Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Państwo zabiera za dużo z naszych pensji. Jeden z powodów emigracji do Irlandii i Wielkiej Brytanii

59
Podziel się

Rząd liczy na powrót emigrantów. Mogliby zalepić dziury na rynku pracy. Tyle że władza niewiele robi ze swojej strony, by ich zachęcić. Obciążenie płacy daninami jest dużo wyższe niż w bogatszych państwach - podaje OECD w raporcie o Polsce.

Tak dużych podatków od pensji jak w Polsce nie płaci się m.in. w Wielkiej Brytanii
Tak dużych podatków od pensji jak w Polsce nie płaci się m.in. w Wielkiej Brytanii
bCXMnGRN

Obciążenia pracy podatkami mamy wysokie - pokazał raport OECD na bazie danych za 2017 rok. Niby jesteśmy nieco poniżej średniej wśród krajów należących do organizacji, ale niższe od naszych daniny płacą dużo bogatsi. W Japonii, Wielkiej Brytanii, USA, Irlandii, czy Szwajcarii pracownik dostaje większy procent swojej wypłaty na rękę niż w Polsce.

Mniej zarabiamy, a rząd chce od nas więcej za swoje usługi? To tak jakby obciążyć paliwa jeszcze większymi podatkami, nie dbając o to, czy nas jeszcze będzie na nie stać.

OECD wyliczyła, że na pensję przeciętnego Polaka nakładane jest średnio 35,6 proc. podatku dochodowego i ubezpieczeń społecznych (tzw. klin podatkowy - tax wedge), płaconych zarówno przez pracodawcę, jak i samego pracownika. Dla przeciętnej pensji na umowie o pracę jest to nawet 41 proc., ale nie wszyscy przecież pracują na umowach o pracę - stąd dane OECD prezentują nieco niższy procent.

bCXMnGRP

Zobacz też: Chcesz pojechać do pracy? Sprawdź gdzie zarobisz najwięcej

Obciążenie pracy podatkiem mamy podobne jak w przebogatej Norwegii i również zamożnej Islandii. Jesteśmy tylko lekko poniżej średniej dla OECD - organizacji grupującej kraje najbardziej rozwinięte.

Najmniejsze obciążenia pracy daninami publicznymi są w Chile, Nowej Zelandii i Meksyku. Mniej niż w Polsce oddają ze swoich pensji m.in.: Szwajcarzy, południowi Koreańczycy, Irlandczycy, Australijczycy, Izraelczycy, Brytyjczycy, Kanadyjczycy, Amerykanie czy Japończycy.

bCXMnGRV

Dlaczego polscy emigranci kierowali swoje kroki do Wielkiej Brytanii i Irlandii? Bo zarabia się tam więcej. Ale też dlatego zarabia się tam więcej, bo państwo mniej z pensji zabiera.

Nie jest też pocieszający fakt, że w ciągu ostatnich pięciu lat nasze obciążenia podatkowe od pracy wzrosły o 0,12 pkt. proc. (brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku?), podczas gdy średnia dla OECD się praktycznie nie zmieniła. W cięciu danin od pracy brylowali Węgrzy (spadły o 2,1 proc. pensji) oraz Luksemburczycy i Finowie. Z zastrzeżeniem, że podatki nakładane na pracę są tam dużo wyższe niż w Polsce.

Rząd słabo zachęca emigrantów

Ponad dwa i pół miliona Polaków jest na emigracji. Pracują w krajach, w których zarobią dużo więcej niż w ojczyźnie. Co więcej, mimo poprawy sytuacji w kraju wyjazd wciąż rozważa drugie tyle rodaków, z czego 280 tys. myśli o przeprowadzce na stałe - wskazywał pół roku temu Work Service.

Niby bezrobocie spadło do rekordowo niskich poziomów. Pensje rosną w tempie realnie (z uwzględnieniem inflacji) 5 proc. rocznie. Pracodawcy zabijają się już o pracownika, szczególnie mniej kwalifikowanego. Jest 500+. A tym jeszcze mało? By znaleźć jakieś przykłady powracających z emigracji, trzeba się nieźle natrudzić.

bCXMnGRW

Wyjaśnienie niechęci do powrotu jest proste. Zamiast usłużnie odnosić się do pracodawcy, który zapłaci mniej niż 2 tys. zł, wielu woli pracodawcę, który zapłaci trzy razy więcej w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, czy Niemczech. To płaca decyduje.

