Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gospodarka małej Islandii wyprzedza wiele innych czołowych krajów

0
Podziel się:

Gospodarka małej Islandii wyprzedza wiele innych czołowych krajów. W II kwartale Produkt Krajowy Brutto Islandii wzrósł o 5,6 proc. rok do roku, po wzroście w I kwartale o 4,8 proc . - podaje urząd statystyczny w Reykjaviku.

Wodospoad Gullfoss, jedna z największych turystycznych atrakcji Islandii
Wodospoad Gullfoss, jedna z największych turystycznych atrakcji Islandii (Jan Kaliński)

To najmocniejsze tempo wzrostu tej małej gospodarki od wielu kwartałów. W ujęciu kwartał do kwartału islandzki PKB wzrósł w II kw. o 3,3 proc. W poprzednich dwóch kwartałach gospodarka Islandii notowała kdk spadki: w I kw. 2015 o 1,1 proc., a w IV kw. 2014 r. o 3,2 proc.

Konsumpcja islandzkich gospodarstw domowych wzrosła w II kw. o 4,5 proc., po wzroście w I kw. o 4,2 proc. - podają statystycy.

Imponujący wynik osiągnięto w II kwartale w eksporcie, bo wzrósł on aż o 13,8 proc., po wzroście w I kwartale o 3,6 proc. Wysoki był też import - w II kw. jego wzrost wyniósł 14,4 proc. wobec wzrostu o 12,8 proc. w I kw.

Kryzys finansowy na Islandii zaczął się na jesieni 2009 r., gdy zaczęły padać kolejne instytucje finansowe, a wszystkie transakcje na giełdzie zostały zawieszone. Wówczas Polska zaoferowała temu krajowi pożyczkę. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Mimo, że Islandia ze swoimi 320 tys. mieszkańców ma wielkość średniego europejskiego miasta, upadek systemu bankowego mógłby rzucić długi cień na cały europejski system finansowy. Islandzkie banki posiadają udziały wielu europejskich banków i towarzystw ubezpieczeniowych jak niemiecki Commerzbank, norweski Storebrand i fiński Sampo oraz udziały w wielu bankach brytyjskich.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)