Notowania

pkp plk
06.08.2016 12:46

Karczowanie drzew przy torach. PKP wycięło 250 tys. drzew w ubiegłym roku

Kolejarze powołują się na rozporządzenie z 2008 r., które nakazuje usunięcie drzew zagrażających bezpieczeństwu, a za takie uważa się te rosnące 15 m od osi skrajnego toru.

Podziel się
Dodaj komentarz

W 2015 r. kolejarze wykarczowali 250 tys. drzew przy torach. Wszystko przez rozporządzenie, które nakazuje ciąć drzewa rosnące bliżej niż 15 metrów od torów - alarmuje "Gazeta Wyborcza".

"W połowie lipca kolejarze wycięli w Krakowie około 30 drzew wzdłuż torów na linii Kraków Mydlniki - Gaj. Rok wcześniej krakowianie z niedowierzaniem patrzyli, jak pod topór idzie około 280 dorodnych okazów wzdłuż linii Kraków - Olsza - Łęg. Do podobnych wycinek dochodzi w całej Polsce" - pisze dziennik. "Często wycięte drzewa, w tym - rzadkie gatunki, zastępowane są przez ekrany akustyczne" - dodaje.

Kolejarze powołują się na rozporządzenie z 2008 r., które nakazuje usunięcie drzew zagrażających bezpieczeństwu, a za takie uważa się te rosnące 15 m od osi skrajnego toru.

- Wycinka realizowana jest zgodnie z dokumentami uzyskanymi z ochrony środowiska. W pierwszej kolejności na trasach, gdzie istnieje realne zagrożenie, iż drzewa mogą przewrócić się na linie kolejowe oraz przy okazji prac remontowych - powiedziała gazecie Dorota Szalacha z biura prasowego PKP PLK.

Gazeta przypomina, że w sprawie wycinek przy torach interpelowała pół roku temu Ewa Lieder, posłanka Nowoczesnej. Kilka tygodni temu Sejm znowelizował ustawę o transporcie kolejowym, wprowadzając zapis, który dopuszcza odstępstwo od odległości 15 m. "Nowelizacja czeka na podpis prezydenta" - pisze dziennik.

Tagi: pkp plk, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-08-2016

ekologWszystkie drzewa w okolicach dróg grożące wypadkiem powinny być wycięte. W tym wypadku ekolodzy powinni gó...o miec do tego. Niestety u Nas drzewo … Czytaj całość

06-08-2016

asda jak spadnie drzewo na linie i pociąg sie spóźnia to lament że taki burdel w pkp

06-08-2016

Wycinka OKWycinać, wycinać, wycinać i się nie pierdzielić tak samo powinno być przy drogach !!!! Z lasu tirami (dłużycami) wywożą i jest ok bo państwo zarabia a … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (46)