Tak się złożyło, że jest sprawa, którą bezpośrednio rząd mógłby zmienić, by decyzję o powrocie ułatwić. To podatki dochodowe od osób fizycznych. Te - mimo dobrej sytuacji budżetu - pozostają bez zmian.

Wprowadzono co prawda kwotę wolną od podatku 8 tys. zł, ale zrobiono to w taki sposób, że objęła realnie chyba tylko studentów, którzy pracują dwa miesiące w roku. To mało zachęcające dla emigrantów, którzy liczą na wyższe zarobki przy pracy regularnej. Zalepienie dziury VAT nie przekłada się na obniżki innych podatków, a rząd celuje tylko w programach rozdawniczych.

Czy to są metody, które przyciągną emigrantów. Należy wątpić. Tu główną rolę gra wysokość i pewność zarobków. A obniżka podatku dochodowego, dla tych, którzy zarabiają średnio w roku poniżej tysiąca złotych nie zmienia sytuacji.

bCXMnGRX

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCXMnGSq
podatki
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
Piada
2 lata temu
Tak naprawdę to Polacy są łupieni podwójnie najpierw podatek dochodowy a potem VAT od konsumpcji ale KOMUNIZM musi kosztować
robertwrc
2 lata temu
35%? usrednione? gebelsowski klamca. zus 31% + dochodowy 19% + 23% vat + 3% podatkow posrednich ( smieci , telewizja publiczna, 20% podatek belki?!) akcyzy i wynalazki jak pcc,.. od nowego roku ppk od 3.5% do 8!! ponad 80% to podatki... otrzezwiej
ziuta
2 lata temu
w pis-du z takim krajem gdzie banda nierobów rządzi resztą polaków
bCXMnGSr
Antydebil
2 lata temu
Bezrobocia spada ale zatrudnienia nie rosnie.... BO CORAZ WIĘCEJ LUDZI WYJEŻDŻA Z PISOWSKIEGO RAJU
Mistrz Polika...
2 lata temu
Jakby wysadzić w powietrze zus, to by było taniej
Najnowsze komentarze (59)
rafael
2 lata temu
coz za rzekomo intelektualne wydaliny,w sprawie emigracji milionow polakow z polski. w polsce nie da sie zyc,a ci co tam zyja ,udaja ze zyja,i sa wrakami ludzi. zatracili czlowieczenstwo i nie wiedza ze mozna zyc jak czlowiek. wiedza o tym polacy ,co z polski wyjechali i zyli wiele lat w swiecie cywilizowanym,dlatego powrot do polski jest dla nich przeklenstwem,a potem zycie a raczej wegetacja w polsce jest pieklem. nie kazdego stac po powrocie do polski na ponowny wyjazd,i nawet nie ma gdzie, bo np Anglia czysci swo kraj z polakow,zas inne kraje Uni niebawem pojda w slady Angli, i slusznie. powrot do polski to jak samobojstwo,bo przeciez te miliony polakow zawdzieczaja zycie krajom ktore ich przyjely, gdy przed laty z polski musieli wyjechac. jest to chyba oczywista oczywistosc dla kazdego kto z polski musial wyjechac,zas ci co w polsce zostali i nigdy za granica nie zyli ,pozostana do konca zycia ze swoja ograniczona swiadomoscia ze zyja.
Tomek
2 lata temu
Panie Jacku, sugeruje Pan, że ludzie wyjeżdżają do UK / nie chcą wracać, ponieważ podatki są tam o 5% niższe, a potem informuje Pan, że ludzie wyjeżdżają bo zarabiają 3 razy więcej. Mój wniosek z tego, podatek nie ma tu znaczenia, bo dysproporcja w zarobkach jest wielka niezależna od niego, a artykuł jest tendencyjny i obraża inteligencję. Pozdrawiam.
