Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Gospodarka zwalnia. Potrzebna obniżka stóp procentowych?

Gospodarka zwalnia. Potrzebna obniżka stóp procentowych?

Fot. kprm.gov.pl

Utrzymanie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych to zły sygnał dla gospodarki - powiedział w Kielcach wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. - Cena pieniądza jest zbyt wysoka i mam nadzieję, że RPP to odblokuje - dodał.

Zdaniem Pawlaka drugi kwartał w gospodarce to pierwszy z kwartałów od wielu lat, kiedy popyt krajowy nie przyrasta. W opinii wicepremiera to negatywny sygnał.

- Niestety Rada Polityki Pieniężnej nie obniżyła stóp procentowych w ostatnim czasie - to też jest złym sygnałem dla gospodarki, bo pieniądz jest drogi, a więc firmy trzymają go bardziej na lokatach, a nie inwestują w produkcję i miejsca pracy - powiedział Pawlak. Przypomniał, że firmy mają w bankach ok. 200 mld zł nadpłynności. Tymczasem potrzebne są rozwiązania, które będą uruchamiały te prywatne środki.

Według wicepremiera potrzebne są one między innymi na wsparcie takich działań jak aktywne formy zwalczania bezrobocia, na które rząd przeznaczył z Funduszu Pracy 500 mln zł. - Są sygnały, które powinny nas skłaniać do tego, by odblokować wszystkie rezerwy i wspierać realną gospodarkę, bo tam są miejsca pracy - powiedział Pawlak.

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, co zaskoczyło rynek. Ekonomiści spodziewali się, że po serii złych danych z gospodarki RPP zdecyduje się na złagodzenie polityki pieniężnej.

- Jeśli napływające informacje, w tym listopadowa projekcja NBP, będą potwierdzały trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia się presji inflacyjnej będzie ograniczone, Rada dokona złagodzenia polityki pieniężnej - podsumowano w komunikacie NBP po posiedzeniu rady.

Czytaj więcej w Money.pl
Zjazd PSL. Są jak po "wiadrze Biovitalu"?
Waldemar Pawlak chce spotkać się z liderami partii opozycyjnych, by szukać porozumienia w sprawach gospodarki. Co na to adresaci apelu?
Ta zmiana zatrzyma falę bankructw? Problem ma dwie trzecie firm
Przedsiębiorców pogrążają niezapłacone faktury. A Waldemar Pawlak i Jacek Rostowski szukają recepty na zatory płatnicze.
Zmiany w VAT. Pawlak mówi o styczniu
Obecna sytuacja to, zdaniem wicepremiera, pole do nadużyć dla przedsiębiorców.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ert
89.76.196.* 2012-10-08 05:15
pawlak bierzecie kase dla siebie i rodzin na trzy pokolenia naprzod ale prosze nie udawaj ze chcesz cos robic dla kraju bo tak fanzolisz ze mozg peka
dr5
85.222.86.* 2012-10-08 00:17
Najzabawniejsze jak Polacy martwią się o USA. Zacznijcie jeszcze im koce wysyłać jak w latach 80.
2012-10-07 23:10 Bywalec forum
Decyzja RPP jest słuszna, że debile politycy patrzą tylko na gospodarkę, a nie rozumieją ekonomi, to gadają takie bezsensy.
Zresztą, luzowanie polityki pieniężnej ani w USA, anie w UK, anie w UE nie pomogło, czemu niby miało pomóc w Polsce? Jak inni popełniają błędy, czemu mamy je powtarzać, bo ciągle ktoś mówi że przesłanki są słuszne? Przecież rzeczywistość pokazała że nie są.
Zobacz więcej komentarzy (30)