Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Inflacja w Polsce. Ceny spadają już 17 miesiąc z rzędu

0
Podziel się

Mimo że polska gospodarka rozwija się szybciej, to ceny w sklepach spadają.

Inflacja w Polsce. Ceny spadają już 17 miesiąc z rzędu
(Jaskolka/REPORTER / East News)
bDzBHIMl

Ceny w polskiej gospodarce spadają od 17 miesięcy. Takie wnioski płyną ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wprawdzie deflacja w listopadzie wyniosła -0,5 procent, ale trzeba pamiętać, że ostatecznie dane poznamy w połowie miesiąca.

Opublikowane dane to na razie szacunki. Pełny raport poznamy dopiero 15 grudnia. Wówczas dowiemy się, jak zmieniły się ceny w poszczególnych gałęziach gospodarki. Choć realne odczyty na to nie wskazują, to prezes NBP twierdzi, że ceny w polskiej gospodarce powinny zacząć rosnąć już w grudniu tego roku. Według Marka Belki można oczekiwać, że inflacja w ujęciu rocznym pojawi się w grudniu tego roku.

Inflacja w Polsce w latach 2014-2015

bDzBHIMn

- Listopadowa projekcja pokazuje pewne minimalne korekty, zarówno w ścieżce inflacji, jak i PKB. Mamy nadzieję, że w grudniu pojawi się wreszcie dodatni wskaźnik inflacji, choć muszę powiedzieć, że ostatnie miesiące nauczyły nas pokory w tym zakresie - mówił Marek Belka.

Zgodnie z listopadową projekcją - przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP z uwzględnieniem danych dostępnych do 19 października 2015 roku - roczna dynamika cen na 2016 rok waha się w przedziale od 0,4-1,8 procent. Wcześniej NBP przewidywał wzrost cen w przedziale 0,7-2,5 procent.

Co zrobi RPP?

W środę poznamy najnowszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej dotyczącej stóp procentowych. Nic nie wskazuje na to, że zostaną one ponownie obniżone.

bDzBHIMt

Coraz częściej pojawiają się jednak głosy, że RPP w nowym składzie będzie bardziej skłonna do obniżek, aby poradzić sobie z deflacją. Zmiany jej członków nastąpią na początku przyszłego roku. Główna stopa procentowa wynosi obecnie 1,5 procent.

Źródło: money.pl, na podstawie danych NBP

bDzBHIMu
bDzBHIMO
giełda
wiadomości
KOMENTARZE
(0)