (14)