Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE. Tak rynek reaguje na expose Morawieckiego

Wydatki kancelarii prezydenta, Sejmu i Senatu w górę. To już ponad miliard złotych

Wydatki kancelarii prezydenta, Sejmu i Senatu w górę. To już ponad miliard złotych

Najwięcej, bo aż o 83 mln zł, wzrosną wydatki Kancelarii Sejmu. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Najwięcej, bo aż o 83 mln zł, wzrosną wydatki Kancelarii Sejmu.

Kancelarie obsługujące Andrzeja Dudę, a także posłów i senatorów planują na przyszły rok największe wydatki od lat. W sumie mają przekroczyć miliard złotych.

O sprawie napisała "Rzeczpospolita". Największy wzrost, dokładnie o 25 proc., do 210 mln zł, zaplanowała Kancelaria Prezydenta - wynika z dokumentów, które wysłała do sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, opiniującej budżety najważniejszych instytucji. Przez kilka lat budżet Kancelarii zamykał się w kwocie 168 mln zł, choć w początkach prezydentury Bronisława było to jeszcze więcej.

W przyszłorocznym kancelaria Andrzeja Dudy zaplanowała 7 mln zł na wydatki związane z referendum, w którym prezydent Andrzej Duda chciałby w listopadzie 2018 r. zapytać obywateli m.in. o wiek emerytalny, kompetencje głowy państwa i stosunek prawa polskiego do unijnego.

Tyle że rozpisanie plebiscytu nie jest pewne - prezes PiS Jarosław Kaczyński w październiku mówił, że to, "czy zgoda na referendum będzie czy nie, zależy od bardzo wielu czynników" - czytamy w "Rz".

Zobacz też: Połowa Polaków zostanie bez pracy. Wszystko przez roboty

Oprócz kosztów referendum Kancelaria wydatki tłumaczy m.in. zwiększeniem zatrudnienia o 30 etatów i wyższymi kosztami podróży zagranicznych. Głównym powodem są jednak obchody 100-lecia odzyskania niepodległości - podaje gazeta.

Z kolei Kancelaria Sejmu przedstawiła posłom projekt zakładający, że budżet wzrośnie o 83 mln zł. Mają za to zostać sfinansowane między innymi inwestycje budowlane. Ponadto kancelaria ogłosiła, że chce dodatkowych 25 mln zł na wydatki związane ze strażą marszałkowską i obsługą gastronomiczną. W sumie jej budżet ma wrosnąć o blisko 23 proc., do 591 mln zł.

Z kolei Kancelaria Senatu chce zwiększyć swój o 32 mln zł, czyli o niemal 18 proc, by m.in. móc lepiej finansować organizacje polonijne - czytamy.

sejm, senat, kancelaria prezydenta
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
" solidarność "
2017-11-04 07:33
NIEMA TO JAK EMERYT..przez 6 ostatnich lat w sumie otrzymał około 7 złotych podwyżki ,tylko sie "cieszyć " Policjant który nic nie robi/ prawie go nie widzę / około 500...
jaś
2017-11-02 00:06
money i WP brednie kłamstwa i manipulacja -szybko zapomnieliście o złodziejstwach i oszustwach PO
Olga
2017-11-01 20:42
Ta władza znalazła pieniądze dla zwykłych ludzi. PO/PSL brały tylko dla siebie, sprzedając nawet ludzi z kamienicami.
Pokaż wszystkie komentarze (66)