Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kurs złotego
24.04.2015 11:42

Goldman Sachs: Złoty umocni się jeszcze bardziej

W ocenie banku, złotego wspierać będzie RPP, oraz ilościowe łagodzenie polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)

Złoty w najbliższych miesiącach będzie się umacniał do euro, ale będzie tracił w stosunku do dolara, uważają analitycy Goldman Sachs. Za trzy miesiące euro ma kosztować 3,93 zł, a dolar - 3,85 zł. W ocenie banku, w najbliższym czasie złotego wspierać będzie obietnica Rady Polityki Pieniężnej, że stopy procentowe już nie spadną oraz ilościowe łagodzenie polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego.

Według najnowszej prognozy banku Goldman Sachs, za 3 miesiące euro kosztować będzie 3,93 zł, za 6 miesięcy 3,95 zł, a za 12 miesięcy 4 zł wobec wcześniejszego szacunku wynoszącego odpowiednio: 4,16 zł, 4,16 zł i 4,14 zł. Biorąc pod uwagę nasze prognozy USD/EUR, oznacza to, że kurs USD/PLN będzie wynosił odpowiednio: 3,85 zł, 3,95 zł i 4,21 zł - czytamy w raporcie banku.

Około godz. 11.50 w piątek na rynku walutowym euro kosztowało 4,01 zł, a USD - 3,69 zł.

Kurs złotego

W ocenie banku, w najbliższym czasie złotego wspierać będzie obietnica Rady Polityki Pieniężnej (RPP), że stopy procentowe już nie spadną oraz ilościowe łagodzenie polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Bank spodziewa się też, że ożywienie gospodarcze w 2015 roku, wzmocni popyt i aktywność w w strefie euro, a co za tym idzie - w Polsce.

W marcu br. RPP obniżyła stopy procentowe o 50 pb - do 1,50% w przypadku głównej stopy referencyjnej. Rada podkreśliła, że ta decyzja oznacza zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

Inflacja prawdopodobnie pozostanie ujemna do III kwartału 2015 r. ze względu na niskie ceny ropy naftowej i żywności, a następnie pozostanie poniżej celu [inflacyjnego NBP] do końca 2016 roku - czytamy w raporcie.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego deflacja konsumencka wyniosła 1,5% w ujęciu rocznym w marcu br. wobec 1,6% r/r deflacji w poprzednim miesiącu.

Prognoza centralna dotycząca średniorocznej inflacji, w badaniu przeprowadzonym przez Narodowy Bank Polski (NBP) wśród 22 analityków w marcu i kwietniu to: -0,4% na 2015 r., +1,4% w 2016 r. i +2,1% w 2017 r.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kurs złotego, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz