Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozwiązanie dla GetBacku. Firma może otrzymać pożyczkę

14
Podziel się:

Właściciel Abrisa pożyczy pieniądze spółce GetBack, mającej problem ze spłatą obligacji. Chodzi o 23,7 mln euro, czyli ok. 99,2 mln zł - podał portal businessinsider.pl. Były prezes GetBacku Konrad Kąkolewski winą za utratę płynności przez jego firmę obarczył właśnie Abris.

W obligacjach GetBack ulokowanych jest w sumie 2,6 mld zł
W obligacjach GetBack ulokowanych jest w sumie 2,6 mld zł (fot: Arkadiusz Ziolek East News)

Według medialnych doniesień kwota pożyczki, jakiej GetBackowi udzieli konsorcjum DNLD Holding, może wzrosnąć do 25 mln euro (ok. 104,7 mln zł). To więcej niż GetBack zalega inwestorom.

W obligacjach GetBack ulokowanych jest w sumie 2,6 mld zł. 26 kwietnia spółka przyznała, że nie oddała na czas 88 mln zł z tytułu wykupu obligacji i nie wypłaciła ponad 3 mln zł odsetek.

Zobacz: Czeka nas rewolucja finansowa w Unii Europejskiej

[

]( https://businessinsider.com.pl/finanse/inwestowanie/getback-pozyczy-pieniadze-od-abrisa/xjh4vq9 )
Businessinsider.pl podał, że kwota pożyczki może zostać pomniejszona o finansowanie z innych źródeł i przypomniał, że GetBack ma w planach dwie emisje akcji, przegłosowane na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Łącznie chce sprzedać 70 mln sztuk papierów. Jest to jednak scenariusz mało realny. W obecnej sytuacji raczej niewielu znajdzie się chętnych na akcje Getbacku - spekuluje portal.

Jeszcze w piątek w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Konrad Kąkolewski, były prezes GetBacku, mówił: płynność firmy została utracona przez zachowanie Abrisu, akcjonariusza spółki. "Kurs głównie spadł dlatego, że Abris w sposób kardynalny i niezrozumiały popełniał liczne błędy. Błędy te były przede wszystkim przy podwyższaniu kapitału. (...) Czekaliśmy przy tym cały czas na kapitał od Abrisu, jednak usłyszałem, że tych pieniędzy po prostu nie będzie i mam poradzić sobie sam, na przykład wprowadzając spółkę na giełdę" – mówił Kąkolewski. A po debiucie - dodawał - Abris po prostu wziął 370 mln zł ze sprzedaży akcji i wypłacił sobie te pieniądze w formie gotówki.

W odpowiedzi na ten wywiad Abris w oświadczeniu przysłanym money.pl zapowiedział złożenie pozwu przeciwko Kąkolewskiemu.

Afera wokół giełdowej spółki windykacyjnej wybuchła 16 kwietnia w poniedziałek. Getback wypuścił rano wiadomość, że prowadzi rozmowy z PKO BP i PFR o dofinansowanie na kwotę 250 mln zł, ale obie instytucje błyskawicznie zaprzeczyły, że rozmowy mają miejsce.

Notowania spółki gwałtownie zanurkowały, a na giełdzie pojawiły się symptomy paniki. Po południu obrót akcjami i obligacjami GetBack został zawieszony przez GPW. Nazajutrz rada nadzorcza spółki postanowiła odwołać ze stanowiska prezesa Konrada Kąkolewskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
df78
5 lata temu
Jak moze otrzymac pozyczke ????? O co tu chodzi ???? Kto ich sprawdzil w bik ,krd,krg ???? Pytam Ktoooooooooooooo Normalny Kowalski juz by mial Komornika i wpis w bik ,krd itd KPINYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY
znafca
5 lata temu
A dojenie Polakow dalej trwa. Kiedy panowie oszusci wyjezdzaja do izraela !!
Bartek
5 lata temu
Za robotę się wziąć i spieniężyć zakupione portfele wierzytelności. Pożyczać kolejne pieniądze to każdy głupi umie.
PJB
5 lata temu
Czy KNF z prokuraturą sprawdzi o czym mówi były prezes, jak to Abris wypłacił sobie gotówkę? Jakby to była prawda to byłby to największy szwindel w historii, wprowadzenie akcjonariuszy i obligatariuszy w błąd (podjęli decyzje inwestycyjne będąc poinformowani o zupełnie innych zamierzeniach funduszu) i skok na ich kasę !!! Co z opinią audytora, jak oceniał stabilność i zaangażowanie głównego akcjonariusza?
Rozsądek
5 lata temu
Myślę, żeby cokolwiek oceniać trzeba mieć pełną wiedzę. Należy pamiętać, że w błędnych ocenach łatwo zburzyć. Zbudować jest bardzo trudno, więc za czym dokonamy oceny zastanówmy się, zbierajmy fakty. Nie bądźmy pochopni, bo może komuś zależy na tym, aby zburzyć. Rujnowanie jest złym doradcą ponieważ ono trwa chwilę , odbudowa latami i może się okazać, że ci co oceniali pochopnie stracą najwięcej, może warto o tym pomyśleć.