Notowania

Wydatki kancelarii prezydenta, Sejmu i Senatu w górę. To już ponad miliard złotych

Kancelarie obsługujące Andrzeja Dudę, a także posłów i senatorów planują na przyszły rok największe wydatki od lat. W sumie mają przekroczyć miliard złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)
Najwięcej, bo aż o 83 mln zł, wzrosną wydatki Kancelarii Sejmu.

O sprawie napisała "Rzeczpospolita". Największy wzrost, dokładnie o 25 proc., do 210 mln zł, zaplanowała Kancelaria Prezydenta - wynika z dokumentów, które wysłała do sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, opiniującej budżety najważniejszych instytucji. Przez kilka lat budżet Kancelarii zamykał się w kwocie 168 mln zł, choć w początkach prezydentury Bronisława było to jeszcze więcej.

W przyszłorocznym kancelaria Andrzeja Dudy zaplanowała 7 mln zł na wydatki związane z referendum, w którym prezydent Andrzej Duda chciałby w listopadzie 2018 r. zapytać obywateli m.in. o wiek emerytalny, kompetencje głowy państwa i stosunek prawa polskiego do unijnego.

Tyle że rozpisanie plebiscytu nie jest pewne - prezes PiS Jarosław Kaczyński w październiku mówił, że to, "czy zgoda na referendum będzie czy nie, zależy od bardzo wielu czynników" - czytamy w "Rz".

Zobacz też: Połowa Polaków zostanie bez pracy. Wszystko przez roboty

Oprócz kosztów referendum Kancelaria wydatki tłumaczy m.in. zwiększeniem zatrudnienia o 30 etatów i wyższymi kosztami podróży zagranicznych. Głównym powodem są jednak obchody 100-lecia odzyskania niepodległości - podaje gazeta.

Z kolei Kancelaria Sejmu przedstawiła posłom projekt zakładający, że budżet wzrośnie o 83 mln zł. Mają za to zostać sfinansowane między innymi inwestycje budowlane. Ponadto kancelaria ogłosiła, że chce dodatkowych 25 mln zł na wydatki związane ze strażą marszałkowską i obsługą gastronomiczną. W sumie jej budżet ma wrosnąć o blisko 23 proc., do 591 mln zł.

Z kolei Kancelaria Senatu chce zwiększyć swój o 32 mln zł, czyli o niemal 18 proc, by m.in. móc lepiej finansować organizacje polonijne - czytamy.

Tagi: kancelaria prezydenta, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-10-2017

SOCJALDEMOKRATAPsia mać dla lekarzy,pielęgniarek NIE MA dla _Dojnej Zmiany jest omasta i okrasa ,aż Im się ulewa jak niemowlakom.

31-10-2017

Jozef758Będzie powtórka 18 wieku...... szlachta też tak bawiła się. Jakim trzeba być człowiekiem widząc że Naród żyje w niedostatku a sobie przypisywać takie … Czytaj całość

31-10-2017

Wojtek WojtekMiliard na posłów i prezydenta Adriana, miliard na telewizje, miliard na ojca Rydzyka. Miliard tu, miliard tam. A na lekarzy rezydentow nie ma ani … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (70)