Magus
2 lata temu
Faktycznie, 5% robi różnicę (PL/UK) Nie podatki, tylko płaca minimalna. Za godzinę na minimalnej płacy (7,83) w UK kupujesz min 5 litrów paliwa. Resztę sobie sam policz. Oczywiście, że Ci którzy rzucili się na Londyn bez języka a zostawili rodziny w Polsce, szybko zdają sobie sprawę, że tak się nie da. Ceny nieruchomości powalają. Przy wyśrubowanych opłatach za wynajem ciężko odłożyć na coś własnego, co jest drugą bolączką. Z dobrym językiem i jeszcze jakimkolwiek wykształceniem możesz spokojnie planować przyszłość. Tym co dopiero planują stawiać pierwsze kroki, polecam na początek skupiska z daleka od Londynu. Przy płacy minimalnej a opłatach dużo mniejszych da się zacząć.
Gosia
2 lata temu
Dodała bym jeszcze kolejny powód,przepisy które są tak niejasne że można je interpretować na różny sposób. A co za tym idzie mogą pogrążyć każdego kto chciałby rozwijać biznes w kraju. Ten brak pewności jutra,robienie przez wszelkie kontrole z człowieka kombinatora i przestępce niestety dyskwalifikuja Polskę jako dobre miejsce do pracy i życia.
polak maly
2 lata temu
Podatki w Polsce z pewnoscia nizsze nie beda.Beda rosly.Podstawowa rzecza ktora Polska powinna zrobic to zrownowazyc budzet i zapomniec o zwiekszaniu zadluzenia.
REALIA
2 lata temu
Póki PiS wogóle siedzi w parlamencie ja nie wróce.KATYŃU WRÓĆ!!!Zjesz PiS i OK.
xza
2 lata temu
Nie wiarygodne dane. Holandia 37.46 to się zgadza, ale jak w tygodniu przepracuje się około 4 dni w tygodniu. 37 godzin w tygodniu to już podatek około 40%, a powyżej 43 godzin płacimy około 50% podatku !!! Kolejny nie doinformowany autor artykułu. Mieszkam w NL od ośmiu lat i gdybym w u mnie u pracy robił takie błędy jak autor artykułu to pozostaje zasiłek. Zwolnić autora :)
polmen
2 lata temu
o tym mowia w tv idz pod prad
bCXMnGSj
Wkoło Macieju
2 lata temu
700tys urzędasów,hamulcowych w ich pałacach.A towarzysz Ilicz Lenin wyrażnie pisał w swoich dziełach STRZEŻCIE SIĘ CZERWONEJ BURŻUAZJI
Ów
2 lata temu
Coraz więcej Polaków, emigruje z Polski, od razu z całymi rodzinami i to nie za chlebem a, ku normalności!! Dwa lata temu, poprzenosimy swoje biznesy, a teraz po wyczynach Pinokia, które doprowadziły do bankructwa kolejne rodzime firmy, poprostu mają gdzieś ten Kaczyński!! Gdzie muszą utrzymywać rydza z przyległościami i kolejnych plusów.. czy ktoś zna, rodaków, którzy wrócili do tego ukraińskiego raju ?!!
Jan
2 lata temu
Kiedyś płacono 10-cinę i to było sprawiedliwe. Wszystko ponad to na ośmiorniczki
nik
2 lata temu
kwota zwolniona z podatku jest w Polsce niestety tak niewielka ze nie warto jej brac pod uwage
ZK590
2 lata temu
SKĄD OECD wzięła dane o tym, że obciążenie PIT i ZUS w Polsce wynosi 35,63%. To jest NIE PRAWDA. 18% PIT i 19% ZUS to już 37% a gdzie składka rentowa, chorobowa, wypadkowa ?
ZK590
2 lata temu
SKĄD OECD wzięła dane o tym, że obciążenie PIT i ZUS w Polsce wynosi 35,63%. To jest NIE PRAWDA. 18% PIT i 19% ZUS to już 37% a gdzie składka rentowa, chorobowa, wypadkowa ?
...
Następna strona