Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hausner: Złoty stopniowo będzie się umacniał

0
Podziel się:

Na jego kurs można wpływać tylko umiarkowanie - mówi członek RPP.

Hausner: Złoty stopniowo będzie się umacniał
(kprm.gov.pl)

Na kurs złotego można wpływać tylko umiarkowanie, należy więc oczekiwać stopniowego umacniania się złotego. Polityka monetarna powinna być ukierunkowana na to, by ten proces mógł być bezboleśnie kontynuowany - uważa Jerzy Hausner, członek Rady Polityki Pieniężnej.

_ - Polityka monetarna nie jest w stanie akomodować wszystkich błędów niemonetarnej polityki gospodarczej. Wiara w to, że polityka pieniężna jest głównym regulatorem, a resztę zrobi rynek, skończyła się tym, czym się skończyła w Stanach. Naszą słabą stroną jest zaciskający się węzeł: złoty-dług publiczny- cena pieniądza. I na ten węzeł nie możemy zareagować tylko po stronie polityki pieniężnej. Bo co? Mamy w kółko podnosić stopy, gdy w strefie euro będą one utrzymywane na niskim poziomie? W ten sposób zabilibyśmy naszą konkurencyjność _ - powiedział Hausner w rozmowie z portalem Obserwatorfinansowy.pl.

Jak podkreśla były minister gospodarki, dziś członek Rady Polityki Pieniężnej, mimo wahań złoty ma tendencję do umacniania, co razem z dynamiką eksportu pokazuje siłę gospodarki. Hausner wskazuje też na wzrost wydajności, wyższy niż wzrost wynagrodzeń w przedsiębiorstwach oraz produktywność rosnąca szybciej niż produktywność przedsiębiorstw na Zachodzie.

Zdaniem Hausnera w wariancie niebezpiecznym szybko rośnie dług i koszty jego obsługi._ - Dlatego budowanie wizji polityki gospodarczej Polski nie powinno się zaczynać od polityki monetarnej. Trzeba zaczynać od odpowiedzi na pytanie, co zamierzamy zrobić z naszym nadmiernym deficytem. Nie dlatego, że Komisja Europejska nas za to pogoni, ale dlatego że w warunkach, w jakich się znajdujemy, on jest dla nas za wysoki. No bo jaki można wyobrazić sobie negatywny scenariusz? _ - powiedział.

Wpadnięcie w recesję to - zdaniem Jerzego Hausnera - jedna możliwość. Druga to utrata wiarygodności ze względu na rosnące koszty długu. To może skutkować gwałtownym osłabieniem polskiej waluty. Wyjściem z sytuacji powinno być wyhamowanie wydatków socjalnych.

_ - Podkreślam - nie obciąć wydatków, tylko zdecydowanie wyhamować dynamikę ich wzrostu. Mamy wciąż w Polsce tę szczęśliwą sytuację, że żaden z ministrów finansów nie musi ciąć bezwzględnej wysokości tych wydatków, jak to musiano zrobić w Estonii. I racjonalna polityka polega na tym, by nie dopuścić do takiej sytuacji w przyszłości _ - powiedział Hausner.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)