Notowania

Pół miliona ton jabłek kupi firma wyznaczona przez rząd. Producenci soków widzieliby to inaczej

W grze są duże pieniądze, bo chodzi o 500 tys. ton jabłek. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydował, że tej interwencji na rynku dokona konkretna, wskazana przez niego firma. Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS), protestuje przeciwko podejmowaniu takich arbitralnych decyzji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BOGDAN SARWINSKI/EastNews)
Producenci soków proponowali rządowi przygotowanie interwencyjnego skupu. teraz jednak protestują

W grze są duże pieniądze, bo chodzi o 500 tys. ton jabłek. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydował, że tej interwencji na rynku dokona konkretna, wskazana przez niego firma. Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) protestuje przeciwko podejmowaniu takich arbitralnych decyzji.

- Jesteśmy jako branża zdziwieni i zaskoczeni nagłą decyzją ministra rolnictwa i rozwoju wsi na temat skupu 500 tys. ton jabłek z rynku przez wskazaną do tego firmę - napisało Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) w przesłanym PAP w oświadczeniu.

W dalszej części komunikatu czytamy, że firmy przetwórcze należące do tej organizacji, które stanowią blisko 70 proc. rynku, nie zostały w ogóle poinformowane o tak nadzwyczajnych planach resortu.

Bezpieczeństwo żywnościowe Polski zagrożone. "Będziemy całkowicie zależni"

KUPS przekonuje, że w związku widoczną już przed sezonem nadpodażą jabłek na rynku proponowała ministrowi współpracę przy zaplanowaniu interwencyjnego skupu z dopłatą rządową. W ocenie KUPS interwencyjny skup w samym środku sezonu może źle wpłynąć na rynek i doprowadzić do dużego zamieszania.

Organizacja zgłasza również zastrzeżenia do samego procesu wyłonienia firmy, która miałby skupu dokonać. "Wielką niewiadomą pozostają dla nas kryteria, według którego został wyłoniony podmiot odpowiedzialny za skup, firma Eskimos S.A.” - napisano w komunikacie.

Całe zamieszanie wywołała czwartkowa decyzja ministra Jana Ardanowskiego, który wychodząc ze spotkania z sadownikami, powiedział o planach resortu, które mają nie pozwolić utrzymać się średniej cenie skupu jabłek na poziomie 10-15 groszy za kilogram jabłek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: rolnictwo, jabłka, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-10-2018

butczyli producenci soków nie chcieli kupować jabłek, przez co rolnicy mieli problem ze zbytem, a teraz ci sami producenci soków protestują że ktoś chce … Czytaj całość

06-10-2018

realCzyli jest tak !!!! Kolesie chcieli dyktować cenę skupu jabłek i zostali POstawieni POd murem !!!!!

05-10-2018

czytelnikCzyli powstanie taki Bank Jabłkowy w którym prezesem będzie pisowski Nikodem Dyzma 2 !.

Rozwiń komentarze (138)