Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Wydatki kancelarii prezydenta, Sejmu i Senatu w górę. To już ponad miliard złotych

70
Podziel się:

Kancelarie obsługujące Andrzeja Dudę, a także posłów i senatorów planują na przyszły rok największe wydatki od lat. W sumie mają przekroczyć miliard złotych.

Najwięcej, bo aż o 83 mln zł, wzrosną wydatki Kancelarii Sejmu.
Najwięcej, bo aż o 83 mln zł, wzrosną wydatki Kancelarii Sejmu. (PAP/Jacek Turczyk)

O sprawie napisała "Rzeczpospolita". Największy wzrost, dokładnie o 25 proc., do 210 mln zł, zaplanowała Kancelaria Prezydenta - wynika z dokumentów, które wysłała do sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, opiniującej budżety najważniejszych instytucji. Przez kilka lat budżet Kancelarii zamykał się w kwocie 168 mln zł, choć w początkach prezydentury Bronisława było to jeszcze więcej.

W przyszłorocznym kancelaria Andrzeja Dudy zaplanowała 7 mln zł na wydatki związane z referendum, w którym prezydent Andrzej Duda chciałby w listopadzie 2018 r. zapytać obywateli m.in. o wiek emerytalny, kompetencje głowy państwa i stosunek prawa polskiego do unijnego.

Tyle że rozpisanie plebiscytu nie jest pewne - prezes PiS Jarosław Kaczyński w październiku mówił, że to, "czy zgoda na referendum będzie czy nie, zależy od bardzo wielu czynników" - czytamy w "Rz".

Zobacz także: Zobacz też: Połowa Polaków zostanie bez pracy. Wszystko przez roboty

Oprócz kosztów referendum Kancelaria wydatki tłumaczy m.in. zwiększeniem zatrudnienia o 30 etatów i wyższymi kosztami podróży zagranicznych. Głównym powodem są jednak obchody 100-lecia odzyskania niepodległości - podaje gazeta.

Z kolei Kancelaria Sejmu przedstawiła posłom projekt zakładający, że budżet wzrośnie o 83 mln zł. Mają za to zostać sfinansowane między innymi inwestycje budowlane. Ponadto kancelaria ogłosiła, że chce dodatkowych 25 mln zł na wydatki związane ze strażą marszałkowską i obsługą gastronomiczną. W sumie jej budżet ma wrosnąć o blisko 23 proc., do 591 mln zł.

Z kolei Kancelaria Senatu chce zwiększyć swój o 32 mln zł, czyli o niemal 18 proc, by m.in. móc lepiej finansować organizacje polonijne - czytamy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(70)
Maciej
4 lata temu
to w sumie prawie 1 milion pln na dzień roboczy - trochę sporo. 20 tysięczne miasto ma budżet na poziomi 25 milionów - ja bym chciał zobaczyć pełna analizę, a nie mydlenie oczu
brutto 1200 e...
5 lata temu
Złodzieje, ile jeszcze wam potrzeba abyście się napchali?????
emerytka
5 lata temu
Koszty funkcjonowania biur prezydenta, sejmu, senatu i diabli wiedzą czego jeszcze rządowego rosną w milionach, a emerytom waloryzuje się świadczenia o kilka złotych czyli "swoje" wydatki się rozumie, a naród...cóż tam im naród! W "demokratycznej" Polsce w ogóle obserwuje się ogromny wzrost etatów administracji państwowej /to i kosztów!/. Wystarczy wziąć pod lupę niewielkie powiatowe miasteczko; za nieboszczki Komuny w jednym gmachu mieścił się urząd miejski, urząd powiatowy i urząd gminy. Teraz każda z tych państwowych agend ma własny /najczęściej II-piętrowy budynek/ i jeszcze poszczególne wydziały porozrzucane po całym mieście /u nas generalnie administracja miejska zajęła pomieszczenia żłobków, które zlikwidowano!/. Przy założeniu, że za Komuny nie było komputerów i wszystko robiono ręcznie nasuwa się wniosek, że...albo urzędnicy są teraz nieudolni, albo niepotrzebna biurokracja rośnie w zastraszającym tempie...albo tworzy się stołki i stołeczki dla poprawnych politycznie lub ciotek i pociotków ekipy rządzącej, albo wszystko razem składa się na te olbrzymie koszty rządowe i durną biurokrację ku rozpaczy szarego petenta bo nawet bzdurną sprawę załatwia się miesiącami i...niekoniecznie ci załatwią! Nie zazdroszczę ludiom młodym, którzy rozpoczynają start zyciowy w takich okrutnych warunkach!
polka
5 lata temu
dla siebie po 20% wyższe wydatki , a dla emerytów po 2% podwyżki emerytur.
" solidarno...
5 lata temu
NIEMA TO JAK EMERYT..przez 6 ostatnich lat w sumie otrzymał około 7 złotych podwyżki ,tylko sie "cieszyć " Policjant który nic nie robi/ prawie go nie widzę / około 500...
...
Następna strona