Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Inwestycje zagraniczne w Polsce w dół. NBP opublikował raport

Inwestycje zagraniczne w Polsce w dół. NBP opublikował raport

Wartość inwestycji zagranicznych w Polsce spadła. Fot. Piotr Jedzura/REPORTER
Wartość inwestycji zagranicznych w Polsce spadła.

W 2016 roku wartość inwestycji zagranicznych w Polsce była o prawie pięć procent niższa niż rok wcześniej - wynika z opublikowanego w środę raportu NBP.

W ubiegłym roku zagraniczne firmy zainwestowały w naszym kraju w sumie 54,9 mld zł, podczas gdy w 2015 roku było 57,6 mld zł.

Na wartość tych transakcji złożyły się: dodatnie saldo napływu kapitału z tytułu akcji i innych form udziałów kapitałowych, wynoszące 8,4 mld zł, reinwestycje zysków w wysokości 34,2 mld zł oraz saldo transakcji, których przedmiotem były instrumenty dłużne, równe 12,3 mld zł - podał bank.

Jak wyjaśnił, spadek ten jest zgodny z trendem, który dotknął w tym czasie też inne rozwinięte europejskie gospodarki.

NBP dodał też, że w ubiegłym roku część inwestorów, zamiast do Polski, trafiła do innych krajów naszego regionu - Czech i Węgier. Jednak - jak zaznacza - napływ inwestycji zagranicznych do Polski od lat utrzymuje się na w miarę równym poziomie, tymczasem u naszych południowych sąsiadów albo w Estonii wykazywał większą zmienność.

Zobacz też: Inwestorzy na wahadle. Na razie nie wystraszyli się PiS

Lepiej wygląda za to kwestia polskich inwestycji bezpośrednich poza granicami naszego kraju. W ubiegłym roku zainwestowaliśmy w sumie 31,8 mld zł - o 13 mld zł więcej niż w 2015 roku. To wzrost aż o 69 proc. Jak to możliwe?

"W 2016 roku największy wpływ na wartość transakcji inwestycji bezpośrednich miały reorganizacje funduszy inwestycyjnych, związane z wprowadzonymi w listopadzie 2016 zmianami w opodatkowaniu funduszy inwestycyjnych zamkniętych" - wyjaśnił NBP.

Czytaj także
Polecane galerie
samson
2017-12-14 08:37
chce zobaczyc jak Morawiecki wyciagnie nasz syf w gore- okradajac jednoczesnie malych przedsiebiorcow (w sluzbie zdrowia dzieki Radziwillowi szczegolnie).
sssss
2017-12-14 08:17
Typowy FAKE NEWS. Poniewaz nie podali że złotówka sie umocniła o conajmniej 5%. Wec de facto inwestorzy zagraniczni przywiezli wiecej dolarow, euro.
Ola
2017-12-13 22:47
A kto tu bedzie inwestowal jak prawo zalezy od dobrej zmiany i zalezy jak sie wyspia dzis tak jutro inaczej sady tez sa dobrej zmiany wiec na co liczyc. A ci co inwestuja to nie charytatywnie musi sie oplacic bo mogli by u siebie ale jak inwestuja w polsce to musza zarobic wiecej i taka jest prawda i nie ma sie co obrazac. Technologicznie jestesmy zacofani jedynie co to surowa miedz art. Rolne no i moze meble i to by bylo na tyle. A jeszcze samochody ale ktore nasze poza montownia solarisa.
Pokaż wszystkie komentarze (4)