Notowania

gospodarka
14.03.2018 09:53

Twórca sieci IKEA zostawił po sobie fortunę. Tylko połowę oddał dzieciom

46 miliardów dolarów zostawił po sobie Ingvar Kamprad, założyciel sieci IKEA, który zmarł w styczniu 2018 r. W spadku połowę pieniędzy przekazał dzieciom, a resztę zdecydował się rozdać. Miał przy tym konkretny cel.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FABRICE COFFRINI)
Ingvar Kamprad zrobił z firmy IKEA światową potęgę

Ingvar Kamprad zmarł 27 stycznia 2018 r. w wieku 91 lat. Biznesmen - jak podawał szwajcarski magazyn gospodarczy "Bilan" - uzbierał przed śmiercią około 362 miliardów szwedzkich koron, czyli ok. 46 miliardów. Teraz szwedzkie media podały szczegóły zapisków z jego testamentu.

Zobacz także: Tak rząd wspiera ojca Rydzyka. Miliony dla spółek związanych z duchownym

Twórca i wieloletni prezes sieci IKEA tylko połowę pieniędzy postanowił przekazać swoim dzieciom: Peterowi, Jonasow, Mathiasowi oraz Annice. Pieniądze były zresztą w rodzinie Kamprada drażliwą kwestią. Jak już informowaliśmy w money.pl, o jego majątek i firmę odbyła się brutalna rodzinna walka. Jak w "Grze o tron", tylko w skandynawskim wystroju.

Reszta zebranego majątku ma się przysłużyć Szwecji, a konkretnie jej północnej części. "Pozostała część mojego majątku trafi do fundacji FKS [rodzinna fundacja założyciela IKEA - red.]. Zostanie wykorzystana na rozwój działalności gospodarczej w Norrland" - miał zapisać biznesmen w 2014 r.

Do tej pory jego działania koncentrowały się głównie na Smalandii, wiejskim szwedzkim regionie na południu kraju, z którego pochodził Kamprad.

- Ingvar Kamprad zawsze interesował się Norrlandem i często odwiedzał ten region. Chciał sprawić, by ludzie nie musieli stamtąd wyjeżdżać - powiedział dyrektor Fundacji Per Heggenes szwedzkiej gazecie "DN", która pierwsza ujawniła ostatnią wolę zmarłego.

Tagi: gospodarka, ingvar kamprad, wiadomości, waluty, pieniądze, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-03-2018

SprawiedliwoscCzemu nie oddał tego jako odszkodowanie wyzyskiwanym pracownikom?

14-03-2018

pikoteraz widać jaką kasiorą dysponują koncerny a za ile zatrudniają pracowników ten przynajmniej część rozdał a nie lepiej było podzielić się z tymi co … Czytaj całość

14-03-2018

CALLAHANTo może trza było pracownikom lepiej płacić, dzieciom by sprawunki kupili, a tak socjaliści wydadzą wszystko na relaksujący plac zabaw. Hipokryzja i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (123)