Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Twórca sieci IKEA zostawił po sobie fortunę. Tylko połowę oddał dzieciom

123
Podziel się

46 miliardów dolarów zostawił po sobie Ingvar Kamprad, założyciel sieci IKEA, który zmarł w styczniu 2018 r. W spadku połowę pieniędzy przekazał dzieciom, a resztę zdecydował się rozdać. Miał przy tym konkretny cel.

Ingvar Kamprad zrobił z firmy IKEA światową potęgę
Ingvar Kamprad zrobił z firmy IKEA światową potęgę (FABRICE COFFRINI)
bDAltZDV

Ingvar Kamprad zmarł 27 stycznia 2018 r. w wieku 91 lat. Biznesmen - jak podawał szwajcarski magazyn gospodarczy "Bilan" - uzbierał przed śmiercią około 362 miliardów szwedzkich koron, czyli ok. 46 miliardów. Teraz szwedzkie media podały szczegóły zapisków z jego testamentu.

Zobacz także: Zobacz także: Tak rząd wspiera ojca Rydzyka. Miliony dla spółek związanych z duchownym

Twórca i wieloletni prezes sieci IKEA tylko połowę pieniędzy postanowił przekazać swoim dzieciom: Peterowi, Jonasow, Mathiasowi oraz Annice. Pieniądze były zresztą w rodzinie Kamprada drażliwą kwestią. Jak już informowaliśmy w money.pl, o jego majątek i firmę odbyła się brutalna rodzinna walka. Jak w "Grze o tron", tylko w skandynawskim wystroju.

bDAltZDX

Reszta zebranego majątku ma się przysłużyć Szwecji, a konkretnie jej północnej części. "Pozostała część mojego majątku trafi do fundacji FKS [rodzinna fundacja założyciela IKEA - red.]. Zostanie wykorzystana na rozwój działalności gospodarczej w Norrland" - miał zapisać biznesmen w 2014 r.

Do tej pory jego działania koncentrowały się głównie na Smalandii, wiejskim szwedzkim regionie na południu kraju, z którego pochodził Kamprad.

- Ingvar Kamprad zawsze interesował się Norrlandem i często odwiedzał ten region. Chciał sprawić, by ludzie nie musieli stamtąd wyjeżdżać - powiedział dyrektor Fundacji Per Heggenes szwedzkiej gazecie "DN", która pierwsza ujawniła ostatnią wolę zmarłego.

bDAltZEd
bDAltZEy
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(123)
piko
3 lata temu
teraz widać jaką kasiorą dysponują koncerny a za ile zatrudniają pracowników ten przynajmniej część rozdał a nie lepiej było podzielić się z tymi co wypracowali dla niego te zyski
Polak2018
3 lata temu
Rano info o strajku w polskiej fabryce Ikei, a teraz próba wybielenia wizerunku firmy przez pryzmat jej byłego szefa. Brawo!
Work Life
3 lata temu
Niech da uczciwie zarobić pracownikom... 1 człowiek uzbiera miliardy kosztem setek jeśli nie tysięcy (współpracowników). Kiedy to się zmieni na świecie?
bDAltZEz
boloztaczką
3 lata temu
Jestem pełen podziwu jak na takiej lipie można zrobić takie pieniądze ? ( z drugiej strony wdzięczny bo akcesoria pewnie chińskie ale meble chyba wszystkie NASZE ! )
JJJ
3 lata temu
A pracownicy zarabiają grosze, strajkują - smutne?
...
Następna strona