Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Twórca sieci IKEA zostawił po sobie fortunę. Tylko połowę oddał dzieciom

Twórca sieci IKEA zostawił po sobie fortunę. Tylko połowę oddał dzieciom

Ingvar Kamprad zrobił z firmy IKEA światową potęgę Fot. FABRICE COFFRINI
Ingvar Kamprad zrobił z firmy IKEA światową potęgę

46 miliardów dolarów zostawił po sobie Ingvar Kamprad, założyciel sieci IKEA, który zmarł w styczniu 2018 r. W spadku połowę pieniędzy przekazał dzieciom, a resztę zdecydował się rozdać. Miał przy tym konkretny cel.

Ingvar Kamprad zmarł 27 stycznia 2018 r. w wieku 91 lat. Biznesmen - jak podawał szwajcarski magazyn gospodarczy "Bilan" - uzbierał przed śmiercią około 362 miliardów szwedzkich koron, czyli ok. 46 miliardów. Teraz szwedzkie media podały szczegóły zapisków z jego testamentu.

Zobacz także: Tak rząd wspiera ojca Rydzyka. Miliony dla spółek związanych z duchownym


 

Twórca i wieloletni prezes sieci IKEA tylko połowę pieniędzy postanowił przekazać swoim dzieciom: Peterowi, Jonasow, Mathiasowi oraz Annice. Pieniądze były zresztą w rodzinie Kamprada drażliwą kwestią. Jak już informowaliśmy w money.pl, o jego majątek i firmę odbyła się brutalna rodzinna walka. Jak w "Grze o tron", tylko w skandynawskim wystroju.

Reszta zebranego majątku ma się przysłużyć Szwecji, a konkretnie jej północnej części. "Pozostała część mojego majątku trafi do fundacji FKS [rodzinna fundacja założyciela IKEA - red.]. Zostanie wykorzystana na rozwój działalności gospodarczej w Norrland" - miał zapisać biznesmen w 2014 r.

Zobacz także: Spór w polskich fabrykach IKEA trwa. Szwedzki gigant odpowiada na żądanie podwyżek

Do tej pory jego działania koncentrowały się głównie na Smalandii, wiejskim szwedzkim regionie na południu kraju, z którego pochodził Kamprad.

- Ingvar Kamprad zawsze interesował się Norrlandem i często odwiedzał ten region. Chciał sprawić, by ludzie nie musieli stamtąd wyjeżdżać - powiedział dyrektor Fundacji Per Heggenes szwedzkiej gazecie "DN", która pierwsza ujawniła ostatnią wolę zmarłego.

ikea, ingvar kamprad, spadek
Czytaj także
Polecane galerie
Illuminati
2018-04-18 16:26
Cześć. Szukam opinii na temat Hot forex? Słyszałem, że warto wejść.
MIEEEER
2018-04-07 21:46
TO JEST KLASA BIZNESMENA!!!NASZE CHŁYSTKI POWINNY OD NIEGO BYŁY BRAĆ LEKCJE!!!
JJ
2018-03-24 22:01
Po co ? Szwecja bedzie afrykansko-islamska. Ten kraj sie skonczyl.
Pokaż wszystkie komentarze (123)