Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gus
30.11.2018 10:27

Inflacja najniższa od dwóch lat. Ceny przestały rosnąć. Efekt "czarnego piątku"

W listopadzie ceny były średnio o 1,2 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Rok do roku jest może drożej, ale ceny od miesiąca nie idą w górę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REPORTER)
Czarny piątek w tym roku wpłynął na inflację?

Fakt, że ceny rosną nie jest niczym nowym od prawie dwóch lat, a konkretnie od grudnia 2016 r. Ale szybki szacunek GUS za listopad wskazuje, że wzrost się zatrzymał.

Dynamika inflacji w listopadzie była na poziomie zaledwie 1,2 proc. To oznacza wyhamowanie podwyżek w stosunku do października, gdy wskaźnik inflacji wskazywał na 1,7 proc., września (1,9 proc.) i sierpnia (2 proc.). W porównaniu z październikiem ceny ani drgnęły. Wskaźnik z listopada jest najniższy od prawie dwóch lat, tj. od stycznia 2017.

Inflacja w ostatnich pięciu latach

Zobacz też: Inflacja "zjada" oszczędności wypracowane na lokatach

To duże zaskoczenie dla ekonomistów. Owszem, spodziewali się niższego wzrostu cen, ale ich prognozy oscylowały wokół 1,5 proc. rok do roku i 0,3 proc. wzrostu w skali miesiąca. Być może to efekt intensywniejszego niż w ubiegłych latach "czarnego piątku".

Dużym zaskoczeniem dane będą też dla NBP. Bank prognozował w listopadowej projekcji 1,8 proc. inflacji rocznej i wzrost dynamiki w przyszłym roku do 3,2 proc. Na jej wzrost wpływ będą miały głównie wyższe ceny energii związane z droższymi uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla.

W porównaniu z październikiem spadły nieznacznie ceny żywności o 0,1 proc., wzrosły ceny paliw o 0,7 proc. i nośników energii o 0,1 proc. W skali roku ceny tych towarów i usług są wyższe o odpowiednio 0,7 proc., 10,5 proc. i 1,1 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gus, inflacja, wzrost cen, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-11-2018

ryneczekGdzie oni badają te ceny ? Gdzie nie pójść na zakupy jest co tydzień drożej .

30-11-2018

czikitaPoczekajcie tylko jak prąd pójdzie w górę.

30-11-2018

jaNie wzrosły : ( ha ha ha

Rozwiń komentarze (74)