Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kiedy Polska w strefie euro? Ministerstwo Finansów dostrzega zagrożenia

Kiedy Polska w strefie euro? Ministerstwo Finansów dostrzega zagrożenia

Fot. Jacek Bereźnicki

Członkostwo w strefie euro mogłoby być źródłem zagrożeń dla gospodarki, ale resort finansów będzie dążył do zwiększenia stopnia podobieństwa polskiej gospodarki do strefy euro - poinformowało PAP Ministerstwo Finansów.

"Przy obecnym stopniu podobieństwa gospodarki Polski i strefy euro - w szczególności w zakresie poziomu rozwoju (mierzonego np. przez PKB per capita) - członkostwo Polski w strefie euro mogłoby stanowić źródło zaburzeń w gospodarce" - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Według ministerstwa analiza sytuacji wskazuje, że ustabilizowanie sytuacji w strefie euro - stanowiące niezbędny warunek dla ewentualnej akcesji Polski do obszaru wspólnej waluty - stanowi odległą, wciąż niejasną perspektywę.

"Priorytetem polskiej polityki gospodarczej jest zatem obecnie zwiększenie potencjału i konkurencyjności gospodarki. Wysiłki Ministerstwa Finansów są skierowane na rzecz wzmacniania konkurencyjności i elastyczności polskiej gospodarki oraz zwiększenia stopnia podobieństwa gospodarczego do strefy euro" - podkreślono.

Resort zapewnił, że podobnie jak to miało miejsce dotychczas, Polska będzie aktywnie uczestniczyła w procesie umacniania Unii Europejskiej i stabilizacji strefy euro, uznając te działania za korzystne dla naszego kraju.

"Skala i siła powiązań politycznych i gospodarczych między Polską a państwami obszaru wspólnej waluty sprawiają bowiem, że kondycja strefy euro istotnie wpływa również na procesy zachodzące w naszym państwie" - zaznaczono.

1 stycznia br. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 31 grudnia 2015 r. w sprawie zniesienia Pełnomocnika Rządu do spraw Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską. Z tym dniem stanowisko to przestało istnieć. Było ono nieobsadzone przez ponad miesiąc. Artur Radziwiłł został odwołany z funkcji wiceministra finansów i pełnomocnika ds. euro pod koniec listopada ubiegłego roku. W uzasadnieniu do rozporządzenia napisano m.in, że jest ono konsekwencją decyzji podjętej przez rząd uwzględniającej aktualną sytuację gospodarczą Polski i strefy euro.

Stanowisko Pełnomocnika Rządu do spraw Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską istniało od 2009 roku.

Zobacz także: Ceny mieszkań. Oto zestawienie największych polskich miast. #dziejesiewbiznesie


PAP
Czytaj także
Polecane galerie
70 latek
93.181.179.* 2016-01-07 18:48
EURO POLSKA PRZYJMIE JAK RZAD STRASZYDLO DOPROWADZI DO 6 ZL ZA EURO. OBECNIE JEST JUZ NAJDROZSZE OD 10 LAT I ZNOWU BEDZIEMY ZARABIALI PO 100 DOLAROW NA MIESIAC TAK TRZYMAC!!!!!!!
henryk wielki
109.95.115.* 2016-01-07 17:42
selestyna- Slowacja jest zadowolona i inne kraje tez sa zadowolone.
Łukasz1163
89.79.212.* 2016-01-07 17:25
Oby NIGDY
Zobacz więcej komentarzy (181)