Notowania

Inwestycje zagraniczne w Polsce w dół. NBP opublikował raport

W 2016 roku wartość inwestycji zagranicznych w Polsce była o prawie pięć procent niższa niż rok wcześniej - wynika z opublikowanego w środę raportu NBP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Jedzura/REPORTER)
Wartość inwestycji zagranicznych w Polsce spadła.

W 2016 roku wartość inwestycji zagranicznych w Polsce była o prawie pięć procent niższa niż rok wcześniej - wynika z opublikowanego w środę raportu NBP.

W ubiegłym roku zagraniczne firmy zainwestowały w naszym kraju w sumie 54,9 mld zł, podczas gdy w 2015 roku było 57,6 mld zł.

Na wartość tych transakcji złożyły się: dodatnie saldo napływu kapitału z tytułu akcji i innych form udziałów kapitałowych, wynoszące 8,4 mld zł, reinwestycje zysków w wysokości 34,2 mld zł oraz saldo transakcji, których przedmiotem były instrumenty dłużne, równe 12,3 mld zł - podał bank.

Jak wyjaśnił, spadek ten jest zgodny z trendem, który dotknął w tym czasie też inne rozwinięte europejskie gospodarki.

NBP dodał też, że w ubiegłym roku część inwestorów, zamiast do Polski, trafiła do innych krajów naszego regionu - Czech i Węgier. Jednak - jak zaznacza - napływ inwestycji zagranicznych do Polski od lat utrzymuje się na w miarę równym poziomie, tymczasem u naszych południowych sąsiadów albo w Estonii wykazywał większą zmienność.

Zobacz też: Inwestorzy na wahadle. Na razie nie wystraszyli się PiS

Lepiej wygląda za to kwestia polskich inwestycji bezpośrednich poza granicami naszego kraju. W ubiegłym roku zainwestowaliśmy w sumie 31,8 mld zł - o 13 mld zł więcej niż w 2015 roku. To wzrost aż o 69 proc. Jak to możliwe?

"W 2016 roku największy wpływ na wartość transakcji inwestycji bezpośrednich miały reorganizacje funduszy inwestycyjnych, związane z wprowadzonymi w listopadzie 2016 zmianami w opodatkowaniu funduszy inwestycyjnych zamkniętych" - wyjaśnił NBP.

Tagi: inwestycje zagraniczne, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-12-2017

sssssTypowy FAKE NEWS. Poniewaz nie podali że złotówka sie umocniła o conajmniej 5%. Wec de facto inwestorzy zagraniczni przywiezli wiecej dolarow, euro.

13-12-2017

OlaA kto tu bedzie inwestowal jak prawo zalezy od dobrej zmiany i zalezy jak sie wyspia dzis tak jutro inaczej sady tez sa dobrej zmiany wiec na co … Czytaj całość

13-12-2017

TomekTo wkoncu chcemy aby Niemcy u nas inwestowali czy nie ktos potrafi udzielic sensowna odpowiedz

Rozwiń komentarze (4)

Wybrane dla Ciebie